Qazaxıstan və Azərbaycan telekommunikasiya əməkdaşlığı konkret layihələr sayəsində inkişaf etdirirlər
Qazaxıstan və Azərbaycan telekommunikasiya əməkdaşlığı konkret layihələr sayəsində inkişaf etdirirlər Qazaxıstan və Azərbaycan telekommunikasiya əməkdaşlığı konkret layihələr sayəsində inkişaf etdirirlər
21 avqust 2023-cü il tarixində Qazaxıstanın və Azərbaycanın aparıcı telekommunikasiya şirkətləri Kazakhtelecom və AzerTelecom Qazaxıstan-Azərbaycan marşrutu üzrə çəkiləcək fiber-optik rabitə xəttinin (FORX) tikintisi və istismarına cavabdeh olan birgə müəssisənin qeydiyyata alınmasına dair sənəd imzaladılar. Xəzər dənizinin dibi ilə xəttinin çəkilməsinə yaxın zamanlarda start veriləcək.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel bildirib ki, layihənin həyata keçirilməsinin sürətləndirilməsi ilə bağlı tapşırıq Qazaxıstanın və Azərbaycanın dövlət başçıları tərəfindən bu ilin aprel ayında verilib, iyun ayında isə QR-nın Baş Naziri Alixan Smailovun Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində FORX-un çəkilməsi ilə əlaqədar birgə müəssisənin yaradılması haqqında Saziş imzalanıb.
Kabel xəttinin uzunluğu təqribən 380 km, ötürmə gücü isə saniyədə 400 terabitə çatacaq. Transxəzər kabel xətti Asiya ilə Avropa arasında multiterabayt həcmində məlumatların ötürülməsini təmin edəcək, ölkələrimizin informasiya təhlükəsizliyini möhkəmləndirəcək, regionun iqtisadi inkişafına təkan verəcək. FORX-un çəkilməsi Avropa ilə Asiya arasında yeni rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması ilə bağlı Rəqəmsal İpək Yolu (Digital Silk Way) nəhəng layihənin tərkib hissəsidir.
Layihənin icra edilməsinin yekununda Qazaxıstan və Azərbaycan üzərində beynəlxalq trafikin keçəcəyi bir növ rəqəmsal xaba çevriləcəyi gözlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_1c00c50f1c59898612284f9c0_o.jpg
21 августа 2023 г. ведущие телекоммуникационные компании Казахстана и Азербайджана Казахтелеком и AzerTelecom подписали документ о регистрации совместного предприятия, отвечающего за строительство и эксплуатацию Транскаспийской волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) по маршруту Казахстан-Азербайджан. Прокладка по дну Каспийского моря начнется уже в ближайшее время.
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель сообщил, что поручение по ускорению реализации проекта было дано главами государств Казахстана и Азербайджана в апреле этого года, а уже в июне, в ходе визита Премьер-Министра РК А.Смаилова в Азербайджан было подписано Соглашение о создании совместного предприятия по прокладке ВОЛС.
Длина кабельной линии составит порядка 380 км, пропускная способность будет доходить до 400 терабит/с. Транскаспийская кабельная линия обеспечит передачу мульти-терабитных объемов данных между Азией и Европой, диверсифицирует маршруты, укрепит информационную безопасность наших стран, увеличит скорость интернета, придаст импульс экономическому развитию региона. Прокладка ВОЛС является частью масштабного проекта Цифровой Шелковый путь (Digital Silk Way) по созданию нового цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией.
Ожидается, что по итогам реализации проекта Казахстан и Азербайджан превратятся в своего рода цифровой хаб, через который будет транспортироваться международный трафик.