https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_6407c4c13abf0ba0aa39e71f4_o.jpg
Tətillərini Azərbaycanda keçirməyə üstünlük verən diaspor nümayəndələrinin mədəniyyət paytaxtımız Şuşaya 10-cu səfəri baş tutub.
“Dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” layihəsi çərçivəsində doqquzuncu dəfə gerçəkləşən səfərdə 20 ölkədən gələn 70-dən çox diaspor nümayəndəsi iştirak edib.
Səfər proqramına ənənəvi olaraq “Bazarbaşı” meydanının, Cıdır düzünün, “Güllələnmiş heykəllər”in yerləşdirildiyi meydanın, Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığı məkanın, Xurşidbanu Natəvanın evinin, “Xan qızı bulağı”nın, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinin, Üzeyir Hacıbəyovun heykəlinin, Bülbülün ev-muzeyinin, Gəncə Qapısının, Saatlı, Aşağı və Yuxarı Gövhərağa məscidlərinin və digər görməli yerlərin ziyarəti daxil edilib. Diaspor nümayəndələrinə Qarabağın incisi olan Şuşada aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə bağlı məlumat verilib.
Səfərin sonunda diaspor nümayəndələri Cıdır düzündə Azərbaycan bayrağı açıb, “Yallı” sədaları altında rəqs ediblər. Onlar bu xoşbəxtliyi xalqımıza bəxş edən Müzəffər Ali Baş Komandana və Azərbaycan Ordusuna təşəkkür ediblər. Eyni zamanda onlara xüsusi diqqət və qayğı göstərən Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşlarına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Komitə 2021-ci ildə dörd dəfə (27 iyul, 17 avqust,9 oktyabr və 2 dekabr), 2022-ci ildə üç dəfə (26 iyul, 17 avqust, 7 sentyabr), 2023-cü ildə isə iki dəfə (29 iyun və 8 iyul) diaspor nümayəndələrinin Şuşa şəhərinə səfərlərini təşkil edib. “Biz dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” şüarı ilə reallaşan səfərlər Azərbaycan diaspor tarixinin ən mühüm hadisələrindən biridir.
Bundan başqa, Komitə mütəmadi olaraq beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılmasında böyük rol oynayan xarici jurnalistlərin və elm adamlarının Şuşaya, eləcə də işğaldan azad edilmiş digər rayonlara səfərlərini təşkil edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_6407c4c13abf0ba0aa39e71f4_o.jpg
Diaspora representatives, who are spending their summer holidays in Azerbaijan, visited Shusha city, cultural capital of Azerbaijan.
"We are in Shusha thanks to an iron fist" project brought together more than 70 diaspora members from 20 countries of the world.
The trip included the visit to the main historical sites of the city, including Jidir Duzu plain, Bazarbashi square, the square with the shot statues, the square where Shusha Declaration was signed, Khurshidbanu Natavan’s palace, Khan gizi spring, Museum-Mausoleum Complex of Molla Panah Vagif, monument to Uzeyir Hajibayli, House Museum of Bulbul, as well as Ganja Gates, Saatli, Ashaghi Govhar Agha and Yukhari Govhar Agha Mosques. The diaspora members were informed about reconstruction works carried out in Shusha, pearl of Karabakh.
At the end of the trip diaspora members opened Azerbaijani flan in Jidir plane and danced “Yalli”- traditional group dance. They expressed their gratitude to Commander in Chief and Azerbaijani Army.
It should be noted that recommendations sounded by President Ilham Aliyev at the 5th Congress of World Azerbaijanis underlines the importance of visits of our compatriots living abroad to the liberated lands.
The committee organized the visit of diaspora members to Shusha four times in 2021 (on July 27, August 17, October 9, and December 2), and three times in 2022 (on July 26, August 17, September 7) and two times in 2023 (June 30 and July 8). The visits carried out under the slogan "We are in Shusha thanks to power of an iron fist".
Furthermore, the Committee regularly organizes the visits of foreign journalists and scientists, to Shusha, as well as to other liberated regions.