https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_94af6e44103df07a2263312a4_o.jpg
Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi və “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Naxçıvanda təşkil edilən Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Bakıda Fəxri Xiyabanı və II Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.
Öncə düşərgə iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə gül dəstələri düzüb, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra gənclər II Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək, Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman övladlarımızın ruhu qarşısında baş əyiblər.
Daha sonra ümummilli liderin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 2023-cü ilin 12-18 avqust tarixlərində gerçəkləşdiriləcək. Düşərgənin tərəfdaşı Heydər Əliyev Fondu, təşkilati dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı xüsusi nümayəndəliyinə məxsusdur.
Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan IV Yay Düşərgəsində 53 ölkəni təmsil edən 100-dən çox gənc iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin Heydər Əliyevin bir əsr öncə dünyaya gəldiyi qədim Naxçıvan şəhərində keçirilməsi xüsusi önəm daşıyır.
2022-ci il aprelin 22-23-də Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xaricdə yaşayan azərbaycanlıları hər zaman tarixi Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə, vaxtaşırı Azərbaycana səfər etməyə, ana dilini unutmamağa, Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini öyrənməyə, Azərbaycan həqiqətlərini dost xalqların diasporları ilə birlikdə təbliğ etməyə çağırıb. Bu mənada Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş Diaspor Gənclərinin I Yay Düşərgəsi 2018-ci ildə Şəkidə, “Nəsimi – 650” II Yay Düşərgəsi 2019-cu ildə Şamaxıda, “Şuşa – 270” III Yay Düşərgəsi isə 2022-ci ildə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşada keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_94af6e44103df07a2263312a4_o.jpg
The participants of the Forth Summer Camp of Diaspora Youth, to be held in Nakhchivan within the “Year of Heydar Aliyev” on the occasion of 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan, visited the Alley of Honor and the Second Martyrs Lane.
The participants of the Camp laid flowers in front of the national leader’s tomb and honored his dear memory.
Then, the camp participants visited the Second Martyrs Lane and expressed their deep respect to the blessed memory of the heroic sons of Azerbaijan who died for the independence and territorial integrity of our country.
Later, they got acquainted with Heydar Aliyev Center named after the national leader.
Heydar Aliyev Foundation is the partner organization of the Camp to be held between the dates of August 12-18, 2023 in Nakhchivan. The organizational support is provided by the special representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic.
More than one hundred youths from 53 countries, including Azerbaijanis living abroad and representatives of the friendly nations, will attend Fourth Summer Camp of Diaspora Youth, one of the branded projects in the history of Azerbaijani diaspora. Holding the Camp in the ancient city of Nakhchivan, where Heydar Aliyev was born a century ago, increases the importance of the event.
At the V (Victory) Congress of World Azerbaijanis held in Shusha on April 22-23, 2022, President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev urged all Azerbaijanis living abroad to be in close contact with their historical motherland, to come to Azerbaijan with their families at least once in a year, not to forget their mother tongue, to learn the history of Azerbaijan, and called the second and third generations of Azerbaijanis to be attached to their culture.
In this sense, the summer camps of Diaspora Youth can be evaluated as the implementation of the President’s recommendations.
It should be noted that Sheki hosted the First Summer Camp of Diaspora Youth, dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic in 2018, while the Second Summer Camp "Nasimi - 650" was held in Shamakhi in 2019. The Third Summer Camp "Shusha - 270" was held in Shusha, cultural capital of Azerbaijan a year ago.