"AV-Comparatives": "Kaspersky"-nin biznes üçün həlli qanunsuz müdaxilələrə qarşı 100% etibarlıdır
"AV-Comparatives": "Kaspersky"-nin biznes üçün həlli qanunsuz müdaxilələrə qarşı 100% etibarlıdır "AV-Comparatives": "Kaspersky"-nin biznes üçün həlli qanunsuz müdaxilələrə qarşı 100% etibarlıdır
“Kaspersky”-nin biznes üçün “Endpoint Security” həlli AV-Comparatives laboratoriyasının sınaqlarının nəticələrinə görə qanunsuz müdaxilə cəhdlərinə qarşı 100% effektivlik göstərib. Məhsul son istifadəçilər və üçüncü tərəflər tərəfindən edilən dəyişikliklərdən özünü qoruya bilir, həmçinin xidmətləri, daxili prosesləri, faylları və reyestr qeydlərini, hətta imtiyazlı istifadəçilər tərəfindən edilsə belə, istənilən qeyri-qanuni müdaxilə cəhdlərindən müdafiə edir. “Kaspersky”-nin adı çəkilən həlli tədqiqat zamanı bütün hücumları uğurla dəf etməklə sertifikatlaşdırma tələblərinə cavab verib.
Biznesə kiberhücumlar zamanı təcavüzkarlar şirkətin infrastrukturu daxilində növbəti aktiv fəaliyyətlərə keçməzdən əvvəl adətən daxili təhlükəsizlik sistemlərini deaktiv etməyə çalışırlar. Buna görə də, təhlükəsizlik həlləri onları özünü təhlükədən qoruyacaq və bununla da hücumu aşkar edib dayandırmağa imkan verəcək mexanizmlərə malik olmalıdır.
2022-ci ildən etibarən AV-Comparatives şirkəti ixtisaslaşdırılmış tədqiqatlar, xüsusən də 2023-cü ildən başlayaraq Anti-Tampering sınağı keçirməyə başlayıb. O, Windows 10 platformasında işləyən təhlükəsizlik həlləri üçün yaradılıb və parametrləri söndürmək və ya dəyişdirmək, daha sonra isə korporativ şəbəkələrə hücum etmək məqsədilə istifadə edilən boşluqları tapmaq üçün düşünülüb. Təhlükəsizlik həllərinin tərtibatçıları sınaq müəlliflərinin əvvəlcədən seçdiyi hücum üsullarından xəbərsiz olublar. Yalnız hücumların 100%-ni dəf edən həllər sertifikatlaşdırmadan uğurla keçə bilər. Hesabatlar isə yalnız bütün təhlükələrin öhdəsindən gələn məhsullar haqqında dərc edilir.
“Kaspersky” 2023-cü ilin aprelində biznes üçün “Kaspersky Endpoint Security” həllinin qanunsuz müdaxilələrə qarşı effektivliyini yoxlamaq üçün sorğu təqdim edib və may ayında sertifikat alıb. Təhlükəsizlik həlli onu söndürmək, silmək, parametrlərini dəyişmək, yeniləmə prosesini pozmaq və təcavüzkarların zərərli alətlərini “ağ siyahı”-ya salmaq cəhdlərini uğurla dəf edib.
“Kaspersky” müntəzəm olaraq həm real təhlükələri simulyasiya edən müstəqil sınaqlarda, həm də xüsusi tədqiqatlarda, o cümlədən “AV-TEST Ransomware” və “Fileless” testlərində öz texnologiyalarının effektivliyini nümayiş etdirir. Həmçinin 2022-ci ildə “Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert” həlli “AV-Comparatives The 2022 OS Credential Demping: LSASS Memory Test” tədqiqatı çərçivəsində təşkil olunan “LSASS” hücumları zamanı sistem və ya domenin hesab məlumatlarını oğurluqdan etibarlı şəkildə qorumaq funksiyasını təsdiqləyib.
“Biz daim müxtəlif müstəqil sınaqlarda iştirak edirik. Bu, bizim texnologiyalarımızı və məhsullarımızı təkmilləşdirmək üçün əla fürsətdir, nəticədə onlar yeni təhlükələrlə mübarizə apara bilir və eyni zamanda onların istifadəsi asanlaşır. Tədqiqat iştirakçıları “AV-Comparatives”-in müdaxiləyə qarşı qoruma keyfiyyətini yoxlamaq üçün istifadə etməyi planlaşdırdığı üsullardan xəbərsiz idilər. Bu, sınaq nəticələrinin mürəkkəbliyini və dəyərini müəyyən edir. Biznes üçün “Kaspersky Endpoint Security” hücum imkanlarını minimuma endirmək üçün müdafiə vasitələrini fərdiləşdirmək və sərtləşdirmək üçün çeviklik təmin edən qabaqcıl texnologiya həllidir. Həllimizin bu tədqiqatda ən yüksək balı toplamasından dolayı qürurluyuq”, - deyə “Kaspersky”-nin Təhdidlərin Tədqiqat şöbəsinin rəhbəri Aleksandr Liskin qeyd edir.
