https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b8bffb948767c1c46b5a01147_o.jpg
Bakı indi Avropa və Asiya şəhərlərinə büdcəli səyahət etmək üçün daha çox imkanlar təklif edir. Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna uçuşlar həyata keçirən xarici aşağıbüdcəli aviaşirkətlərin sayı 15-ə çatıb.
Bunu Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun direktoru Teymur Həsənov bildirib.
T.Həsənov qeyd edib ki, büdcəli səyahət edənlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün daha çox aviaşirkətin cəlb edilməsi istiqamətində işlər fəal şəkildə davam etdirilir.
2023-cü ilin birinci yarısında Bakı hava limanına uçuşlar həyata keçirən aviaşirkətlərin sırasına “RedWings”, “WizzAir Malta”, “Flyadeal” və “Air Cairo” əlavə olunub. Bu gün Bakıdan Ankara, İstanbul, İzmir, Dubay, Şarja, Dammam, Ciddə, Ər-Riyad, Əbu-Dabi, Aktau, Tel-Əviv, Budapeşt, Roma və s. kimi müxtəlif şəhərlərə aşağıbüdcəli aviaşirkətlərlə səyahət etmək mümkündür.
“Bu məlumatlar yeni aviaşirkətlərin cəlb edilməsi və sərnişinlər üçün imkanların genişləndirilməsi istiqamətində gedən davamlı fəaliyyətimizi təsdiqləyir. 2019-cu ildən etibarən xarici aşağıbüdcəli aviaşirkətləri seçən sərnişinlərin sayı 29%-ə yüksəlib. Biz bundan sonra da büdcəli səyahətlər üçün yeni perspektivlər açmağa və Bakını daha da əlçatan və cəlbedici turizm məkanına çevirməyə davam edəcəyik.” – deyə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun direktoru vurğulayıb.
Ölkəmizin regional hava limanlarını xarici aviaşirkətlərə baza aeroportu kimi təqdim etməyə hazır olduğunu bildirən Teymur Həsənov qeyd edib ki, bu aeroportların imkanlarından istifadə edilməsi istiqamətində addımlar atılır, bu da Azərbaycana/Azərbaycandan yeni istiqamətlərin açılmasına töhfə verir.
Azərbaycanın beynəlxalq hava limanlarına yeni aviadaşıyıcıların cəlb edilməsi ölkədə beşinci və yeddinci qrup hava azadlığının fəaliyyəti çərçivəsində baş verir. Bu qruplar xarici aviadaşıyıcılara Azərbaycan aviaşirkətləri ilə bərabər hüquqlar və Azərbaycan hava limanları vasitəsilə tranzit reyslər həyata keçirmək imkanı təklif edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b8bffb948767c1c46b5a01147_o.jpg
Baku now offers even more opportunities for budget travel to cities in Europe and Asia! The number of foreign low-cost airlines operating flights to Heydar Aliyev International Airport has reached 15.
This was stated by the Director of Heydar Aliyev International Airport Teymur Hasanov.
T. Hasanov noted that work on attracting even more airlines to meet the needs of budget travelers is actively continuing.
So, in the first half of 2023, RedWings, WizzAir Malta, Flyadeal and Air Cairo joined the ranks of airlines operating flights to Baku airport. Today, low-cost airlines can travel from Baku to various cities of the world, such as Ankara, Istanbul, Izmir, Dubai, Sharjah, Dammam, Jeddah, Riyadh, Abu Dhabi, Aktau, Tel Aviv, Budapest, Rome and many others.
“These data confirm our constant work to attract new airlines and expand opportunities for passengers. Since 2019, the number of passengers choosing foreign low-cost airlines has grown to 29%. We will continue to open up new prospects for budget travel and make Baku an even more accessible and attractive tourist destination,” the Director of the Heydar Aliyev International Airport said.
Stating that our country is ready to offer regional airports as base airports to foreign airlines, Teymur Hasanov noted that steps are being taken to use the capabilities of these airports, which contributes to the opening of new destinations to/from Azerbaijan.
The attraction of new air carriers to the international airports of Azerbaijan takes place within the framework of the fifth and seventh freedoms of airspace in the country. These freedoms offer foreign air carriers equal rights with Azerbaijani airlines and the possibility of performing flights in transit through the airports of Azerbaijan.