https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_27a15cfd5dc549c4816b9c92a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova avqustun 25-də ölkəmizdə səfərdə olan Belçika Krallığının xarici işlər, Avropa işləri, xarici ticarət və federal mədəni institutlar naziri Hadja Lahbibin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nümayəndə heyətini Azərbaycan parlamentində salamlayan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, parlamentlərarası əlaqələr Azərbaycanla Belçika arasında ikitərəfli əlaqələrin əsas komponentlərindən biridir.
Hazırda ölkəmizdə və regionda mövcud olan vəziyyət barədə qonağa məlumat verən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində öz torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalına son qoyub və ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Münaqişə qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycan Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi, Ermənistanla münasibətlərin beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında normallaşması üçün sülh təşəbbüsü irəli sürüb.
Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etdikdən sonra həyata keçirdiyi böyükmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə, o cümlədən, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda müasir şəhər və kəndlər tikir. Artıq məcburi köçkünlərimizin öz dogma torpaqlarına qayıtmasını nəzərdə tutan Böyük qayıdış proqramına start verilib. Milli Məclisin sədri təəssüflə qeyd edib ki, 30 il ərzində azərbaycanlı məcburi köçkünlərin pozulan hüquqları, onların öz dədə-baba yurdlarından didərgin düşməsinə beynəlxalq ictimaiyyət lazımi diqqəti göstərməyib, hətta bir çox hallarda laqeyd yanaşıb. Bu, ikili standartların göstəricisidr. Sahibə Qafarova deyib ki, bu ikili standartların bir çox səbəbləri var. Erməni lobbisi və təbliğatı, islamofobiya bu amillər sırasındadır.
Spiker görüşdə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin minalanması haqqında da məlumat verərək, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş kütləvi minalanma işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə yenidənqurma işlərinə ən böyük əngəldir.
Laçın yolu ətrafında Ermənistanın apardığı yalan və uydurma təbliğata diqqət çəkən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Laçın yolu açıq olub və indi də açıqdır. Orada hər hansı blokadadan söhbət belə gedə bilməz. Laçın yolu Azərbaycanın ərazisidir. 2023-cü ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn normalarına müvafiq surətdə öz suveren hüququnu həyata keçirərək Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsini qurub. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Azərbaycan Xankəndi şəhərinə və ətraf kəndlərə humanitar yüklərin daşınması üçün Ağdam-Xankəndi yolunu təklif edib və bu təklif beynəlxalq səviyyədə də dəstək alıb. Amma təəssüf ki, Ermənistan bu yoldan istifadə etmək istəmir. Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin Azərbaycan vətəndaşları olduqlarını bildirən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası istiqamətində lazımi addımlar atılıb. Cənab Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə deyib ki, Qarabağda yaşayan ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır və Azərbaycan vətəndaşları hansı hüquqlara malikdirlərsə, ermənilər də o hüquqlara malik olacaqlar. Milli Məclisin sədri bir daha bəyan edib ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində “gərgin humanitar vəziyyət”in yaranması, bölgədə yaşayan erməni milliyyətli sakinlərin guya ərzaq və dərman çatışmazlığı ilə üzləşməsi barədə Ermənistan tərəfindən irəli sürülən absurd iddialar beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa yönələn və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan manipulyasiyadan başqa bir şey deyil.
Sahibə Qafarova xatırladıb ki, 30 ilə yaxın Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə hörmət etməyən, bütün beynəlxalq təşklilatların, o cümlədən, BMT TŞ-nin sənədlərini heçə sayaraq, Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamağa davam edən Ermənistanın Laçın yoluyla bağlı məsələni BMT Təhlükəsizlik Şurasında müzakirəyə çıxarması təəccüb doğurur və bu, ikiüzlülükdür.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan xalqı sülh və sabitlik istəyir. Onun sözlərinə görə, müharibədən 3 il ötsə də, Azərbaycanın təklif etdiyi sülh sazişi hələ də imzalanmayıb. Çünki Ermənistan prosesi ləngitmək istəyir. Digər ölkənin ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan etmək igidlik deyil. Bu, sadəcə beynəlxalq hüququn tələbidir. İgidlik öz torpaqlarını işğaldan azad etməkdir. Bu gün Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş bütün şəhər və rayonlarımızı bərpa etməsi, böyük bərpa və quruculuq işlərini həyata keçirməsi igidlikdir.
