https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_08e52581c4e1c0c847c09836d_o.jpg
“Uzaeronaviqasiya” mərkəzinin Dövlət Unitar Müəssisəsinin direktoru Doniyer Cumayevin başçılıq etdiyi rəsmi nümayəndə heyəti “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) ilə tanış olub.
Səfərin məqsədi Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında mülki aviasiya sahəsində əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, həmçinin bu sahənin inkişafı üçün təcrübə mübadiləsi və sıx əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Aeronaviqasiya sistemlərinin uyğunlaşdırılması və təkmilləşdirilməsi sahəsində dövlətlərimiz arasında əlaqələrin gücləndirilməsi Orta Dəhliz üzrə uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, habelə Asiyadan Avropaya yük və sərnişin daşımalarının artırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Həmçinin hava yolları şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi perspektivləri, ölkələr arasında gələcək əməkdaşlığın inkişafı və AZANS-dan məsləhət dəstəyinin göstərilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Qonaqlar uçuş təhlükəsizliyini təmin etmək üçün quraşdırılmış müxtəlif sistemlərlə tanış olublar. Onların arasında uçuşlara nəzarət etməyə kömək edən peykdən asılı avtomatik müşahidə sistemi də var idi. Həmçinin aeronaviqasiya məlumatlarının idarə edilməsi üçün avtomatlaşdırılmış sistem, vahid HHİ sisteminin əsas mərkəzi və inteqrasiya olunmuş simulyatorun texniki avadanlığı təqdim olunub.
Səfər çərçivəsində “Uzaeronaviqasiya” mərkəzinin Dövlət Unitar Müəssisəsinin HHİ mütəxəssislərinin hazırlanması məsələlərini müzakirə etmək üçün Milli Aviasiya Akademiyasında (MAA) da olublar.
Qeyd edək ki, “Azəraeronaviqasiya” HHİ Azərbaycanın hava məkanında uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə məşğuldur. AZANS hər gün 700-dən çox təyyarə uçuşuna xidmət göstərir, onlardan 500-ü ölkə üzərindən tranzit uçuşlar həyata keçirir. Azərbaycan ərazisi üzərində hər il 170 mindən çox tranzit uçuş həyata keçirilir.
1991-ci ildən “Uzaeronaviqasiya” Mərkəzinin Dövlət Unitar Müəssisəsinin HHİ hava marşrutları, yerli hava xətləri və mülki aviasiya aerodromlarında aeronaviqasiya xidmətlərinin təminatçısıdır. O, həmçinin Özbəkistan ərazisində və Özbəkistanın beynəlxalq müqavilələrinə uyğun olaraq idarəetməyə verilmiş ərazilərdə aviasiya əməliyyatlarını idarə edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_08e52581c4e1c0c847c09836d_o.jpg
Делегация Государственного унитарного предприятия Центр «Узаэронавигация» во главе с директором Дониером Джумаевым ознакомилась с Управлением Воздушного Движения «Азераэронавигация» (AZANS).
Цель визита - укрепление взаимоотношений между Азербайджаном и странами Центральной Азии в области гражданской авиации, а также обмен опытом и установление тесного сотрудничества для развития данной области.
Укрепление взаимоотношений между странами в гармонизации и усовершенствования аэронавигационных систем имеет ключевое значение для обеспечения безопасности полетов по Серединному Коридору, а также для увеличения грузопотока и пассажироперевозок из Азии в Европу.
Также обсуждались перспективы улучшения сети воздушных трасс и развитие дальнейшего сотрудничества между странами и перспективы предоставления консультативной поддержки со стороны AZANS.
Гостям были представлены различные системы, установленные для обеспечения безопасности полетов. Среди них была спутниковая система автоматического зависимого наблюдения, которая помогает контролировать полеты. Также были представлены автоматизированная система управления аэронавигационной информацией, главный центр единой cистемы УВД и техническое оснащение комплексного тренажера.
В рамках визита также посетили Национальную Академию Авиации (НАА) для обсуждения вопросов обучения специалистов УВД ГУП Центр «Узаэронавигация».
Отметим, что УВД «Азераэронавигация» занимается обеспечением безопасности полетов в воздушном пространстве Азербайджана. Ежедневно AZANS обслуживает более 700 полетов воздушных судов, из которых 500 совершают транзитные пролеты над страной. Ежегодно над территорией Азербайджана осуществляется более 170 тысяч транзитных полетов.
С 1991 года УВД ГУП Центра «Узаэронавигация» является провайдером аэронавигационных услуг на воздушных маршрутах, местных воздушных линиях и аэродромах гражданской авиации. Оно также осуществляет управление авиационными операциями на территории Узбекистана и территориями, преданными на управление, в соответствии с международными договорами Узбекистана.