"Kaspersky": telefon yazışmalarını necə qorumalı və nə üçün yalnız şifrələmə kifayət deyil?
"Kaspersky": telefon yazışmalarını necə qorumalı və nə üçün yalnız şifrələmə kifayət deyil? "Kaspersky": telefon yazışmalarını necə qorumalı və nə üçün yalnız şifrələmə kifayət deyil?
Ucdan uca şifrələmə (end-to-end encryption) təhlükəsizliyin yalnız bir hissəsidir. Bu nəticəyə “Təhlükəsiz nə deməkdir? (What is secure?)” araşdırmasını həyata keçirən “Tech Policy Press” və “Convocation Research and Design” agentliklərinin ekspertləri gəliblər. Araşdırma zamanı müəlliflər müasir messencerlərin güclü və zəif tərəflərini müəyyən ediblər.
Əsas nəticə
Şifrələnmiş yazışmalar istifadəçinin bütün problemlərini həll etmir. Ona görə də inadkar rəqiblərə qarşı strategiya düşünmək lazımdır. Telefonunuzu fiziki olaraq ələ keçirmək təhlükəsi ilə üz-üzəşmisinizmi? Kilidini açmağa məcbursunuz? Məlumatlarınızın məhkəmə və ya order əsasında messencerin sahibi olan şirkətdən əldə edilməyə çalışılacağından qorxursunuz? Yoxsa telefonunuzu casus proqramı ilə yoluxdurmağa cəhd edirlər? Bəlkə eyni yazışmaları gizlincə həmsöhbətiniz üzərindən əldə etmək daha asandır? Bir çoxları üçün bütün bu sualların cavabı "yox"-dur və bu zaman şifrələnmiş messencer özü kifayət qədər qorunma təmin edir. Cavabınız “bəli” olsa belə, bu, şifrələmədən və təhlükəsiz messencerdən imtina etmək üçün səbəb deyil: onlar sadəcə çoxmərhələli müdafiənin ümumi tədbirlər cərgəsinin bir hissəsi olmalıdırlar.
Yazışmaları necə qorumaq olar? 12 tövsiyə
Ən məxfi - şəxsi daha yaxşıdır. Rəqəmsal ünsiyyətin heç bir forması tamamilə təhlükəsiz deyil. Buna görə də, açıqlanması ən riskli şeylərin, xüsusilə də həyat və sağlamlıq üçün təhlükə törətdikdə, yazışmalarda deyil, şəxsən müzakirə edilməsi tövsiyə olunur.
Kor-koranə qərarlar verməyin. İstifadəçilər məxfiliklərini qorumaq üçün şüurlu şəkildə səy göstərirlər, lakin çox vaxt etibarlı məlumat mənbələrinə deyil, "təhlükəsizlik haqqında folklora" köklənirlər. Həmçinin, az adam tətbiqlərlə bağlı sənədləri - istifadə şərtləri, şəffaflıq hesabatı və hakimiyyət orqanları ilə qarşılıqlı əlaqə barədə oxuyur. Bunları yaxşı öyrənin: seçilmiş messencer əslində nəyi, harada və necə saxlayır, bu məlumatları kimə ötürür (və artıq ötürüb). Bu haqda şəffaflıq hesabatlarında, eləcə də mətbuatda yazılır.
Messencerin parametrlərini yaxşı öyrənin. Onların hər birinin nə demək olduğunu anlayın və sizə lazım olan bütün parametrlər üçün ən təhlükəsiz variantları aktivləşdirin. Nəzərə alın ki, bəzi təhlükəsizlik parametrləri telefonun ümumi parametrləri (xüsusilə iPhone-da “iMessage” və Android-də “Messages by Google” üçün) və ya tətbiqin digər alt bölmələrində (Telegram üçün xarakterik olan) tapıla bilər.
Hibrid rejimlərdən istifadə etməyin. Bir sıra messencer tətbiqlərində həm şifrəli, həm də şifrəsiz yazışmalar mümkündür. “iMessage” və “Messages by Google” tətbiqlərində siz eyni söhbət pəncərəsində açıq SMS və ya şifrələnmiş mesajlar göndərmək mümkündür. Bu, ən uğursuz qərardır, belə mesajlar həmişə qarışıq düşür. “Messenger”* və “Telegram”-da ayrı-ayrı şifrələnmiş və şifrələnməmiş söhbətlər var, standart olaraq şifrələmə istifadə edilmir. 100% mesaj şifrələnməsi əsaslı tövsiyə olunan messencerlər “Signal” və “WhatsApp”-dır.
Daha çox funksiya, daha çox risk. Messencerin bir çox əlavə funksiyaları varsa - hekayələr, botlar, sosial şəbəkələrlə əlaqə, bu zaman məlumatların izlənməsi və açıqlanması üçün əlavə potensial kanallar da meydana çıxır. Bütün lazımsız funksiyaları söndürməyə və ya belə bir messencerdən ümumiyyətlə istifadə etməmək daha faydalı olar.