Sahibə Qafarova görüşdə, həmçinin Belçika parlamentində son 3 ildə Azərbaycanla bağlı qəbul olunmuş 5 birtərəfli və qərəzli qətnaməni kəskin tənqid edərək, vurğulayıb ki, bu qətnamələr regionumuzdakı vəziyyəti düzgün əks etdirmir. O, eyni zamanda belçikalı deputatların yalnız Ermənistana səfər etməsinin region ölkələrinə münasibətdə balansı pozduğunu bildirib. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan tərəfindən Belçika parlamentinin rəhbərliyinə, dostluq qrupunun başçısına və digər parlamentarilərə dəvətlər göndərildiyini xatırladaraq, qeyd edib ki, bu cür səfərlər Azərbaycandakı, regiondakı, xüsusən Qarabağdakı vəziyyət haqda daha dəqiq və düzgün məlumat əldə etməyə imkan verəcək. Bu, hazırkı vəziyyəti, bizim Qarabağdakı erməni sakinlərə, bizim vətəndaşlarımıza olan münasibətimizi başa düşmək baxımından əhəmiyyətlidir. Əgər onlar Azərbaycana gəlsələr, hər şeyin şahidi olacaq, Şuşaya, Ağdama getsələr, Ağdamı, XXI əsrin Hirosimasını görəcəklər. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, təkcə Ağdamda deyil, Ermənistanın işğalı altında olan bütün şəhər və rayonlarımızda, kəndlərimizdə hər şey dağıdılıb.
Azərbaycan parlamentində olmaqdan məmnunluğunu bildirən Hadja Lahbib regiona, o cümlədən ölkəmizə səfərinin məqsədləri və keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verib. Qonaq Azərbaycanla Belçika arasında qarşılıqlı səfərlərin önəmini dəqqətə çatdıraraq, bu səfəri çərçivəsində bir çox məsələlər haqqında müzakirələr apardığını bildirib. Belçikalı nazir regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının, o cümlədən, ərazilərin minalardan təmizlənməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, deyib ki, ölkəsi yalnız sülhü və bu ərazilərin yenidən bərpasını təşviq etmək niyyətindədir. Hadja Lahbib vurğulayıb ki, 30 il ərzində bu ərazilərdə çoxlu dağıntılar baş verib.
Qonaq, həmçinin, ölkəsində siyasi institutların fəaliyyəti, multikulturalizm, gender bərabərliyi və digər məsələlər barədə də məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_27a15cfd5dc549c4816b9c92a_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova received the visiting Minister of Foreign Affairs, European Affairs, Foreign Trade and Federal Cultural Institutions of the Kingdom of Belgium Hadja Lahbib on 25 August.
After welcoming the visiting delegation led by Ms Lahbib, Sahiba Gafarova spoke of the inter-parliamentary relations as one of the staples of the links between Azerbaijan and Belgium before she gave an overview of the current situation in our country and our region.
It was mentioned that Azerbaijan recovered her lands from the 30-year-long Armenian occupation at the 44 days’ Patriotic War of 2020. Having restored her territorial integrity and despite been a victim of invasion and occupation, Azerbaijan came up with a peace initiative aiming to bring lasting peace and stability to the South Caucasus and normalising the relations with Armenia in keeping with international law’s standards and principles.
Sahiba Gafarova moved on to the large-scale restoration and re-building started by Azerbaijan in her de-occupied lands, telling Ms Lahbib and her delegation that modern towns and villages are under construction in the freed territories including Garabagh and East Zangazur. The Grand Return programme devised to bring the erstwhile IDP back to their homelands has been geared into motion already. Unfortunately, though, the facts that the rights of the Azerbaijani IDP had been trampled down for 30 years and they could not return to the native lands were largely cold-shouldered by the international community, Mrs Gafarova continued. This indifference signals double standards, themselves rooted in many factors, in no small way in the propaganda of the Armenian Lobby and the islamophobia.
