https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_531c55b05042010973e7efc08_o.jpg
İtaliyanın San-Remo şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “O Patro Mia” adlı konsert keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İtaliyada yaşayan azərbaycanlı bəstəkar Kəmalə Əlizadə və onun həyat yoldaşı, bəstəkar-musiqiçi Stefano Muskaritolonun təşkilatçılığı ilə San-Remo Teatrında baş tutan tədbirdə Korbetta şəhər meri, yerli ictimaiyyətin tanınmış simaları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konsert öncəsi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi Leyla Həmzəyeva qonaqları salamlayıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən, bu il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu, vətənimizdə və dünyanın müxtəlif ölkələrində dahi şəxsiyyətə həsr olunmuş tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bu əlamətdar missiyada Komitənin xaricdə yaşayan diaspor fəallarının layihələrini, o cümlədən bəstəkar Kəmalə Əlizadənin “Heydər Əliyev İli” çərçivəsindəki ilk layihəsini dəstəklədiyini vurğulayıb. Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin dünyanın, o cümlədən İtaliyanın musiqi inciləri ilə birlikdə təbliğinin müxtəlif xalqları bir araya gətirdiyi, sülhə, dostluğa, mədəni müxtəlifliyə xidmət etdiyi bildirilib.
Eyni zamanda Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu müstəqil Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin fəalliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib. Konsertin təşkil olunmasına görə İtaliyadakı Azərbaycan diasporuna minnətdarlıq ifadə edilib. Soydaşlarımızın dost İtaliyanın ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və humanitar sahələrinə misilsiz töhfələr verməsi yüksək qiymətləndirilib.
Sonra konsertdə Kəmalə Əlizadə (fortepiano), Stefano Muskaritolo (gitara), Tatyana Anisimova (soprano) və Eduard Lyaşuk (bas) çıxış edərək, Almaniya, Azərbaycan və İtaliyanın məşhur bəstəkarlarının əsərlərini, eləcə də müəllif bəstələrini, “Ay Laçın”, “Gözəlim sənsən”, “Şuşa üzərində uçmaq” mahnılarını təqdim ediblər. Sənətçiləri maestro Massimo Dal Pranın dirijorluğu ilə Bordiqera şəhər Simfonik Orkestri müşayiət edib.
Konsertdən sonra Korbetta şəhər meri “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində gerçəkləşdirilmiş klassik musiqi gecəsini yüksək qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, konsertdən öncə beynəlxalq müsabiqələr laureatı, simfonik və kamera əsərlərinin müəllifi Kəmalə Əlizadə həyat yoldaşı ilə birlikdə brifinq keçirib. Layihə barədə ətraflı məlumat verən musiqiçilər jurnalistlərin suallarını cavablandırıblar.
Bakı Musiqi Akademiyasında Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Arif Məlikovun sinfini bitirmiş Kəmalə xanım təhsilini İtaliyada (İstituto Superiore di Studi Musicali) davam etdirib. Onun əsərləri İtaliya, Niderland, ABŞ, Yaponiya, Çin, Yeni Zelandiya kimi ölkələrdə səslənib. Bəstəkar həyat yoldaşı Stefano Muskaritolo ilə birlikdə xaricdə Azərbaycanla bağlı layihələr həyata keçirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_531c55b05042010973e7efc08_o.jpg
В итальянском городе Сан-Ремо состоялся концерт под названием “O Patro Mia” по случаю 100-летия со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева.
В мероприятии, организованном в Театре Сан-Ремо азербайджанским композитором Кямалей Ализаде, проживающей в Италии, и ее супругом, композитором-музыкантом Стефано Мускаритоло при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие мэр города Корбетта, известные деятели местной общественности и представители СМИ.
Перед концертом представитель Государственного комитета по работе с диаспорой Лейла Гамзаева поприветствовала гостей. Она отметила, что на основании соответствующего Распоряжения Президента Азербайджана Ильхама Алиева нынешний год объявлен в Азербайджане “Годом Гейдара Алиева”, что на нашей родине и в различных странах мира проводятся мероприятия, посвященные гениальной личности, подчеркнула, что в этой знаменательной миссии комитет поддерживает проекты проживающих за рубежом активистов диаспоры, в том числе первый проект композитора Кямали Ализаде в рамках “Года Гейдара Алиева”. Было отмечено, что пропаганда азербайджанской культуры и искусства вместе с жемчужинами мировой, в том числе итальянской музыки, консолидирует различные народы, служит миру, дружбе, культурному разнообразию.
Одновременно говорилось о диаспорской политике основанного Гейдаром Алиевым независимого Азербайджанского государства, направлениях деятельности комитета. Азербайджанской диаспоре в Италии была выражена признательность за организацию концерта. Высокую оценку получил неоценимый вклад наших соотечественников в общественно политическую, социально-экономическую и гуманитарную сферы жизни дружественной Италии.
Выступившие затем на концерте Кямаля Ализаде (фортепиано), Стефано Мускаритоло (гитара), Татьяна Анисимова (сопрано) и Эдуард Лящук (бас) представили произведения знаменитых композиторов Германии, Азербайджана и Италии, а также авторские композиции, песни “Aй Лачин”, “Гезелим сенсен”, “Шуша узеринде учмаг”. Мастеров искусств сопровождал симфонический оркестр города Бордигера под управлением маэстро Массимо Дал Прана.
После концерта мэр города Корбетта высоко оценил вечер классической музыки, проведенный в рамках “Года Гейдара Алиева”.
Отметим, что перед концертом лауреат международных конкурсов, автор симфонических и камерных произведений Кямаля Ализаде провела вместе с супругом брифинг. Представив подробную информацию о проекте, музыканты ответили на вопросы журналистов.
Кямаля ханым, окончив класс известного азербайджанского композитора Арифа Меликова в Бакинской музыкальной академии, продолжила образование в Италии (İstituto Superiore di Studi Musicali). Ее произведения звучали в таких странах, как Италия, Нидерланды, США, Япония, Китай, Новая Зеландия. Композитор вместе с супругом Стефано Мускаритоло реализует за рубежом проекты, связанные с Азербайджаном.