https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_27a15cfd5dc549c4816b9c92a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova avqustun 25-də ölkəmizdə səfərdə olan Belçika Krallığının xarici işlər, Avropa işləri, xarici ticarət və federal mədəni institutlar naziri Hadja Lahbibin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nümayəndə heyətini Azərbaycan parlamentində salamlayan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, parlamentlərarası əlaqələr Azərbaycanla Belçika arasında ikitərəfli əlaqələrin əsas komponentlərindən biridir.
Hazırda ölkəmizdə və regionda mövcud olan vəziyyət barədə qonağa məlumat verən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində öz torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalına son qoyub və ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Münaqişə qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycan Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi, Ermənistanla münasibətlərin beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında normallaşması üçün sülh təşəbbüsü irəli sürüb.
Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etdikdən sonra həyata keçirdiyi böyükmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə, o cümlədən, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda müasir şəhər və kəndlər tikir. Artıq məcburi köçkünlərimizin öz dogma torpaqlarına qayıtmasını nəzərdə tutan Böyük qayıdış proqramına start verilib. Milli Məclisin sədri təəssüflə qeyd edib ki, 30 il ərzində azərbaycanlı məcburi köçkünlərin pozulan hüquqları, onların öz dədə-baba yurdlarından didərgin düşməsinə beynəlxalq ictimaiyyət lazımi diqqəti göstərməyib, hətta bir çox hallarda laqeyd yanaşıb. Bu, ikili standartların göstəricisidr. Sahibə Qafarova deyib ki, bu ikili standartların bir çox səbəbləri var. Erməni lobbisi və təbliğatı, islamofobiya bu amillər sırasındadır.
Spiker görüşdə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin minalanması haqqında da məlumat verərək, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş kütləvi minalanma işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə yenidənqurma işlərinə ən böyük əngəldir.
Laçın yolu ətrafında Ermənistanın apardığı yalan və uydurma təbliğata diqqət çəkən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Laçın yolu açıq olub və indi də açıqdır. Orada hər hansı blokadadan söhbət belə gedə bilməz. Laçın yolu Azərbaycanın ərazisidir. 2023-cü ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn normalarına müvafiq surətdə öz suveren hüququnu həyata keçirərək Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsini qurub. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Azərbaycan Xankəndi şəhərinə və ətraf kəndlərə humanitar yüklərin daşınması üçün Ağdam-Xankəndi yolunu təklif edib və bu təklif beynəlxalq səviyyədə də dəstək alıb. Amma təəssüf ki, Ermənistan bu yoldan istifadə etmək istəmir. Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin Azərbaycan vətəndaşları olduqlarını bildirən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası istiqamətində lazımi addımlar atılıb. Cənab Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə deyib ki, Qarabağda yaşayan ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır və Azərbaycan vətəndaşları hansı hüquqlara malikdirlərsə, ermənilər də o hüquqlara malik olacaqlar. Milli Məclisin sədri bir daha bəyan edib ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində “gərgin humanitar vəziyyət”in yaranması, bölgədə yaşayan erməni milliyyətli sakinlərin guya ərzaq və dərman çatışmazlığı ilə üzləşməsi barədə Ermənistan tərəfindən irəli sürülən absurd iddialar beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa yönələn və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan manipulyasiyadan başqa bir şey deyil.
Sahibə Qafarova xatırladıb ki, 30 ilə yaxın Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə hörmət etməyən, bütün beynəlxalq təşklilatların, o cümlədən, BMT TŞ-nin sənədlərini heçə sayaraq, Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamağa davam edən Ermənistanın Laçın yoluyla bağlı məsələni BMT Təhlükəsizlik Şurasında müzakirəyə çıxarması təəccüb doğurur və bu, ikiüzlülükdür.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan xalqı sülh və sabitlik istəyir. Onun sözlərinə görə, müharibədən 3 il ötsə də, Azərbaycanın təklif etdiyi sülh sazişi hələ də imzalanmayıb. Çünki Ermənistan prosesi ləngitmək istəyir. Digər ölkənin ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan etmək igidlik deyil. Bu, sadəcə beynəlxalq hüququn tələbidir. İgidlik öz torpaqlarını işğaldan azad etməkdir. Bu gün Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş bütün şəhər və rayonlarımızı bərpa etməsi, böyük bərpa və quruculuq işlərini həyata keçirməsi igidlikdir.
