Qazaxıstanla Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq yeni səviyyəyə çıxır
Qazaxıstanla Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq yeni səviyyəyə çıxır Qazaxıstanla Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq yeni səviyyəyə çıxır
Bu barədə Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayelin Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Naziri Mikayıl Cabbarovla görüşündə bildirilib.
Görüş zamanı Alim Bayel ötən və cari ildə baş tutan Qazaxıstanın və Azərbaycanın dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri faktiki olaraq ikitərəfli əməkdaşlığının yeni mərhələsini açdığını qeyd edib. Diplomat, həmçinin 11 sənədin imzalandığı Qazaxıstan Baş Nazirinin bu ilin iyun ayında Azərbaycana rəsmi səfərinin məhsuldarlığını da vurğulayıb. Qazaxıstan, Azərbaycan və Gürcüstan dəmir yolları arasında birgə müəssisənin təsis edilməsi, Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin (FORX) çəkilməsi ilə bağlı birgə müəssisənin yaradılması, habelə Qazaxıstan neftinin Azərbaycan vasitəsilə nəql həcmlərinin artırılması haqqında sənədlər xüsusilə böyük önəm daşıyır.
Öz növbəsində, Mikayıl Cabbarov hazırkı qeyri-stabil geosiyasi vəziyyətdə Qazaxıstan-Azərbaycan iqtisadi əməkdaşlığının gücləndirilməsində maraqlı olduqlarını təsdiqləyib. Nazir, Qazaxıstan istehsalı olan dəmiryol lokomotivlərinin Azərbaycana və Azərbaycan gəmilərinin Qazaxıstana tədarük edilməsi kimi layihələrin tezliklə həyata keçirilməsində Azərbaycanın hazır olduğunu bildirib. Söhbət əsnasında o, Orta Dəhlizin rəqəmsal inkişafının vacibliyinə, vahid pəncərə prinsipi ilə nəqliyyat-logistika sisteminin yaradılmasına diqqət çəkib. M.Cabbarov Qazaxıstanla Azərbaycanın həm Xəzər dənizi hövzəsində, həm də digər regionlarda neft-qaz layihələrdə birgə iştirakının mümkünlüyünü nəzərdən keçirtməyi təklif edib. Bundan başqa, azərbaycanlı nazir Qazaxıstanın dənli bitkilərin istehsalçısı və tədarükçüsü kimi etibarlı tərəfdaş olmasının vacibliyini qeyd edib.
Səfir A.Bayel Qazaxıstanla Azərbaycan arasında mədəni-humanitar və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yönələn bir sıra təşəbbüsləri də təklif edib.
Bu kontekstdə iki ölkə arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın müsbət dinamikasını qeyd etmək lazımdır. Belə ki, 2023-cü ilin 5 ayının yekunlarına əsasən, Qazaxıstanla Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsi ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 50% artıb ($162,5 milyondan $243,6 milyonadək). 2023-cü ilin əvvəlindən Orta Dəhliz (TXNM) üzrə daşımalar 64% artaraq, 1 milyon tondan çox təşkil edib. Qazaxıstan, həmçinin Azərbaycana 300 milyon ABŞ dolları həcmində 100 mal mövqeyi üzrə ixracını artırmağa və ikitərəfli ticarətinin həcmini dövlət başçılarının tapşırığına uyğun olaraq 1 milyard dollar səviyyəsinə çatdırmağa hazırdır. Bundan başqa, cari ilin iyun ayından Qazaxıstanın və Azərbaycanın aviaşirkətləri tərəfindən yerinə yetirilən aviareyslərin say limiti həftədə 32-dən 42-dək qaldırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0273de1479185d670bc01392d_o.jpg
Об этом было заявлено на встрече Посла Республики Казахстан в Азербайджане Алима Байеля с Министром экономики Азербайджанской Республики Микаилом Джаббаровым.
В ходе встречи Алим Байель отметил, что взаимные визиты глав государств Казахстана и Азербайджана, состоявшиеся в прошлом и текущем году, фактически открыли новый этап в двустороннем сотрудничестве. Дипломат также подчеркнул результативность официального визита Премьер-Министра Казахстана в Азербайджан в июне этого года, в рамках которого было подписано 11 совместных документов. В частности, большое значение имеют документы о создании совместного предприятия между железными дорогами Казахстана, Азербайджана и Грузии, о создании совместного предприятия по прокладке волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) по дну Каспийского моря, а также об увеличении объемов транспортировки казахстанской нефти через Азербайджан.
В свою очередь, Микаил Джаббаров подтвердил заинтересованность в форсировании казахстанско-азербайджанского экономического сотрудничества в текущей турбулентной геоэкономической ситуации. Министр выразил готовность Азербайджана к скорейшей реализации таких проектов как поставка железнодорожных локомотивов казахстанского производства в Азербайджан и поставка азербайджанских судов в Казахстан. В ходе беседы он обратил внимание на важность цифровизации Среднего коридора (ТМТМ), создания транспортно-логистической системы по принципу единого окна. М. Джаббаров предложил рассмотреть возможность совместного участия Казахстана и Азербайджана в нефтегазовых проектах как в акватории Каспия, так и в других регионах. Кроме того, азербайджанский министр отметил важность Казахстана как надежного производителя и поставщика зерновых культур.
Посол А. Байель также выдвинул ряд инициатив, направленных на углубление культурно-гуманитарного и экономического сотрудничества между Казахстаном и Азербайджаном.
В этом контексте необходимо отметить положительную динамику торгово-экономического сотрудничества двух стран. Так, по итогам 5 месяцев 2023 года товарооборот между Казахстаном и Азербайджаном вырос на 50% (с $162,5 млн. до $243,6 млн.) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. С начала 2023 года перевозки по Среднему коридору (ТМТМ) превысили 1 млн. тонн, увеличившись на 64%. Казахстан также готов нарастить экспорт продукции в Азербайджан по 100 товарным позициям на сумму свыше 300 млн. долларов для доведения годового объема двусторонней торговли в 1 млрд. долларов в соответствии с поручением глав государств. Кроме того, в июне текущего года с 32 до 42 рейсов в неделю увеличен лимит взаимных авиарейсов между Казахстаном и Азербайджаном.