https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9663620a0717f7324b5f82f4c_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Milli Məclisin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərləri və beynəlxalq parlament təşkilatlarında Azərbaycan nümayəndə heyətlərinin başçıları Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində mövcud olan vəziyyətlə bağlı beynəlxalq parlament təşkilatlarının rəhbərlərinə və xarici ölkələrin parlamentlərinə müraciət ünvanlayıblar
Avqustun 15-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Milli Məclisin xarici ölkələrlə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərləri və beynəlxalq parlament təşkilatlarında Azərbaycan nümayəndə heyətlərinin başçıları Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdirildiyi hissəsində Ermənistan tərəfindən beynəlxalq ictimaiyyəti manipulyasiya etmək və çaşdırmaq məqsədi güdən cəhdlərlə əlaqədar beynəlxalq parlament təşkilatlarının rəhbərlərinə və xarici ölkələrin parlamentlərinə müraciət ünvanlayıblar.
Müraciətdə Azərbaycanın beynəlxalq humanitar hüquqa və insan hüquqları üzrə normalara sadiq olduğu bir daha vurğulanır, Ermənistanın “blokada” və ya “humanitar böhranlar”la bağlı səsləndirdiyi əsassız iddialar qəti şəkildə rədd edilir, bunun Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı geniş təbliğat kampaniyasının bariz təzahürü olduğu diqqətə çatdırılır.
Bildirilir ki, Qarabağ bölgəsi Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisidir, orada yaşayan etnik ermənilər isə Azərbaycan sakinləridir. Bu regionun “Dağlıq Qarabağ” adlandırılması Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə, suverenliyinə, milli qanunvericiliyinə və coğrafi adların istifadəsi ilə bağlı BMT-nin normativ bazasına ziddir.
Azərbaycanın suveren ərazisində yerləşən, eksterritorial statusu olmayan "Laçın dəhlizi" adlanan yola gəlincə, Azərbaycan 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatla bağlı öhdəliklərinə sadiq qalaraq, bu yol boyunca hərəkətə icazə verib. Lakin Ermənistan yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş bu marşrutdan Azərbaycan ərazisində qanunsuz olaraq mövcud olan 10 000-ə yaxın silahlı qrupun rotasiyası, oraya silah, döyüş sursatı və minaların gətirilməsi, habelə bu ərazidən təbii sərvətlərin qanunsuz çıxarılması və ixracı kimi qeyri-qanuni hərbi və digər fəaliyyətlər üçün ardıcıl və açıq şəkildə sui-istifadə edib.
Müraciətin mətnində deyilir ki, 23 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan öz suverenliyini və təhlükəsizliyini qorumaq üçün legitim hüququnu həyata keçirərək, Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində Laçın yolunun başlanğıcında sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsi qurmuşdur ki, buna da bu yoldan yuxarıda qeyd olunduğu kimi Ermənistan tərəfindən geniş şəkildə sui-istifadə edilməsi səbəb olmuşdur.
Ermənistan Azərbaycan ərazisindən tam şəkildə çıxarılmamış silahlı qüvvələrini təmin etmək və saxlamaq, eləcə də Azərbaycanın təbii sərvətlərini qeyri-qanuni yolla çıxarmaq üçün vasitələrdən məhrum olmaq reallığı ilə barışa bilməyib, manipulyasiya və beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq kampaniyasına başlayıb.
Xüsusilə qeyd olunur ki, Ermənistanın Azərbaycanın Laçın sərhəd keçid məntəqəsini qanunsuz kimi qələmə vermək cəhdlərinin əksinə olaraq, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi (BƏM) 6 iyul 2023-cü il tarixli Qərarı ilə Azərbaycanın şəxsi heyətinin Laçın yolundan çıxarılması ilə bağlı Ermənistanın müraciətini yekdilliklə və qəti şəkildə rədd etmişdir. Bununla da, Məhkəmə Ermənistanın sərhəd-keçid məntəqəsinin qanunsuz olması və onun Laçın yolunun hərəkətinə mane olması ilə bağlı sayıqlamalarını rədd edib.