Linkə öncədən baxış, geolokasiya paylaşımı, GIF funksiyalarını söndürün. Bəzən bu xüsusiyyətlər əlverişlidir, lakin onlar üzərindən linkin yönləndirdiyi veb sayt da daxil olmaqla bir çox müxtəlif tərəflər sizi izləyə bilər. Potensial olaraq sızma kanalı yaradan başqa bir xüsusiyyət söhbətə əlavə etmək üçün GIF-lərin axtarışıdır.
Telefon nömrəsinə bağlı olmadan işləyən messencerlər faydalıdır. Bunlara qismən “Telegram”, “Messenger”* və “iMessage” daxildir, baxmayaraq ki, hər üçündə daxili ləqəb və ya e-poçt vasitəsilə ünsiyyət qurmaq üçün müəyyən qədər əziyyət çəkmək lazımdır. Məlumata görə, “WhatsApp” və “Signal” da belə bir funksiya yaratmağı planlaşdırır.
Yoxa çıxan mesajlardan istifadə edin. Xüsusilə həssas mövzular üçün qısa müddətdən sonra (məsələn, 1 dəqiqə) yazışmaların avtomatik silinməsini aktivləşdirmək lazımdır. Təəssüf ki, bütün messencerlərdə bu cür parametrlər yoxdur, bəzilərində isə mesajın minimum görünmə müddəti 24 saatdır. Yoxa çıxan mesajlar həmsöhbətə açıq olan yazışmaları ekran görüntüsünün götürülməsi və yazışmanı saxlamaq üçün digər üsullara qarşı zəif qoruyur. Əsasən, bir müddət sonra kənar şəxslər telefonunuza müdaxilə edəndə köməyə çatır.
Söhbətlərin ehtiyat nüsxələrinizi şifrələyin. Buluddakı standart ehtiyat nüsxələri tez-tez sızma kanalına çevrilir, buna görə də onların əlavə şifrələməyə (bunu “WhatsApp” və “iMessage-da” əl ilə aktivləşdirməlisiniz) malik olmasından və ya lokal qaydada (məsələn, Android əsaslı smartfonlarda SD kartda) saxlandığından ya da ümumiyyətlə deaktiv olmasından əmin olmaq vacibdir. Lokal qaydada saxlanılan nüsxələr də şifrələnməlidir.
Şifrələmə açarlarını vacib həmsöhbətlərlə eyniləşdirin. Müxtəlif proqramlarda bu prosedur Сontact Key Verification (iMessage), Safety Numbers (Signal), Security Code (WhatsApp), Encryption key (Telegram) adlanır. Bu, düzgün cihazda doğru insanla söhbət etdiyinizə əmin olmağa imkan verir. Yoxlama ya hər bir xüsusi söhbət üçün göstərilən kodla, ya da şəxsi görüş zamanı həyata keçirilir.
İkifaktorlu autentifikasiyanı aktivləşdirməklə özünüzü hesabınızın oğurlanmasından qoruyun. Onu müxtəlif cür adlandırmaq olar Two-Step Verification, Registration PIN və s. - lakin onun mahiyyəti eynidir: yeni cihazda hesab daxil olmaq üçün əlavə təsdiqin tələb olunması.
Həmsöhbətlərinizi öyrədin. Bu, "həssas" mövzular ətrafında söhbət edən qruplar üçün xüsusilə vacibdir. Onlar üçün etik və təhlükəsizlik qaydalarına birlikdə riayət etmək vacibdir:
• şəxsi məlumatları daha sonradan da göndərməmək;
• söhbətdən ekran görüntüsü və ya məlumatın digər surətlərini götürməmək;
• cəmiyyətdə məxfiliyə riayət etmək mədəniyyətini dəstəkləmək;
• messencer parametrlərindən düzgün istifadə etmək;
• söhbətlərdə potensial təhlükəli funksiyaları deaktiv etmək.
Hansı messencer ən təhlükəsiz hesab olunur?
Araşdırmaya görə, “Signal” ümumi sıralamada açıq-aydın liderdir, lakin telefon nömrənizi açıqlamadan ondan istifadə edə bilməmək işi bir az çətinləşdirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_2db7910a9998d109f9b78c48a_o.jpg
Сквозное шифрование — только часть безопасности. К такому выводы пришли эксперты из агентств Tech Policy Press и Convocation Research and Design, котоые провели исследование «Что является безопасным?» (What Is Secure). В нем авторы определили сильные и слабые стороны современных мессенджеров.
Главный вывод
Зашифрованная переписка не решит всех проблем пользователя. Поэтому надо обдумать стратегию против настойчивых противников. Грозит ли вам физическое изъятие телефона? Принуждение к его разблокировке? Боитесь ли вы того, что ваши данные будут пытаться получить у компании-владельца мессенджера по суду или ордеру? Или попытаются заразить ваш телефон шпионским приложением? А может, ту же самую переписку проще выудить у вашего собеседника? Для многих ответ на все эти вопросы — «нет», и тогда зашифрованный мессенджер сам по себе дает достаточную защиту. Но даже если ваш ответ — «да», это не повод отказываться от шифрования и безопасного мессенджера: просто они должны стать частью общего ряда мер эшелонированной защиты.
