https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_12cafbd9fc114b64c84f8128e_o.jpg
Azərbaycanın qeyri-neft-qaz sektorunu təmsil edən əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri olan “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) qızıl və gümüşün beynəlxalq bazarda satışı nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına cəlb etdiyi ümumi vəsait 1 milyard 716 min 495 manata çatıb.
Belə ki, QSC-nin icra etdiyi 79-cu ixrac əməliyyatı nəticəsində 3.7 min unsiya qızıl, 11.4 min unsiya gümüş beynəlxalq bazarda realizə edilib və 12.8 milyon manat satış gəliri əldə edilib. Bununla QSC tərəfindən bütün fəaliyyət dövrü ərzində ixrac edilən qızılın həcmi 361.9 min unsiya, gümüşün həcmi isə 723.5 min unsiyaya çatıb.
İxrac əməliyyatları ilə yanaşı, yerli zərgərlik bazarının inkişafı məqsədilə daxili bazarda pərakəndə və xammal formasında satışlarını davam etdirən QSC-nin ümumi satış gəlirləri 1.042 milyard manatı üstələyib. Belə ki, ötən dövr ərzində 11.5 min unsiya qızıl, 77 min unsiya gümüş daxili bazarda realizə edilib.
Qeyd edək ki, 2017-ci ildə Daşkəsən rayonunda yerləşən yalnız 1 mədənin – “Çovdar” qızıl yatağının istismarı ilə yola çıxan “AzerGold” QSC ötən 7 il ərzində “Çovdar” yatağının cinahlarında, Daşkəsən və Göygöl rayonlarının ərazisində yerləşən daha 3 qızıl mədənini istismara verməyə nail olub. 2021-ci ildə “Ağyoxuş-1” qızıl mədənində istismar işləri tamamlanıb, “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar” mədənlərində isə hasilat prosesi davam etdirilir. Paralel olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikası, Balakən və Kəlbəcər rayonlarında mövcud qızıl, mis və digər əlvan metal sahələrində müxtəlif mərhələlərdə olan kəşfiyyat və tədqiqat işlərini davam etdirir.

Доходы ЗАО «AzerGold» от экспорта превысили 1 миллиард манатов
Доходы ЗАО «AzerGold» от экспорта превысили 1 миллиард манатов Доходы ЗАО «AzerGold» от экспорта превысили 1 миллиард манатов
Объем средств, привлеченных одной из основных государственных компаний-экспортеров ненефтегазового сектора Азербайджана – Закрытым Акционерным Обществом (ЗАО) «AzerGold» в результате продажи золота и серебра на международном рынке, достиг 1 млрд. 716 тыс. 495 манатов.
Так, в результате 79-й экспортной операции ЗАО было реализовано на международном рынке 3.7 тыс. унций золота, 11.4 тыс. унций серебра и получен доход от продаж в размере 12.8 млн. манатов. Тем самым объем золота, экспортированного ЗАО за весь период его деятельности, достиг 361.9 тыс. унций, а серебра – 723.5 тыс. унций.
Доходы от продаж ЗАО, которое наряду с экспортными операциями продолжает продажи на внутреннем рынке в розничной и сырьевой формах с целью развития местного ювелирного дела, превысили 1.042 млрд. манатов. Так, за прошедший период на внутреннем рынке было реализовано 11.5 тыс. унций золота, 77 тыс. унций серебра.
Отметим, что ЗАО «AzerGold», начавшее свою деятельность в 2017 году с эксплуатации только одного рудника – золоторудного месторождения «Човдар» в Дашкесанском районе, за прошедшие 7 лет добилось ввода в эксплуатацию еще трех золотых рудников, расположенных на флангах месторождения «Човдар», на территории Дашкесанского и Гейгельского районов. В 2021 году на золотом руднике «Агйохуш-1» были завершены эксплуатационные работы, а на рудниках «Човдар», «Мярях» и «Тюлаллар» добыча продолжается. Параллельно ЗАО «AzerGold» продолжает разведку и исследования на различных стадиях на существующих месторождениях золота, меди и других цветных металлов в Нахчыванской Автономной Республике, Балакенском и Кельбаджарском районах.