Sahibə Qafarova görüşdə, həmçinin Belçika parlamentində son 3 ildə Azərbaycanla bağlı qəbul olunmuş 5 birtərəfli və qərəzli qətnaməni kəskin tənqid edərək, vurğulayıb ki, bu qətnamələr regionumuzdakı vəziyyəti düzgün əks etdirmir. O, eyni zamanda belçikalı deputatların yalnız Ermənistana səfər etməsinin region ölkələrinə münasibətdə balansı pozduğunu bildirib. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan tərəfindən Belçika parlamentinin rəhbərliyinə, dostluq qrupunun başçısına və digər parlamentarilərə dəvətlər göndərildiyini xatırladaraq, qeyd edib ki, bu cür səfərlər Azərbaycandakı, regiondakı, xüsusən Qarabağdakı vəziyyət haqda daha dəqiq və düzgün məlumat əldə etməyə imkan verəcək. Bu, hazırkı vəziyyəti, bizim Qarabağdakı erməni sakinlərə, bizim vətəndaşlarımıza olan münasibətimizi başa düşmək baxımından əhəmiyyətlidir. Əgər onlar Azərbaycana gəlsələr, hər şeyin şahidi olacaq, Şuşaya, Ağdama getsələr, Ağdamı, XXI əsrin Hirosimasını görəcəklər. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, təkcə Ağdamda deyil, Ermənistanın işğalı altında olan bütün şəhər və rayonlarımızda, kəndlərimizdə hər şey dağıdılıb.
Azərbaycan parlamentində olmaqdan məmnunluğunu bildirən Hadja Lahbib regiona, o cümlədən ölkəmizə səfərinin məqsədləri və keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verib. Qonaq Azərbaycanla Belçika arasında qarşılıqlı səfərlərin önəmini dəqqətə çatdıraraq, bu səfəri çərçivəsində bir çox məsələlər haqqında müzakirələr apardığını bildirib. Belçikalı nazir regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının, o cümlədən, ərazilərin minalardan təmizlənməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, deyib ki, ölkəsi yalnız sülhü və bu ərazilərin yenidən bərpasını təşviq etmək niyyətindədir. Hadja Lahbib vurğulayıb ki, 30 il ərzində bu ərazilərdə çoxlu dağıntılar baş verib.
Qonaq, həmçinin, ölkəsində siyasi institutların fəaliyyəti, multikulturalizm, gender bərabərliyi və digər məsələlər barədə də məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_27a15cfd5dc549c4816b9c92a_o.jpg
25-го августа прошла председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с прибывшей в Азербайджан министром иностранных и европейских дел, внешней торговли, федеральных институтов культуры Королевства Бельгии Аджой Лабиб и возглавляемой ею делегацией.
Приветствуя делегацию в парламенте Азербайджана, Сагиба Гафарова охарактеризовала межпарламентские отношения как одно из основных составляющих двусторонних отношений между Азербайджаном и Бельгией. Предпринимаемые Азербайджаном шаги показывают значимость, придаваемую нашей страной развитию межпарламентских отношений.
Информируя гостя о текущей ситуации в нашей стране, г-жа Гафарова отметила прекращение Азербайджаном 30-летней оккупации своих земель Арменией и восстановление территориальной целостности нашей страны по в результате 44-дневной Отечественной войны 2020-го года. Несмотря на то, что Азербайджан сам являлся жертвой конфликта, именно наша страна выдвинула мирную инициативу для установления долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе и нормализации отношений с Арменией на основе норм и принципов международного права.
Спикер Гафарова проинформировала посетителей о масштабных строительно-восстановительных работах, проводимых Азербайджаном после освобождения своих земель от оккупации. Было отмечено, что в настоящее время Азербайджан строит современные города и села на наших освобожденных территориях в Карабахе и Восточном Зангезуре. Уже начата программа «Великое возвращение», предусматривающая возвращение былых вынужденных переселенцев на свои родные земли. Председатель Милли Меджлиса с сожалением отметила, что международное сообщество на протяжении 30 лет не обращало должного внимания на нарушенные прав азербайджанских вынужденных переселенцев и их изгнание из родных мест, а в ряде случаев, даже игнорировало эти явления, что, по мнению спикера, является признаком двойных стандартов.
Спикер также поведала о минировании Арменией азербайджанских территорий, отметив, что продолжаемое этим государством до сих пор минирование ставит самое большое препятствие на пути к восстановлению наших избавленных от захватчиков территорий.