Mrs Gafarova also talked about the Armenian mass mining of Azerbaijani territories, the biggest obstacle to the re-construction of our liberated territories.
As regards the campaign of deception and political fiction launched by Armenia in regard to the Lachin Road, the Milli Majlis Speaker stressed that the road in question and been and was open and that whatever blockade of that transport artery was quite out of the question. The Lachin Road is part of the Azerbaijani territory, of course, and the Azerbaijan Republic acted in accordance with the international norms and executed her sovereign right when she installed a border checkpoint on that road in April 2023. Azerbaijan suggested that the Aghdam-Khankendi Road should be used to carry humanitarian supplies to Khankendi and the surrounding villages, and this suggestion found support eventually. Regrettably, though, Armenia simply would not use that road. The Armenian residents of Garabagh happen to be citizens of Azerbaijan and our country is taking necessary steps to reintegrate them into the Azerbaijani society, according to Sahiba Gafarova. President Ilham Aliyev has declared time and again that the Armenians living in Garabagh are our citizens poised to enjoy all the rights bestowed on all the other citizens of our country. The absurd claims of Armenia about ‘a tense humanitarian situation’ in the Garabagh Region and its Armenian population being short of food products and medicines are only intended to mislead the international community and target the territorial wholeness and sovereignty of Azerbaijan, according to Sahiba Gafarova.
According to Mrs Gafarova, it is surprising that Armenia, which had not respected the UN Security Council resolutions for nearly 30 years and continues to keep Azerbaijani lands under occupation in defiance of the documents of all international organisations, again, the UN Security Council, should be bringing the issue of Lachin up before the Council. This is sheer hypocrisy, in the opinion of the leader of the Azerbaijani legislature.
The people of Azerbaijan want peace and stability. The peace treaty proposed by Azerbaijan has not been signed though the war ended three years ago. And it has not been, because Armenia is keen to delay the process. It is not bravery to announce you recognise the territorial integrity of another country; rather, this is simply meeting a requirement of the international law. Azerbaijan is busy restoring all the liberated towns and provinces and doing this work on such a grand scale is bravery indeed, according to Sahiba Gafarova.
The five lopsided and biased resolutions concerning Azerbaijan that the Belgian Parliament has over the three years past were criticised rather sternly then, with Madam Chair saying that the resolutions had failed to describe the situation in our region accurately. On the other hand, the fact that Belgian MPs had only visited Armenia did a damage to the balance of relations with the regional states. Azerbaijan did invite the leaders of the Belgian Parliament, the head of the friendship group for our country and other MPs to visit us repeatedly. If anything, such trips would be a fine opportunity to form a clearer and more correct understanding of the state of affairs in the region, Azerbaijan and, especially, in Garabagh, which is also important for getting the right picture of our Armenian citizens living in Garabagh and of our relations with them. If the Belgian MPs come to Azerbaijan, they will see everything for themselves and will go to Shusha and Aghdam – the Aghdam declared the Hiroshima of the 21st century. Everything had been run into the ground in all our towns and villages and, generally, provinces formerly under the Armenian occupation, after all.
Hadja Lahbib said, in turn, that she was glad to be at the Parliament of Azerbaijan before she told Sahiba Gafarova about the goals of her visit to our country and the meetings she had held.
Ms Lahbib emphasised the importance of mutual visits between Azerbaijan and Belgium and said that she had discussed many issues during her current visit to Baku. She then stressed the importance of ensuring peace and security in the region as well as demining the Azerbaijani territories, adding that Belgium had every intention of promoting only peace and reclamation in those lands. As Hadja Lahbib pointed out, the 30 years in question had seen a lot of destruction.
Besides, Ms Lahbib told Mrs Gafarova of the work of Belgian political institutions, multiculturalism, gender equality and other matters.