“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Bakı Sağlamlıq Mərkəzinin dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda növbəti səyyar tibbi müayinə aksiyası keçirilib.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cu ildönümünə həsr olunmuş, “Öncə sağlamlıq!” devizi altında təşkil olunan aksiyada “Çovdar” qızıl mədənin yaxınlığında yerləşən Çovdar kəndi, Şadax yaşayış məntəqəsi, Çaykənd, Quşçu, Bayan və digər kəndlərin sakinləri 3 gün müddətinə ödənişsiz olaraq müxtəlif tibbi xidmətlərdən yararlanıblar. Aksiya çərçivəsində peşəkar həkim briqadası tərəfindən 340 nəfər sakin ümumi cərrah, LOR, terapevt, endokrinoloq, kardioloq, nevropatoloq, pediatr, USM, EXO, EKQ, qanın və sidiyin ümumi analizi, ambulator qan təzyiqi monitorizasiyası və şəkərin təyini müayinələrindən keçirilib. Qeyd olunan istiqamətlər üzrə sakinlərə ümumilikdə 1436 xidmət göstərilib.
Qeyd edək ki, mütəmadi olaraq keçirilən səyyar tibbi müayinə aksiyası ucqar kənd sakinlərinin keyfiyyətli səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığının artırılması, xəstəliklərin erkən diaqnostikası və profilaktik müayinə mədəniyyətinin təbliği məqsədi daşıyır. 2021-ci ildən etibarən həyata keçirilən aksiyalar zamanı ümumilikdə 1700 nəfərə yaxın Daşkəsən sakini ödənişsiz olaraq müxtəlif tibbi xidmətlərdən yararlanıb. Müayinələr əsnasında müxtəlif diaqnozlar aşkarlanan vətəndaşlara müvafiq müalicə kursları təyin edilib.
Xatırladaq ki, Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinləri “AzerGold” QSC tərəfindən mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq, məşğulluq, sahibkarlığın təşviqi və s. istiqamətləri üzrə icra edilən layihələrdən faydalanırlar. Məqsəd bölgədə yaşayanların, xüsusilə də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələlərin qayğı ilə əhatələnməsi, bu istiqamətdə icra edilən dövlət siyasətinə əlavə töhfə verməkdir.

При организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold», поддержке Bakı Sağlamlıq Mərkəzi в Дашкесанском районе состоялась очередная акция по выездному медицинскому осмотру.
В рамках акции, организованной под девизом «Здоровье прежде всего» в рамках 100-летия Великого Лидера Гейдара Алиева, жители села Човдар, населенного пункта Шадах, сел Чайкенд, Гушчу, Баян и других сел, расположенных в близи золотого рудника «Човдар», бесплатно воспользовались различными медицинскими услугами в течение трех дней. В ходе акции бригада профессиональных врачей обследовала 340 жителей. Граждане смогли обратиться к хирургу, ЛОР, терапевту, эндокринологу, кардиологу, неврологу, педиатру, сделать УЗИ, ЭХО, ЭКГ, сдать общий анализ крови и мочи, пройти амбулаторный мониторинг артериального давления, а также определить уровень сахара в крови. Всего по указанным направлениям жителям было оказано 1436 услуг.
Отметим, что регулярно проводимые акции по выездному медицинскому осмотру направлены на повышение доступа жителей отдаленных сел к качественным медицинским услугам, раннюю диагностику заболеваний и пропаганду культуры профилактического обследования. В ходе акций, проводимых с 2021 года, около 1700 жителей Дашкесана бесплатно получили различные медицинские услуги. Гражданам, у которых в ходе обследований были выявлены различные диагнозы, были назначены соответствующие курсы лечения.
Напомним, что жители сел, расположенных вблизи Човдарского интегрированного регионального участка по переработке, извлекают выгоду из регулярно реализуемых ЗАО «AzerGold» проектов по охране окружающей среды, образованию, здравоохранению, занятости, продвижению предпринимательства и др. Целью является оказание заботы о проживающих в регионе, особенно семьях из социально уязвимой группы населения, внесение дополнительного вклада в государственную политику, проводимую в этом направлении.