https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b8bffb948767c1c46b5a01147_o.jpg
Bakı indi Avropa və Asiya şəhərlərinə büdcəli səyahət etmək üçün daha çox imkanlar təklif edir. Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna uçuşlar həyata keçirən xarici aşağıbüdcəli aviaşirkətlərin sayı 15-ə çatıb.
Bunu Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun direktoru Teymur Həsənov bildirib.
T.Həsənov qeyd edib ki, büdcəli səyahət edənlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün daha çox aviaşirkətin cəlb edilməsi istiqamətində işlər fəal şəkildə davam etdirilir.
2023-cü ilin birinci yarısında Bakı hava limanına uçuşlar həyata keçirən aviaşirkətlərin sırasına “RedWings”, “WizzAir Malta”, “Flyadeal” və “Air Cairo” əlavə olunub. Bu gün Bakıdan Ankara, İstanbul, İzmir, Dubay, Şarja, Dammam, Ciddə, Ər-Riyad, Əbu-Dabi, Aktau, Tel-Əviv, Budapeşt, Roma və s. kimi müxtəlif şəhərlərə aşağıbüdcəli aviaşirkətlərlə səyahət etmək mümkündür.
“Bu məlumatlar yeni aviaşirkətlərin cəlb edilməsi və sərnişinlər üçün imkanların genişləndirilməsi istiqamətində gedən davamlı fəaliyyətimizi təsdiqləyir. 2019-cu ildən etibarən xarici aşağıbüdcəli aviaşirkətləri seçən sərnişinlərin sayı 29%-ə yüksəlib. Biz bundan sonra da büdcəli səyahətlər üçün yeni perspektivlər açmağa və Bakını daha da əlçatan və cəlbedici turizm məkanına çevirməyə davam edəcəyik.” – deyə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun direktoru vurğulayıb.
Ölkəmizin regional hava limanlarını xarici aviaşirkətlərə baza aeroportu kimi təqdim etməyə hazır olduğunu bildirən Teymur Həsənov qeyd edib ki, bu aeroportların imkanlarından istifadə edilməsi istiqamətində addımlar atılır, bu da Azərbaycana/Azərbaycandan yeni istiqamətlərin açılmasına töhfə verir.
Azərbaycanın beynəlxalq hava limanlarına yeni aviadaşıyıcıların cəlb edilməsi ölkədə beşinci və yeddinci qrup hava azadlığının fəaliyyəti çərçivəsində baş verir. Bu qruplar xarici aviadaşıyıcılara Azərbaycan aviaşirkətləri ilə bərabər hüquqlar və Azərbaycan hava limanları vasitəsilə tranzit reyslər həyata keçirmək imkanı təklif edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b8bffb948767c1c46b5a01147_o.jpg
Баку теперь предлагает еще больше возможностей для бюджетных путешествий в города Европы и Азии! Число зарубежных лоукостеров, которые выполняют полеты в Международный аэропорт Гейдар Алиев, достигло 15.
Об этом сообщил директор Международного аэропорта Гейдар Алиев Теймур Гасанов.
По его словам, работа по привлечению еще большего количества авиакомпаний для удовлетворения потребностей бюджетных путешественников активно продолжается.
В первой половине 2023 года список авиакомпаний, выполняющих рейсы в бакинский аэропорт, пополнили RedWings, WizzAir Malta, Flyadeal и Air Cairo. Сегодня из Баку лоукостерами можно путешествовать в различные города мира, такие как Анкара, Стамбул, Измир, Дубай, Шарджа, Даммам, Джидда, Эр-Рияд, Абу-Даби, Актау, Тель-Авив, Будапешт, Рим и многие другие.
«Эти данные подтверждают нашу постоянную работу по привлечению новых авиакомпаний и расширению возможностей для пассажиров. С 2019 года количество пассажиров, выбирающих зарубежные низкобюджетные авиакомпании, выросло до 29%. Мы продолжим открывать новые перспективы для бюджетных путешествий и делать Баку еще более доступным и привлекательным туристическим направлением», - отметил директор Международного аэропорта Гейдар Алиев.
Подчеркивая готовность страны предоставить региональные аэропорты в качестве базовых для иностранных авиакомпаний, Теймур Гасанов отметил, что предпринимаются меры для использования их потенциала. Это способствует открытию новых маршрутов из/в Азербайджан.
Привлечение новых авиаперевозчиков в международные аэропорты Азербайджана происходит в рамках деятельности пятой и седьмой степени свободы воздуха в стране. Эти степени предлагают иностранным авиаперевозчикам равные права с азербайджанскими авиакомпаниями и возможность выполнять транзитные рейсы через азербайджанские аэропорты.