Касаясь армянской пропаганды лжи вокруг Лачынской дороги, председатель Милли Меджлиса подчеркнула, что данная дорога была и остается открытой. Ни о какой блокаде там не может быть и речи. Кроме того, Лачынская дорога является территорией Азербайджана. В апреле 2023-го года Азербайджанская Республика воспользовалась своим суверенным правом в соответствии с нормами международного права, создав пограничный контрольно-пропускной пункт «Лачын». Сагиба Гафарова напомнила, что Азербайджан предложил дорогу Агдам-Ханкенди для перевозки гуманитарных грузов в город Ханкенди и близлежащие села, и это предложение получило поддержку на международном уровне, однако, к сожалению, Армения не хочет использовать этот путь. Армянские жители Карабаха – граждане Азербайджана, напомнила г-жа Гафарова, подчеркнув нашу готовность предпринять необходимые шаги для реинтеграции этих людей в азербайджанское общество. Господин Президент Ильхам Алиев неоднократно заявлял, что проживающие в Карабахе армяне являются нашими гражданами и они будут иметь те же права, что и прочие граждане Азербайджана. По словам спикера Милли Меджлиса, абсурдные заявления Армении о «напряженной гуманитарной ситуации» в Карабахском регионе Азербайджана и о якобы нехватке продовольствия и медикаментов для армянского населения региона не что иное, как манипуляция, направленная на введение международного сообщества в заблуждение и нанесение урона территориальной целостности и суверенитету Азербайджана.
Сагиба Гафарова выразила удивление тем, что Армения выдвинула подняла в Совете Безопасности ООН вопрос обсуждения Лачынской дороги на. Ведь именно Армения 30 лет игнорировала резолюции этой организации, как и документы иных международных организаций, а теперь продолжает оккупацию азербайджанских земель.
По словам главы Милли Меджлиса, азербайджанский народ желает мира и стабильности. Спустя три года после войны предложенное Азербайджаном мирное соглашение до сих пор не подписано, потому что Армения хочет замедлить этот процесс. В ответ на высказывания бельгийского министра во время её пребывания в Ереване, председатель Милли Меджлиса отметила, что храбрость не в том, чтобы признать территориальную целостность другой страны, ведь заявление признания этого – всего лишь выполнение требования международного права. Храбростью является освобождение своей земли от оккупации, что и сделал Азербайджан. Храбрость – это восстановление Азербайджаном своих освобождённых от оккупации городов и районов, проведение масштабных строительно-восстановительных работ.
Сагиба Гафарова также подвергла резкой критике принятые за последние 3 года в парламенте Бельгии 5 однобоких и предвзятых резолюций в отношении Азербайджана, подчеркнув, что они неверно отражают ситуацию в нашем регионе. Кроме того, она отметила, что визит бельгийских депутатов только в Армению нарушает баланс отношений с государствами региона. Г-жа Сагиба Гафарова напомнила о приглашении азербайджанской стороной руководства бельгийского парламента, главы группы дружбы с нашей страной и других парламентариев в страну, добавив, что их визиты позволят им получить более точную и правильную информацию о ситуации в Азербайджане, особенно в Карабахе. Это важно для понимания нынешней ситуации, нашего отношения к армянским жителям Карабаха, нашим гражданам. Прибыв в Азербайджан, бельгийские парламентарии увидят всё своими глазами. Они посетят Шушу и Агдам – Хиросиму XXI века. По словам Сагибы Гафаровой, всё было разрушено не только в Агдаме, но и в девяти наших городах, сотнях сел, находящихся под оккупацией Армении.
Выразившая удовлетворение пребыванием в парламенте Азербайджана Хаджа Лабиб рассказала о цели своего приезда в регион и нашу страну, и о проведённых ею встречах. Гостья подчеркнула значимость встречных визитов между Азербайджаном и Бельгией и сообщила, что в рамках текущей поездки в Баку она обсудила множество тем. Бельгийская министр подчеркнула необходимость обеспечения мира и безопасности в регионе, в том числе разминированием уже упоминавшихся территорий. Она заявила, что Королевство Бельгия намерено лишь способствовать миру и восстановлению этих территорий, на которых за 30 лет произошло множество разрушений.
Гостья также рассказала о деятельности политических институтов в своей стране, мультикультурализме, гендерном равенстве и других вопросах.