https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_05abf1648bfbd4474676b32f8_o.jpg
Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun şanlı qələbəsindən sonra işğaldan azad olunan ərazilərdə tarixi abidələrimizin, o cümlədən görkəmli şəxsiyyətlərimizin heykəllərinin bərpası və yenidən qurulmasına başlanılıb.
Yenidən qurulan abidələr sırasında dünya şöhrətli bəstəkar, görkəmli musiqişünas alim və ictimai xadim, müasir Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi Üzeyir Hacıbəylinin heykəli də yer alır.
Heydər Əliyev Fondunun sifarişi ilə bürüncdən hazırlanan heykəl Şuşa şəhərində öz əvvəlki yerində ucaldılıb. 1 dekabr 2020-ci il tarixində yenidən qurulmasına başlanılan heykəlin açılış mərasimi 29 avqust 2021-ci il tarixində baş tutub. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, abidənin yenidən qurulması üçün tələb olunan bütün xərclər Qarabağ Dirçəliş Fondunun maliyyə dəstəyi hesabına qarşılanıb.
Xatırladaq ki, 1985-ci ildə Üzeyir Hacıbəylinin 100 illik yubileyi münasibətilə bəstəkarın Şuşada ucaldılan heykəli, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni vandalizminin nəticəsində tamamilə məhv edilib.
Heykəlin modeli qalmadığından yeni abidə o dövrün mətbuatında dərc olunan və arxivdə saxlanılan fotolar əsasında yaradılıb. Hündürlüyü 3,2 metr olan yeni heykəl heykəltəraşlar Aslan Rüstəmov, Teymur Rüstəmov və Mahmud Rüstəmov tərəfindən hazırlanıb.
Dünya şöhrətli bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli 18 sentyabr 1885-ci ildə Şuşanın Ağcabədi kəndində anadan olub. Uşaqlığı Qafqazın “konservatoriyası” adlandırılan Şuşada keçib. Şuşanın gözəl təbiəti, zəngin ifaçılıq mühiti onun musiqi istedadının inkişafına böyük təsir göstərib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə dahi bəstəkarın doğum günü – 18 sentyabr 1995-ci ildən Azərbaycanın Milli Musiqi Günü kimi qeyd edilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_05abf1648bfbd4474676b32f8_o.jpg
После Великой Победы, одержанной Азербайджанской армией под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, на освобожденных территориях начался процесс реставрации и восстановления нашего исторического наследия, в том числе и памятников выдающимся представителям нашего народа.
Среди них - памятник всемирно известному композитору, выдающемуся музыковеду, ученому и общественному деятелю, основоположнику современной азербайджанской профессиональной музыки и национальной оперы Узеиру Гаджибейли.
Бронзовый памятник установлен по поручению Фонда Гейдара Алиева на своем прежнем месте в городе Шуша. Реконструкция памятника началась 1 декабря 2020 года, его торжественное открытие состоялось 29 августа 2021 года. В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
Отметим, что Фонд Возрождения Карабаха покрыл все издержки, связанные с восстановлением памятника.
Предыдущий памятник композитору, установленный в 1985 году в Шуше по случаю его 100-летнего юбилея, был полностью разрушен армянскими вандалами во время Первой Карабахской войны.
Поскольку макет памятника не сохранился, новый памятник был создан на основе архивных фотографий, опубликованных в те годы в прессе. Памятник высотой 3,2 метра создан скульпторами Асланом Рустамовым, Теймуром Рустамовым и Махмудом Рустамовым.
Знаменитый композитор Узеир Гаджибейли родился 18 сентября 1885 года в селении Агджабеди Шушинского уезда. Провел детство в Шуше, которую называли «Консерваторией Востока». На развитие его музыкального таланта большое влияние оказала как несравненная природа, так и богатая исполнительская школа Шуши.
Указом общенационального лидера Гейдара Алиева с 1995 года день рождения великого композитора - 18 сентября, отмечается в Азербайджане как День национальной музыки.