Как защитить переписку? 12 рекомендаций
Самое секретное — лучше лично. Никакие виды цифровых коммуникаций не являются полностью безопасными. Поэтому самые рискованные для разглашения вещи, особенно если речь идет об угрозе жизни и здоровью, рекомендуется обсуждать лично, а не в переписке.
Не принимайте решения вслепую. Пользователи сознательно прилагают усилия, чтобы защитить свою конфиденциальность, но часто ориентируются на «фольклор про безопасность», а не достоверные источники информации. Также мало кто читает документы, связанные с приложениями: условия использования, отчет о прозрачности и взаимодействии с властями. Хорошо изучите: что, где и как на самом деле хранит выбранный мессенджер, кому выдает (и уже выдавал) эти данные. Об этом пишут в отчетах о прозрачности, а также в прессе.
Хорошо изучите настройки мессенджера. Разберитесь, что означает каждая из них и включите максимально безопасные варианты всех нужных настроек. Учтите, что часть настроек безопасности может быть разбросана по общим настройкам телефона (особенно для iMessage на iPhone и Messages by Google на Android) или другим подразделам приложения (характерно для Telegram).
Не пользуйтесь гибридными режимами. В ряде мессенджеров возможна как шифрованная, так и нешифрованная переписка. В iMessage и Messages by Google можно посылать открытые SMS или шифрованные сообщения прямо в рамках одного чата. Это самое неудачное решение, такие сообщения вечно путают. В Messenger* и Telegram есть отдельные шифрованные и нешифрованные чаты, причем по умолчанию используется режим без шифрования. Рекомендованы для использования мессенджеры, основанные на 100% шифровании сообщений — это Signal и WhatsApp.
Больше функций — больше риск. Если мессенджер имеет много дополнительных функций — сториз, боты, связь с соцсетями — то появляются и дополнительные потенциальные каналы слежки и разглашения информации. Стоит отключить всю ненужную функциональность или вообще не пользоваться подобным мессенджером.
Отключайте предварительный просмотр ссылок, обмен геолокацией, гифки. Иногда эти функции удобны, но через них отследить вас могут самые разные стороны, включая тот веб-сайт, на который ведет ссылка. Еще одной функцией, потенциально создающей канал утечки, является поиск GIF для отправки в чат.
Полезны мессенджеры, работающие без привязки к номеру телефона. К таковым отчасти относятся Telegram, Messenger* и iMessage, хотя во всех трех нужно постараться, чтобы вести переписку при помощи внутреннего ника или e-mail. По информации в отчете, WhatsApp и Signal также планируют создание такой функции.
Пользуйтесь исчезающими сообщениями. Для особо чувствительных тем нужно активировать автоматическое удаление переписки через короткий срок (например, 1 минута). К сожалению, такие настройки есть не во всех мессенджерах, кое-где минимальный срок видимости — 24 часа. Исчезающие сообщения слабо защищают от скриншотов и других способов сохранить переписку, доступных собеседнику. В основном они помогут, если в вашем телефоне спустя какое-то время будут ковыряться посторонние.
Шифруйте резервные копии чатов. Стандартные резервные копии в облако нередко становятся каналом утечки, поэтому важно убедиться, что они имеют дополнительное шифрование (его нужно вручную включать в WhatsApp и iMessage), либо же ведутся локально (например, на SD-карту в смартфонах Android), либо вообще отключены. Локальные резервные копии тоже должны быть зашифрованы.
Сверяйте ключи шифрования с важными собеседниками. Эта процедура в разных приложениях называется Сontact Key Verification (iMessage), Safety Numbers (Signal), Security Code (WhatsApp), Encryption key (Telegram). Она позволяет убедиться, что вы переписываетесь с нужным человеком на нужном устройстве. Проверка осуществляется для каждого конкретного чата либо по указанному коду, либо при личной встрече.
Защищайтесь от угона аккаунтов — включайте двухфакторную аутентификацию. Она может называться по-разному — Two-Step Verification, Registration PIN и так далее, — но ее суть неизменна: для входа в аккаунт на новом устройстве требуется дополнительное подтверждение.
Обучайте своих собеседников. Особенно это важно для групп, общающихся в чатах по «чувствительной» тематике. В них важно солидарное соблюдение правил этики и безопасности:
- не пересылать приватную информацию дальше;
- не делать скриншотов или других копий информации из чата;
- поддерживать в сообществе культуру соблюдения конфиденциальности;
- грамотно пользоваться настройками мессенджера;
- отключать в чатах потенциально небезопасные функции.
Какой мессенджер самый безопасный?
По итогам исследования, в общем зачете явно лидирует Signal, но невозможность использовать его без раскрытия своего номера телефона немного осложняет ситуацию.