https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_2858942c0872c835b49abe499_o.jpg
İyulun 27-də Milli Məclisin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərləri xarici ölkələrin parlamentlərinə müraciət ünvanlayıblar.
Müraciətdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin müvəqqəti yerləşdirildiyi ərazilərdə yaşayan erməni milliyyətli sakinlərin guya ərzaq və dərman çatışmazlığı ilə üzləşməsi barədə son dövrdə yayılan məlumatların beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa yönələn və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan siyasi manipulyasiya olduğu bildirilir. Qeyd olunur ki, Xankəndi şəhərinə və ətraf kəndlərə humanitar yüklərin daşınması üçün Azərbaycanın təklif etdiyi Ağdam-Xankəndi yolunun separatçılar tərəfindən bağlanması bu kampaniyanı başlatmış qüvvələrin həqiqi niyyətlərindən xəbər verir. Bildirilir ki, məqsəd Qarabağın erməni sakinlərinin Azərbaycan cəmiyyətinə yenidən inteqrasiya etməsinin qarşısını almaq və ya bu prosesi mümkün qədər uzatmaqdır.
Müraciətdə vurğulanır ki, Ermənistan rəhbərliyi Qarabağı Azərbaycan ərazisi kimi tanıdığını dəfələrlə bəyan etmişdir, odur ki, etnik ermənilər üçün ərzağın və digər məhsulların Ermənistandan gətirilməsinə zərurət yoxdur. Laçın yolu ilə bağlı vəziyyətə gəlincə, bu yol da Azərbaycanın suveren ərazisinin tərkib hissəsidir və ona görə də Azərbaycan öz ərazisində, öz vətəndaşlarının istifadəsi üçün sərhəd-keçid məntəqəsi təsis etmişdir. Bildirilir ki, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin son qərarında da Azərbaycanın bu hüququ təsbit olunmuşdur. Bunu həzm edə bilməyən Ermənistan tərəfindən Azərbaycan sərhədçisinə atəş açılması, dövlət bayrağımıza qarşı təxribat törədilməsi, Laçın yolundan sui-istifadə hallarının davam etməsi səbəbindən Laçın yolundan istifadəyə məhdudiyyət törədən tərəf məhz Ermənistandır. Ermənistan tərəfi həqiqətən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirsə, Ağdam-Xankəndi yolundan yüklərin daşınmasına etiraz etməməli və reinteqrasiya prosesinə mane olmamalıdır.
Müraciətin sonunda qeyd olunur ki, şərh edilənlərlə əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyət də məsuliyyətli yanaşma nümayiş etdirməli, Ermənistan tərəfinin manipulyasiyalarına aldanmamalı və konstruktiv dialoqa sadiqlik göstərməyin zəruriliyini Ermənistana izah etməlidir.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_2858942c0872c835b49abe499_o.jpg
27-го июля руководители рабочих групп по межпарламентским связям Милли Меджлиса направили иностранным парламентам послание.
В обращении говорится, что распространяемая в последнее время информация о якобы нехватке продовольствия и медикаментов среди жителей армянской национальности в областях временного размещения российских миротворческих сил в Карабахском регионе Азербайджана является политической манипуляцией, направленной на введение международного сообщества в заблуждение и направленной против территориальной целостности и суверенитета Азербайджанской Республики. Отмечается, что блокирование сепаратистами предложенной Азербайджаном для перевозки гуманитарных грузов в город Ханкенди и окрестные сёла дороги Агдам-Ханкенди свидетельствует об истинных намерениях сил, начавших эту кампанию. А намерения эти таковы: предотвратить реинтеграцию армянских жителей Карабаха в азербайджанское общество или максимально оттянуть этот процесс.
Как подчёркнуто в послании иностранным парламентам, руководство Армении неоднократно заявляло о своём признании Карабаха территорией Азербайджана, так что нет необходимости доставлять этническим армянам продовольствие и другие продукты из Армении. Что же до Лачынской дороги, то она – часть суверенной азербайджанской территории, и поэтому Азербайджан установил на ней погранично-пропускной пункт для собственных граждан. Право Азербайджана сделать это закреплено, кроме прочего, в окончательном решении Международного суда. Не в состоянии переварить это, сама Армения и ввела ограничения на использование Лачынской дороги – тем, что был открыт огонь по азербайджанскому пограничнику, предприняты провокационные действия в отношении флага нашего государства и имело место злоупотребление этой дорогой. Если армянская сторона действительно поддерживает территориальную целостность Азербайджана, она не должна возражать против перевозки грузов по дороге Агдам-Ханкенди и препятствовать процессу реинтеграции.
В конце обращения отмечается, что международному сообществу тоже следовало бы продемонстрировать ответственный подход ко всему отмеченному, не поддаваться на манипуляции армянской стороны, но объяснить Армении необходимость приверженности конструктивному диалогу.