Müraciətdə bildirilir ki, sərhəd keçid məntəqəsi yaradıldıqdan sonra Azərbaycanın Qarabağ regionundan Ermənistana mülki əhalinin hərəkəti xeyli artmış, cari ilin iyun ayının 15-dək bu məntəqədən 2000-dən çox şəxs keçmişdir. Həmin gün Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan sərhədçilərinə və Rusiya sülhməramlı qüvvələrinə basqın etmiş, nəticədə Azərbaycan sərhədçisi ağır xəsarət almışdır. Bu hücum təkcə Azərbaycan sərhədçilərinə qarşı yönəlməyib, həm də Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) əməkdaşlarına və nəzarət-buraxılış məntəqəsindən keçən mülki şəxslərə birbaşa təhlükə yaradıb. Bu silahlı təxribat BQXK-nın Qarabağ regionundan Ermənistana tibbi məqsədlərlə gedən bir qrup Ermənistan sakinini müşayiət etdiyi bir vaxtda baş verib, hücumun məqsədi Laçındakı yolun və sərhəd keçid məntəqəsinin uğurlu fəaliyyətini pozmaq olub.
Ermənistan Azərbaycanın Laçın yolunu qəsdən bağladığı barədə yalan iddiaya əl ataraq, gələcəkdə analoji xarakterli insidentlərin törədilməyəcəyinə zəmanət verməkdən imtina edir, bununla da, faktiki olaraq sərhəd keçid məntəqəsinin işinin tam bərpa olunmasına mane olur.
Müraciətdə vurğulanır ki, Azərbaycan öz növbəsində dəfələrlə Ermənistanı sərhəd və gömrük qurumları vasitəsilə fiziki şəxslərin, yüklərin və xidmətlərin maneəsiz və təhlükəsiz transsərhəd daşınmasını təşviq etmək üçün əməkdaşlığa çağırsa da, bu çağırışlar bu günədək Ermənistan tərəfindən cavabsız qalmaqdadır.
Ermənistanın Azərbaycandakı qeyri-qanuni silahlı qruplaşmalarını təchiz etmək məqsədilə ikili təyinatlı bəzi malları qaçaqmalçılıq yolu ilə keçirmək üçün BQXK-nın konvoylarından istifadə etmək inadkarlığına və ehtiyatsız cəhdlərinə baxmayaraq, Azərbaycan təcili tibbi yardım məqsədilə yerli erməni sakinlərinin Ermənistana keçidini asanlaşdırmağa davam edir. Qaçaqmalçılığa gəlincə, BQXK-nın humanitar mandatına və reputasiyasına xələl gətirən bu həyasız hərəkət təşkilat tərəfindən açıq şəkildə etiraf edilib.
Ermənistanın barışmazlığı fonunda Azərbaycan öz digər bölgələrindən Qarabağ bölgəsinə humanitar yüklərin daşınması üçün Ağdam üzərindən Xankəndinə gedən şimal yolu kimi alternativ və daha qısa yollardan istifadə etmək üçün BQXK ilə əməkdaşlığı intensivləşdirib.
Müraciətdə vurğulanır ki, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Prezident Əliyevlə Baş nazir Paşinyan arasında Brüsseldə keçirilən görüşün yekunlarına dair ictimai çıxışında Qarabağ sakinlərinin əsas ehtiyaclarının adekvat şəkildə ödənilməsini təmin edən komponent qismində Ağdam-Xankəndi marşrutundan mühüm marşrut kimi istifadəni təşviq edib.
O da qeyd olunur ki, bir sıra intensiv məsləhətləşmələrdən və “məkik diplomatiyası” səylərindən sonra, nəhayət humanitar yüklərin müxtəlif marşrutlar vasitəsilə Qarabağ bölgəsinə çatdırılması, eləcə də Azərbaycanın xüsusi nümayəndəsi ilə yerli erməni sakinlərinin nümayəndələri arasında görüşün təşkili ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Birinci halda, yerli sakinlərin ehtiyaclarını ödəmək məqsədilə BQXK tərəfindən humanitar yüklərin çatdırılmasına imkan vermək üçün Ermənistan tərəfinin Ağdam-Xankəndi yolundan istifadəsinə qoyduğu beton bloklar və bütün digər fiziki maneələr götürülməli idi. Bunun ardınca 24 saat ərzində BQXK tərəfindən Laçın yolundan istifadənin intensivləşdirilməsi aparılmalı idi. İştirak edən bütün tərəflər, o cümlədən Rusiya sülhməramlı kontingenti və BQXK bu razılaşmanı praktiki olaraq həyata keçirməyə hazır idi.
