https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_dd6ca3b24a647d010ee9738c2_o.jpg
Çexiyanın paytaxtı Praqada Ermənistanın beynəlxalq ictimaiyyəti siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirmək cəhdinə etiraz məqsədilə məlumatlandırma aksiyası keçirilib.
Şəhərin mərkəzində – BMT, UNİSEF, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və digər beynəlxalq qurumların nümayəndəliklərinin yerləşdiyi Zelezna, 24 ünvanlı küçədə baş tutan məlumatlandırma aksiyası Azərbaycan icmasının fəalı Fərid Əmirəliyevin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilib.
Aksiya zamanı “Ermənistan, hücumları dayandır!”, “Ermənistan, sülh müqaviləsini imzala!”, “Ermənistan, bizim torpaqlarımızın minalanmasına son qoy!”, “Ermənistan sülhü deyil, müharibəni seçir”, “Erməni minaları mülki şəxsləri öldürür”, “Erməni minaları = hərbi cinayətlər!”, “Azərbaycan torpaqlarında Ermənistan əsgərləri olmamalıdır!” və sair şüarların əks olunduğu plakatlar nümayiş etdirilib.
Azərbaycan muğamının və həzin musiqisinin səsləndirildiyi aksiya ilə maraqlanan paytaxt sakinlərinə Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi hərbi və ekoloji cinayətlərdən bəhs edən broşürlər paylanılıb.
Azərbaycan bayrağının dalğalandırılmasını, Azərbaycan musiqisinin səsləndirilməsini, Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətlərini ifşa edən plakatların nümayişini və broşürlərin paylanmasını həzm edə bilməyən erməni əsilli sakinlərdən biri aksiyanın dayandırılması tələbi ilə çex polisinə müraciət edib. Lakin polis əməkdaşı aksiyanın yerli qanunlara uyğun olaraq keçirildiyini əsas gətirərək ermənin tələbini rədd edib.
Qeyd edk ki, broşürlərdə Ermənistanın yolverilməz əməlləri nəticəsində Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların insan həyatını təhdid etdiyi, 2020-ci il müharibəsindən indiyədək Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının 303 nəfərə çatdığı, rəsmi İrəvanın mina xəritələri verməkdən imtinasının insan hüquqlarını pozduğu, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutları yaymasının III Cenevrə konvensiyasına zidd olduğu, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldığı, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində 60 min hektardan çox meşə sahəsinin darmadağın edildiyi, çaylarımızın çirkləndirildiyi və sair faktlar nəzərə çatdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_dd6ca3b24a647d010ee9738c2_o.jpg
В столице Чехии Праге состоялась информационная акция в знак протеста против попытки Армении превратить международную общественность в инструмент политической, военной и информационно-ориентированной манипуляционной кампании.
Информационная акция, проведенная в центре города по адресу: улица Железна, 24, где размещаются представительства ООН, ЮНИСЕФ, Всемирной организации здравоохранения и других международных структур, была организована активистом азербайджанской общины Фаридом Амиралиевым.
В ходе мероприятия демонстрировались плакаты с отраженными на них лозунгами “Армения, прекрати нападения!”, “Армения, подпиши мирное соглашение!”, “Армения, прекрати минирование наших земель!”, “Армения выбирает не мир, а войну”, “Армянские мины убивают гражданских лиц”, “Армянские мины = военные преступления!”, “На азербайджанских землях не должно быть армянских солдат!” и др.
Жителям столицы, проявившим интерес к акции, сопровождаемой азербайджанским мугамом и грустной музыкой, были розданы брошюры, повествующие о военных и экологических преступлениях, совершенных Арменией против нашей страны.
Один из жителей армянского происхождения, который не мог переварить то, что развевается азербайджанский флаг, звучит азербайджанская музыка, демонстрируются плакаты и раздаются брошюры, разоблачающие военные и экологические преступления Армении, обратился к чешской полиции с требованием остановить акцию. Однако сотрудник полиции отклонил требование армянина на том основании, что мероприятие проводится в соответствии с местными законами.
Отметим, что в брошюрах доводится до внимания то, что мины, заложенные на азербайджанских территориях в результате недопустимых действий Армении, угрожают жизни людей, что после войны 2020 года по настоящее время число жертв мин в Азербайджане достигло 303 человек, подчеркивается, что отказ официального Иревана в предоставлении карт минных полей нарушает права человека, что распространение армянскими СМИ разрозненных доказательств, связанных с плохим обращением с азербайджанцами, противоречит III Женевской конвенции, сообщается о том, что несколько азербайджанских солдат, взятых в заложники, подверглись физическим и моральным пыткам и оскорблениям, что в Карабахском регионе Азербайджана опустошены более 60 тысяч гектаров лесных угодий, загрязнены наши реки, говорится о других фактах.