https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_586d8e5b3a53a71eae3e7ee6a_o.jpg
Azərbaycanın xalq artisti, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri, tanınmış kinoaktyor Rasim Balayev qədim Naxçıvanda keçirilən “Heydər Əliyev – 100” Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinə telefonla qoşulub və öz arzularını bildirib.
Düşərgə iştirakçılarını salamlayan xalq artiisti bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu ilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin birgə layihəsi çox gözəl ideyadır: “Xaricdə yaşayan gənc soydaşlarımızın “Heydər Əliyev İli”ndə Azərbaycanın qədim torpağı olan Naxçıvana gəlişini alqışlayıram. Həm dahi şəxsiyyətin 100 illik yubieyini qeyd edir, həm də onun doğulduğu, böyüyüb boya-başa çatdığı yürdumuzla tanış olurlar. Heydər Əliyev bütün sahələrə olduğu kimi, sənət dünyasına da böyük diqqət göstərirdi. Həmişə Azərbaycan incəsənətinə, mədəniyyətinə, kino, teatr sənətinə böyük maraqla yanaşırdı. Ümumiyyətlə, Azərbaycan incəsənətinin və mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsində xüsusi rolu olub”.
Rasim Balayev deyib ki, Naxçıvan onun üçün çox əziz yerdir: “İlk əsas rol aldığım “Nəsimi” bədii filmi Naxçıvanda çəkilib. Elə ilk uğurum da Naxçıvanda çəkilmiş “Nəsimi” filmi ilə başlayıb. Sonra “Babək” və digər filmləri də Naxçıvanda çəkmişik. Bu filmlər Azərbaycan kinosunun incilərindən sayılır. Çox şükür ki, mən bu filmlərə çəkilmişəm. Naxçıvan əhalisinin bu filmlərin çəkilişinə yardım etməsi, hər gün çəkilişləri maraqla izləməsi yaxşı yadımdadır. Naxçıvan tarixi yerdir, təsadüfi deyil ki, bu qədim torpaqlardan başda Heydər Əliyev olmaqla görkəmli şəxsiyyətlər çıxıb”.
Xalq artisti qeyd edib ki, çəkildiyi tarixi filmlərin IV Yay Düşərgəsində diaspor gənclərinə nümayiş etdirilməsi xəbəri onu çox sevindirir: “Mən gənclərimizi səmimi-qəlbdən salamlayıram. Xaricə qayıtdıqdan sonra Naxçıvanda öyrəndiklərini, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun əldə etdiyi qələbənin önəmini, Azərbaycan dövlətinin sülhsevər siyasətini və tarixi həqiqətləri yaşadıqları ölkələrin ictimaiyyətinə dürüstcəsinə çatdırmağı diaspor gənclərinə tövsiyə edirəm”.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_586d8e5b3a53a71eae3e7ee6a_o.jpg
Народный артист Азербайджана, председатель Союза кинематографистов Азербайджана, известный киноактер Расим Балаев присоединился по телефону к организованному в древнем Нахчыване IV Летнему лагерю диаспорской молодежи “Гейдар Алиев – 100” и выразил свои пожелания.
Поприветствовав участников лагеря, народный артист отметил, что совместный проект Фонда Гейдара Алиева и Государственного комитета по работе с диаспорой является прекрасной идеей: “Приветствую прибытие наших молодых соотечественников, проживающих за рубежом, в “Год Гейдара Алиева” на древнюю азербайджанскую землю – в Нахчыван. Они отмечают 100-летний юбилей гениальной личности, а также знакомятся с нашим краем, где он родился и вырос. Гейдар Алиев уделял большое внимание миру искусства, как и всем сферам. Всегда с большим интересом относился к азербайджанскому искусству, культуре, искусству театра и кино. Ему принадлежала особая роль в развитии азербайджанского искусства и культуры”.
Расим Балаев сказал, что Нахчыван – очень родное для него место: “Художественный фильм “Насими”, в котором я получил первую главную роль, был снят в Нахчыване. Мой первый успех тоже начался со снятого в Нахчыване фильма “Насими”. Вслед за этим мы сняли в Нахчыване “Бабек” и другие картины. Эти фильмы считаются жемчужинами азербайджанского кино. Рад, что снялся в этих картинах. Хорошо помню, как жители Нахчывана оказывали содействие в съемках этих фильмов, каждый день с интересом отслеживали съемки. Нахчыван – историческое место, неслучайно, эта древняя земля подарила миру выдающихся личностей во главе с Гейдаром Алиевым”.
Народный артист подчеркнул, что его очень радует сообщение о демонстрации диаспорской молодежи в IV Летнем лагере исторических фильмов с его участием: “Сердечно приветствую нашу молодежь. Рекомендую диаспорской молодежи по возвращении за рубеж обстоятельно довести до общественности стран проживания все увиденное в Нахчыване, значение победы, одержанной доблестной Азербайджанской армией под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, миролюбивую политику Азербайджанского государства и исторические реалии”.