https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_94af6e44103df07a2263312a4_o.jpg
Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi və “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Naxçıvanda təşkil edilən Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Bakıda Fəxri Xiyabanı və II Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.
Öncə düşərgə iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə gül dəstələri düzüb, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra gənclər II Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək, Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman övladlarımızın ruhu qarşısında baş əyiblər.
Daha sonra ümummilli liderin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 2023-cü ilin 12-18 avqust tarixlərində gerçəkləşdiriləcək. Düşərgənin tərəfdaşı Heydər Əliyev Fondu, təşkilati dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı xüsusi nümayəndəliyinə məxsusdur.
Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan IV Yay Düşərgəsində 53 ölkəni təmsil edən 100-dən çox gənc iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin Heydər Əliyevin bir əsr öncə dünyaya gəldiyi qədim Naxçıvan şəhərində keçirilməsi xüsusi önəm daşıyır.
2022-ci il aprelin 22-23-də Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xaricdə yaşayan azərbaycanlıları hər zaman tarixi Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə, vaxtaşırı Azərbaycana səfər etməyə, ana dilini unutmamağa, Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini öyrənməyə, Azərbaycan həqiqətlərini dost xalqların diasporları ilə birlikdə təbliğ etməyə çağırıb. Bu mənada Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş Diaspor Gənclərinin I Yay Düşərgəsi 2018-ci ildə Şəkidə, “Nəsimi – 650” II Yay Düşərgəsi 2019-cu ildə Şamaxıda, “Şuşa – 270” III Yay Düşərgəsi isə 2022-ci ildə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşada keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_94af6e44103df07a2263312a4_o.jpg
Участники IV Летнего лагеря диаспорской молодежи, организованного в Нахчыване в рамках 100-летнего юбилея основателя современного независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева и “Года Гейдара Алиева”, посетили Аллею почетного захоронения и II Шехидляр хиябаны.
Сначала участники лагеря возложили цветы на могилу общенационального лидера Гейдара Алиева и почтили его память.
Затем представители молодежи посетили II Шехидляр хиябаны, где склонили головы перед памятью наших отважных сынов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Далее они ознакомились с работой Центра, носящего имя общенационального лидера Гейдара Алиева.
Отметим, что IV Летний лагерь диаспорской молодежи будет организован 12-18 августа 2023 года Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. Партнером лагеря является Фонд Гейдара Алиева, организационную поддержку оказывает специальное представительство Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике.
В IV Летнем лагере, считающемся одним из грандиозных проектов в истории диаспоры, принимают участие более 100 молодых людей, представляющих 53 страны. В их число входят как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Реализация проекта в городе Нахчыван, где столетие назад родился Гейдар Алиев, представляет особое значение.
На состоявшемся 22-23 апреля 2022 года в Шуше V Съезде (Съезде Победы) азербайджанцев мира Президент Азербайджана, Победоносный Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев призвал азербайджанцев, проживающих за рубежом, никогда не прерывать связей с исторической родиной, периодически приезжать в Азербайджан, не забывать родного языка, изучать историю и культуру Азербайджана, совместно с диаспорами дружественных народов пропагандировать азербайджанские реалии. B этом контексте летние лагеря диаспорской молодежи можно расценивать и как претворение в жизнь рекомендаций Президента Азербайджана.
Напомним, что I Летний лагерь, посвященный 100-летию Азербайджанской Демократической Республики, был проведен в 2018 году в Шеки, II Летний лагерь “Насими – 650” - в 2019 году в Шамахе, а III Летний лагерь “Шушa – 270” - в 2022 году в культурной столице Азербайджана Шуше.