https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_216265155de590404c63b1ea8_o.jpg
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK), BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP), və ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) Xaçmaz Qadın Resurs Mərkəzinin (QRM) açılışını edib. Tədbirdə AQUPDK-nın sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) missiya direktoru Cey Sinqx, BMTİP-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin proqram rəhbəri Leyla Fəthi və Xaçmaz rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev iştirak edib.
“Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin BMT-nin İnkişaf Proqramı və USAID-lə birgə həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində yaradılmış Xaçmaz Qadın Resurs Mərkəzi qadınların biznes fəaliyyətlərinin, onların bu istiqamətdə bilik və bacarıqlarının artırılmasına kömək edir. Həmçinin, burada həssas təbəqədən olan qadınlara hüquqi və psixoloji dəstək göstərilir. Bu layihənin davamlılığı üçün səylərimizi bundan sonra da davam etdirəcəyik” – AQUPDK-nın sədr muavini Sədaqət Qəhrəmanova deyib.
USAID-in Missiya Direktoru Dr. Caidev Sinqxin sözlərinə görə, “USAID Azərbaycan qadınlarına Qadın Resurs Mərkəzində iştirak edə biləcəkləri təlim vasitəsilə kritik bacarıqları öyrənmək və iqtisadi cəhətdən daha möhkəm olmaq səylərində dəstək olmaqdan qürur duyur. BMTİP və AQUPDK-dakı tərəfdaşlarımız sayəsində biz həm də məişət zorakılığı qurbanlarının lazımi yardım axtarmaq üçün təhlükəsiz yerə malik olduqlarını bilməkdən çox rahat olduq”.
“Qadınlar bütün sahələrdə uğurlu ola biləcəklərini dəfələrlə nümayiş etdiriblər. Bunun üçün bərabər şərtlər yaratmaq kifayətdir. Qurulmasını dəstəklədiyimiz qadın resurs mərkəzlərinin məqsədi də qadınlara Azərbaycan qanunvericiliyinin verdiyi bərabər şərtlərdən faydalanmağa yol göstərmək, vasitəçi olmaqdır”- deyə BMTİP-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin proqram rəhbəri Leyla Fəthi qeyd edib.
Xaçmazda yerləşən Mərkəz BMTİP-nin Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə birgə icra etdiyi və USAID-in maliyyələşdirdiyi “Sahibkarlığa və Məşğulluğa İqtisadi Dəstək” layihəsinin çərçivəsində istifadəyə verilmiş növbəti QRM-dir.
Xaçmaz Qadın Resurs Mərkəzi ilkin fəaliyyətlərinə 2020-ci ildə başlayıb. Mərkəzin rəsmi açılışı qlobal pandemiya səbəbindən həmin il mümkün olmayıb.
Fəaliyyətə başladığı gündən bəri Mərkəz 23 qadına öz biznesini qurmaqda dəstək olub, o cümlədən, 104 qadın üçün biznesin inkişafı, maliyyə savadlılığı, SMM kimi mövzularda təlimlər təşkil edib. Mərkəzin 280-dən çox üzvü var. Bu günə qədər Xaçmaz QRM faəliyyətləri çərçivəsində gender əsaslı zorakılıq (GƏZ) qurbanlarından 70 nəfəri psixoloji dəstək alıb, 30 nəfərinə isə hüquqi xidmət təqdim olunub.
2022-ci ilin sonuna kimi 15 qadın sahibkara öz biznesini qurmalarında dəstək göstəriləcək, habelə 40 qadın üçün peşə təlimləri təşkil ediləcək və 100 GƏZ qurbanına hüquqi və psixoloji dəstək təmin olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_216265155de590404c63b1ea8_o.jpg
The State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA), The United States Agency for International Development (USAID) and the United Nations Development Programme (UNDP) opened Women’s Resource Center in Khachmaz. Deputy Chairperson of the State Committee Sadagat Gahramanova, USAID Mission Director Jay Singh, UNDP Programme Analyst Leyla Fathi and head of Khachmaz Executive Committee Elnur Rzayev attended the event.
“Khachmaz Women's Resource Center, established as part of a project implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs in cooperation with the United Nations Development Programme and USAID, helps women increase their business activities as well as increase their knowledge and skills in this area. It also provides legal and psychological support to vulnerable women. We will continue our efforts for the sustainability of this project” – said Deputy Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Sadagat Gahramanova.
According to USAID’s Mission Director, Dr. Jaidev Singh, “USAID is proud to support Azerbaijani women in their efforts to learn critical skills and become more economically resilient through the training they can attend at the Women’s Resource Center. Thanks to our partners at UNDP and SCFWCA, we are also relieved to know that the victims of domestic violence have a safe place to seek necessary help.”
“Women have repeatedly demonstrated that they can be successful in all areas. It is enough to create equal conditions for this. The purpose of the Women's Resource Centers, which we helped establish, is to guide and mediate for women to benefit from the equal conditions provided by Azerbaijani legislation” – said UNDP Programme Analyst Leyla Fathi.
The Center in Khachmaz is another WRC established within the USAID-funded “Economic Empowerment for Entrepreneurship and Employment” project implemented by UNDP in partnership with the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA).
Khachmaz Women’s Resource Center started its initial activities in 2020. The official opening of the Center wasn’t possible due to global and rapid spread of coronavirus.
Since its establishment, the Center has helped 23 women build their small businesses, organized a large variety of trainings on business development, financial literacy, social media marketing for 104 women. The Center has more than 280 members. As of today, about 70 gender-based violence (GBV) survivors have received psychological and about 30 GBV survivors have been provided with legal support at the Khachmaz WRC.
Till the end of 2022, it is planned to support 15 women entrepreneurs in building their own businesses, as well as to conduct vocational trainings for 40 women and support 100 GBV survivors through legal and psychological support.