İkinci halda, Azərbaycanın Yevlax şəhərində Azərbaycanın xüsusi nümayəndəsi və yerli erməni sakinlərinin nümayəndələri ilə görüşün keçirilməsi barədə razılıq əldə olunmuşdu.
Təəssüf ki, revanşist əhval-ruhiyyə ilə idarə olunan və normallaşma prosesi çərçivəsində öhdəliklərdən yayınan Ermənistan 5 avqust 2023-cü il tarixində qanunsuz olaraq qurulmuş kukla rejimi vasitəsilə son anda hər iki razılaşmadan geri çəkilib, siyasi motivli və qanunsuz ilkin şərtlər, həmçinin müxtəlif bəhanələr irəli sürüb.
Müraciətdə bildirilir ki, Ermənistan həllin bir hissəsi olmaq əvəzinə, gərginliyi süni şəkildə alovlandırmağa üstünlük verərək, Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmaq cəhdlərinə, etnik ədavəti təbliğ etməyə, faktları saxtalaşdırmağa, çaşdırıcı məlumatlar yaymağa, “blokada” və “humanitar böhran”ların mövcudluğuna eyham vurmağa davam edir. Bu məqsədlə Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti manipulyasiya etmək üçün ardıcıl səylər göstərir və paralel olaraq yerlərdə təxribat xarakterli siyasi və hərbi fəaliyyətlə məşğul olur.
Eyni zamanda, Ermənistanın təkrarlanan qeyri-konstruktiv davranış modeli Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki etnik erməni sakinlərinin Azərbaycanın bərabərhüquqlu vətəndaşları kimi reinteqrasiyası cəhdlərinə də mane olur. Azərbaycan hökuməti öz sərhədləri daxilində yaşayan etnik ermənilərin rifahı üçün təminat verməyə, onların Azərbaycan Konstitusiyasında və Azərbaycanın qoşulduğu beynəlxalq mexanizmlərdə təsbit olunmuş bütün müvafiq hüquq və azadlıqlarını qorumağa hazırdır. Bu məqsədlə Azərbaycan bu prosesin tərkib hissəsi kimi bir neçə dəfə özünün Qarabağ bölgəsində yaşayan yerli ermənilərlə görüşlər keçirməyə hazır olduğunu bildirmişdir.
Müraciətdə nəzərə çatdırılır ki, Ermənistanın ardıcıl təxribatlarının iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması üçün tarixi imkan yarandığı bir vaxtda baş verdiyini vurğulamaq xüsusilə vacibdir. Son aylarda Azərbaycan beynəlxalq tərəfdaşların fəal iştirakı ilə normallaşma prosesinin əhəmiyyətli dərəcədə intensivləşməsinə töhfə verib. Diplomatik dialoqlar fikir ayrılıqlarının azaldılmasında və dayanıqlı sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulmasına yönəlmiş gələcək ikitərəfli sazişin bir neçə maddəsində nəzərəçarpacaq irəliləyiş əldə edilməsində mühüm rol oynamışdır.
Ona görə də bu kritik mərhələdə beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın manipulyasiya və dezinformasiya cəhdlərini rədd etməklə bağlı yüksək məsuliyyət daşıyır. Beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanı daha da ruhlandırmaq əvəzinə, onu Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozan hərəkətlərinə son verməyə, onun daxili işlərinə qarışmaqdan çəkinməyə və münaqişədən sonrakı normallaşma danışıqlarında vicdanla iştirak etməyə məcbur etməlidir.
Son dərəcə vacibdir ki, Ermənistan regionda onsuz da kövrək olan sülh şəraitini yenidən pozmaq üçün beynəlxalq platformalardan və institutlardan istifadə etməkdən çəkinsin.
