https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_8a5d2629593b28f32d570ed9b_o.jpg
Azərbaycana səfər çərçivəsində bir qrup amerikalı jurnalisti və media eksperti Gəncə şəhərində olub.
Amerikalı qonaqlara Azərbaycanın ikinci şəhəri olan Gəncənin tarixi barədə ətraflı məlumat verilib. İkinci Qarabağ savaşı zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bəşəri dəyərlərə və beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq cəbhə xəttindən uzaq olan Gəncənin mərkəzindəki yaşayış məntəqəsinin raketlərlə bombardman edildiyi nəzərə çatdırılıb.
Şəhərin bombardmana məruz qalmış hissəsini ziyarət edən qonaqlar bu dəhşətli hadisə zamanı həlak olmuş dinc sakinlərinin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Sonra nümayəndə heyəti “Xan bağı”, Şah Abbas Cümə məscidi, Gəncə Dövlət Filarmoniyası ilə tanış olublar, Qafqaz islam Ordusunun Gəncədəki ilk şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılan abidəni və Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət ediblər. Azərbaycanın dahi şairi və mütəfəkkiri, qüdrətli söz ustadı Nizami Gəncəvinin nakam eşq hekayəsi olan “Leyli və Məcnun” poemasını klassik ingilis şairi və dramaturqu Uilyam Şekspirin “Romeo və Culyetta” əsərindən 4 əsr öncə yazması faktı, ingilis ədibinin “Leyli və Məcnun” əsərindən ilham aldığı fərziyyəsi qonaqlarda böyük maraq doğurub.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_8a5d2629593b28f32d570ed9b_o.jpg
Группа американских журналистов и медиаэкспертов в рамках поездки в Азербайджан побывала в городе Гянджа.
Aмериканские гости были подробно проинформированы об истории Гянджи – втором по величине городе Азербайджана. Отмечено, что во время Второй Карабахской войны населенный пункт в центре Гянджи, находящейся далеко от линии фронта, вопреки общечеловеческим ценностям и нормам международного права, подвергся бомбардировке ракетами со стороны армянских вооруженных сил.
Посетив подвергшуюся бомбардировке часть города, гости минутой молчания почтили память мирных жителей, погибших во время этого чудовищного происшествия.
Затем делегация ознакомилась с “Xaн багы”, Джума мечетью Шаха Аббаса, Гянджинской государственной филармонией, посетили мемориал, возведенный в память о первых шехидах Кавказской исламской армии в Гяндже, и мавзолей Низами Гянджеви.
Тот факт, что гениальный азербайджанский поэт и мыслитель, могучий мастер пера Низами Гянджеви написал поэму “Лейли и Меджнун”, являющуюся историей несчастной любви, за 4 столетия до произведения классика английской поэзии и драматургии Уильяма Шекспира “Ромео и Джульетта”, версия о том, что английский прозаик почерпнул вдохновение из произведения “Лейли и Меджнун”, вызвали у гостей большой интерес.