“AV-Comparatives”-in təsisçisi və baş direktoru Andreas Klementi öz növbəsində bildirib: “2022-ci ildən etibarən ənənəvi sınaqlarımıza əlavə olaraq, biz təchizatçılara öz texnologiyalarında və məhsullarında nəyin təkmilləşdirilə biləcəyini anlamağa kömək etmək üçün xüsusi tədqiqatlar aparırıq. Qanunsuz müdaxiləyə qarşı qoruma keyfiyyətinin tədqiqində biz təhlükəsizlik həllərinin haker hücumlarına qarşı müqavimətini qiymətləndirmək üçün müxtəlif üsul və vasitələrdən istifadə etmişik. Biznes üçün ‘Kaspersky Endpoint Security’ bütün saxtakarlıq cəhdlərinin qarşısını alıb və əla nəticələr göstərib.”
Qanunsuz müdaxilədən qorunma keyfiyyətinin tədqiqatının nəticələrinə dair tam hesabata buradan baxa bilərsiniz. Biznes üçün “Kaspersky Endpoint Security” həlli haqqında ətraflı məlumat məhsulun rəsmi səhifəsində mövcuddur.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_d6761bcbbec7049f08d512ac2_o.jpg
Решение Kaspersky Endpoint Security для бизнеса показало 100%-ую эффективность против попыток несанкционированного вмешательства в свою работу по итогам теста независимой лаборатории AV-Comparatives. Продукт способен защитить себя от внесения изменений со стороны конечных пользователей и третьих сторон, а также оградить сервисы, внутренние процессы, файлы и записи из реестров от любых попыток нелегитимного вмешательства — даже если речь идёт о привилегированных пользователях. Решение «Лаборатории Касперского» выполнило сертификационные требования, успешно отразив все атаки во время исследования.
В ходе кибератак на бизнес злоумышленники часто пытаются отключить внутренние системы безопасности перед тем, как перейти к последующим активным действиям внутри инфраструктуры компании. Поэтому защитные решения должны иметь механизмы, которые защитят и их самих от компрометации, тем самым дав возможность обнаружить и оставить атаку.
С 2022 года организация AV-Comparatives начала проводить специализированные исследования, в частности с 2023 года — тест по проверке качества защиты от несанкционированного вмешательства (Anti-Tampering test). Он создан для защитных решений, работающих на платформе Windows 10, и направлен на поиск в них уязвимостей, с помощью которых можно отключить их или изменить настройки, а затем атаковать корпоративные сети. Разработчикам защитных решений заранее не было известно о выбранных тестерами методах атаки. Успешно пройти сертификацию могли только те решения, которые отразили 100% атак. Отчёты также публиковались только по тем продуктам, которые справились со всеми угрозами.
«Лаборатория Касперского» подала заявку на проверку эффективности решения Kaspersky Endpoint Security для бизнеса против несанкционированного вмешательства в апреле 2023 года, а в мае получила сертификат. Защитное решение успешно отразило все попытки отключить его, удалить, изменить настройки, нарушить процесс обновлений, внести инструменты злоумышленников в «белый список».
«Лаборатория Касперского» регулярно демонстрирует эффективность своих технологий как в независимых тестах, моделирующих реальные угрозы, так и в специальных исследованиях, в том числе в тестах AV-TEST Ransomware и Fileless. Также в 2022 году решение Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert подтвердило свою способность надёжно защищать учётные данные системы или домена от кражи во время проводимых LSASS-атак в рамках исследования AV-Comparatives The 2022 OS Credential Dumping: LSASS Memory Test.
«Мы постоянно участвуем в разных независимых тестах. Для нас это отличная возможность совершенствовать свои технологии и продукты, чтобы они могли противостоять новым угрозам и при этом были удобны в использовании. Участники исследования ничего не знали о методах, которые планировали использовать специалисты AV-Comparatives для проверки качества защиты от несанкционированного вмешательства. Это определило сложность и ценность результатов проведённого тестирования. Kaspersky Endpoint Security для бизнеса — это передовое технологическое решение, которое предоставляет очень гибкие возможности настройки и укрепления системы защиты, что сводит к минимуму возможности атак. Мы гордимся тем, что наше решение получило наивысший балл в этом исследовании», — комментирует Александр Лискин, руководитель управления исследования угроз в «Лаборатории Касперского».
«С 2022 года в дополнение к нашим традиционным тестам мы проводим специальные исследования, чтобы помочь вендорам выяснить, что можно улучшить в их технологиях и продуктах. В исследовании качества защиты от несанкционированного вмешательства мы использовали различные методы и инструменты для оценки устойчивости защитных решений ко взлому. Решение Kaspersky Endpoint Security для бизнеса предотвратило все попытки несанкционированного вмешательства и показало отличные результаты», — комментирует Андреас Клементи, основатель и генеральный директор AV-Comparatives.
Посмотреть полный отчёт о результатах исследования качества защиты от несанкционированного вмешательства можно по ссылке. Узнать больше о Kaspersky Endpoint Security для бизнеса можно на странице продукта.