Müraciətin sonunda azərbaycanlı parlamentarilər tərəfindən xarici həmkarlarının qərəzsiz və ədalətli mövqe nümayiş etdirəcəklərinə, Ermənistanın təbliğatını rədd edəcəklərinə, obyektivliyə, həqiqətə, beynəlxalq hüquqa söykənən davranış sərgiləyəcəklərinə ümid ifadə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9663620a0717f7324b5f82f4c_o.jpg
Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova, Heads of Milli Majlis WGs for Inter-Parliamentary Connexions and Leaders of Azerbaijani Delegations to Inter-Parliamentary Organisations Appeal to IPO Leaders and Overseas Parliaments about the Current Situation in Azerbaijan’s Garabagh Region
On August 15, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, the Heads of Milli Majlis working groups on inter-parliamentary relations and Leaders of the Azerbaijani delegations to international parliamentary organisations made an international statement in connexion with Armenia's attempts to manipulate the equally international public and confused them as to the part of the Garabagh Region of Azerbaijan where the Russian peacekeeping contingent are stationed temporarily. This statement is addressed to the heads of parliamentary organisations and foreign parliaments.
The appeal reiterates Azerbaijan's commitment to international humanitarian law and human rights law. Armenia's unfounded claims regarding a ‘blockade’ or a ‘humanitarian crisis’ are categorically rejected. It is also pointed out that this is a clear manifestation of Armenia's broad propaganda campaign against Azerbaijan.
It is further noted that the Garabagh Region is an internationally recognised territory of Azerbaijan and the ethnic Armenians living there are citizens of Azerbaijan. The oft-used name of this region – ‘Nagorno Karabakh’ - contradicts the territorial integrity, sovereignty and national legislation of Azerbaijan, as well as the UN normative framework on the use of geographical names.
As regards the so-called ‘Lachin Corridor’, which has no extraterritorial status and is in the sovereign territory of Azerbaijan, our state has allowed movement along this route adhering to its commitments in connexion with the trilateral statement of 10 November 2020. However, Armenia has consistently and openly abused this route, which is intended only for humanitarian purposes, for illegal military and other activities, such as the rotation of some 10,000 armed groups illegally present on Azerbaijani territory, the delivery of weapons, ammunition and mines there, as well as the illegal extraction and export of natural resources from that territory.
Furthermore, it is stated in the international address that that on 23 April 2023 Azerbaijan established a border checkpoint at the beginning of the Lachin Road on the Armenian-Azerbaijani state border exercising its legitimate right to protect its sovereignty and security, which move was brought about by the widespread abuse of this road by Armenia already noted above.
Unable to come to terms with the reality of forces that have not been fully withdrawn from the territory of Azerbaijan, as well as deprived of the means to illegally export Azerbaijan's natural resources, Armenia has embarked on a campaign of manipulation and confusion of the international community.
In particular, it is noted that despite Armenia's attempts to declare the Lachin border crossing point of Azerbaijan illegal, the International Court of Justice (IUCN) unanimously and decisively rejected Armenia's appeal to remove Azerbaijani personnel from the road by its decision of 6 July 2023, and thus dismissed the Armenian arguments that the crossing point impeded the movement of traffic on the said road.
Further, the appeal notes that after the establishment of the border checkpoint the flow of civilian population from the Garabagh Region of Azerbaijan to Armenia has significantly increased and, as of 15 June this year, more than 2,000 people had passed through the checkpoint. On the same day, Armenian armed forces raided Azerbaijani border guards and Russian peacekeepers alike and an Azerbaijani border guard was seriously wounded as a result. That attack was not only aimed at the Azerbaijani border guards but also posed a direct threat to the staff of the International Committee of the Red Cross (ICRC) and civilians passing through the checkpoint. And this armed provocation took place while the ICRC was escorting a group of Armenian residents travelling to Armenia from the Garabagh Region for medical purposes. The purpose of the attack was to disrupt the normal functioning of both the road and the Lachin checkpoint.
Pedalling the false allegation that Azerbaijan deliberately blocked the Lachin Road, Armenia refuses to guarantee that there will be no future incidents of a similar nature, thus effectively preventing the full restoration of the border crossing point.
As emphasised in the appeal, although Azerbaijan, for its part, has repeatedly called on Armenia to co-operate to facilitate the unimpeded and safe cross-border movement of individuals as well as civilian goods and services through border and customs institutions, these appeals have so far remained unanswered by Armenia.
Despite Armenia's persistence and reckless attempts to use ICRC convoys to smuggle certain dual-use goods to equip illegal armed groups in Azerbaijan, our country continues facilitating the passage of local Armenian residents to Armenia to provide them with emergency medical assistance. As for the smuggling, these are brazen acts that are detrimental to the ICRC's humanitarian mandate and reputation and have been openly acknowledged as such by the organisation.
Against the backdrop of Armenian intransigence, Azerbaijan has intensified its co-operation with the ICRC to use alternative and shorter routes, such as the Northern Route via Aghdam to Khankendi, to transport humanitarian supplies from its other regions to the Karabakh region.
President of the Council of the European Union Charles Michel in his public statement following the meeting in Brussels between President Aliyev and Prime Minister Pashinyan, encouraged the use of the Aghdam-Khankendi route as an important component in ensuring that the basic needs of the people of Garabagh are adequately met.
It is also noted that after a series of intensive consultations and shuttle diplomacy efforts, an agreement was finally reached on the delivery of humanitarian supplies to Garabagh via various routes, as well as on the organisation of a meeting between the special representative of Azerbaijan and representatives of local Armenian residents.
In the first case, it was necessary to remove concrete blocks and all other physical obstacles that the Armenian side had imposed on the use of the Aghdam-Khankendi road in order to allow the delivery of ICRC humanitarian supplies to meet the needs of local residents. Thereafter, within 24 hours, the ICRC was to increase the use of the Lachin Road. All parties involved, including the Russian peacekeeping contingent and the ICRC, were ready to practically implement this agreement.
In the second case, an agreement was reached to hold a meeting in the Azerbaijani town of Yevlakh with a special representative of Azerbaijan and representatives of local Armenian residents.
Unfortunately, guided by revanchist sentiments and evading its obligations within the framework of the normalisation process, Armenia backed out of both agreements at the last moment at the behest of the puppet regime established on 5 August 2023, and started to put forward politically motivated and illegal preconditions and various excuses.
Armenia, instead of being part of the solution, prefers to inflame artificially tensions and makes more and more attempts to interfere in the internal affairs of Azerbaijan, as well as to propagate ethnic hatred, falsify facts, disseminate misleading information and insinuate the existence of a ‘blockade’ and a ‘humanitarian crisis’. To this end, Armenia has made consistent efforts to manipulate the international community and, in parallel, has engaged in political and military activities of a provocative nature on the ground.
At the same time, Armenia's repeated pattern of unconstructive behaviour hinders Azerbaijan's attempts to reintegrate the ethnic Armenians of the Garabagh Region as equal Azerbaijani citizens. The Government of Azerbaijan is ready to ensure the well-being of ethnic Armenians living within its borders and to protect all their respective rights and freedoms enshrined in the Constitution of Azerbaijan and international instruments to which Azerbaijan has acceded. In this regard, Azerbaijan has on several occasions declared its readiness to hold meetings with local Armenians living in the Garabagh Region.
It is particularly important to stress that Armenia's consistent provocations were committed at a time when there was a historic opportunity for the normalisation of relations between the two countries. In recent months, Azerbaijan, with the active participation of international partners, has contributed to a significant intensification of the normalisation process. Diplomatic dialogues have played an important role in narrowing differences and achieving notable progress in several articles of the future bilateral agreement aimed at establishing lasting peace and interstate relations.
Therefore, at this critical juncture, the international community must reject Armenia's attempts to manipulate and misinform it. Instead of further emboldening Armenia, the international community should compel it to cease actions that violate Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, refrain from interfering in Azerbaijan's internal affairs, and engage in good faith in post-conflict normalisation negotiations.
It is extremely important that Armenia refrain from using international platforms and institutions to repeatedly violate the already fragile conditions of peace in the region.
At the end of the address, the Azerbaijani parliamentarians express their hope that their foreign colleagues will demonstrate an impartial and fair position, reject Armenia's propaganda and act objectively, following the truth and international law.