https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_4f0d97100032d6325ece19010_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov iyulun 24-də İtaliyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Klaudio Taffuri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin zəngin tarixə malik olduğunu, dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslandığını qeyd edən Z.İbrahimov iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi əməkdaşlığın da yüksələn xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
İdarə Heyətinin sədri “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, QSC-nin strateji planları və dağ-mədən sektorunda görülən işlər haqqında danışıb. Z.İbrahimov Daşkəsən dəmir filizi yataqlarının istismarı, dəmir filizinin istehsalı zəncirinin təşkili üçün müvafiq istehsalat infrastrukturunun qurulması layihəsi çərçivəsində dünyada patent texnologiyaya malik əsas təchizatçılardan hesab edilən İtaliyanın tanınmış “Danieli” şirkəti ilə danışıqların aparıldığını qeyd edib. Dəmir filizi istehsalı çərçivəsində son məhsul olaraq HBİ (hot briquetted iron – isti briketləşmiş dəmir) xammalının istehsalının planlaşdırıldığını deyən Z.İbrahimov gələcəkdə daxili bazarın tələbatı ödənilməklə bu məhsulun İtaliya və digər Avropa ölkələrinə ixracının da mümkünlüyünə toxunub. HBİ xammalının istehsalının daha ekoloji təmiz texnologiya əsasında təşkili istiqamətində fəal çalışmaların davam etdiyini qeyd edən İdarə Heyətinin sədri Avropada istehsalatda ətraf mühitə təsirlərlə bağlı tətbiq edilən qanunvericiliyinin tələblərini nəzərə alaraq, Azərbaycanın bu məhsuluna böyük marağın yaranacağına ümid etdiyini bildirib.
Eyni zamanda İdarə Heyətinin sədri yeni mədənlərin işə salınması, o cümlədən kəşfiyyat, texniki-iqtisadi əsaslandırma, layihələndirmə, tikinti və istismar mərhələləri barədə geniş məlumat verib və bu mərhələlərdə də ixtisaslaşmış İtaliya şirkətləri ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını qeyd edib.
Bildirilib ki, QSC hazırda 3 mədən layihəsi – “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar” qızıl yatağının istismarını, eləcə də 1 dəmir filizi yatağı – “Cənub-şərq” mədəninin işlənməsini həyata keçirir. Paralel olaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası, Kəlbəcər və Balakən rayonlarında mövcud qızıl, mis və digər əlvan metal sahələrində müxtəlif mərhələlərdə olan kəşfiyyat və tədqiqat işlərinin davam etdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Öz növbəsində, Azərbaycanın İtaliya üçün vacib tərəfdaş olduğunu qeyd edən Klaudio Taffuri ölkəsinin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın mühüm rol oynadığını bildirib. İki ölkə arasında əməkdaşlığın yeni istiqaməti kimi, dağ-mədən sahəsində müştərək fəaliyyətin yaradılması ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi qeyd edən səfir “AzerGold” QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyəti ilə tanış olmaqda maraqlı olduğunu dilə gətirib. Bu xüsusda yaxın aylarda QSC-nin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinə tanışlıq səfərinin təşkili ilə bağlı razılıq əldə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_4f0d97100032d6325ece19010_o.jpg
Председатель Правления Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» Закир Ибрагимов 24 июля встретился с чрезвычайным и полномочным послом Италии в Азербайджане Клаудио Таффури.
Отметив, что азербайджано-итальянские отношения имеют богатую историю, основаны на дружбе и взаимном уважении, З.Ибрагимов подчеркнул, что экономическое сотрудничество между двумя странами, как и во всех сферах, развивается по восходящей линии.
Председатель правления рассказал о достижениях ЗАО «AzerGold» по сферам деятельности, стратегических планах и проделанной работе в горнодобывающем секторе. З.Ибрагимов отметил, что в рамках проекта по эксплуатации месторождений железной руды в Дашкесане, созданию соответствующей производственной инфраструктуры для организации цепочки производства ведутся переговоры с известной итальянской компанией «Danieli», которая считается одним из основных поставщиков патентных технологий в мире. Доведя до внимания, что в рамках производства железной руды планируется производство сырья HBI (Hot Briquetted Iron – горячее брикетированное железо) в качестве конечного продукта, З.Ибрагимов отметил возможность экспорта этой продукции в Италию и другие европейские страны при условии удовлетворения в будущем спроса на внутреннем рынке. Подчеркнув, что продолжаются активные работы по организации производства сырья HBI на основе более экологически чистых технологий, председатель Правления выразил надежду на то, что, учитывая требования действующего в Европе законодательства, касающегося воздействия на окружающую среду при производстве, там проявят большой интерес к этой азербайджанской продукции.
В то же время председатель Правления подробно проинформировал о запуске новых рудников, а также об этапах разведки, технико-экономического обоснования, проектирования, строительства и эксплуатации, отметив, что ЗАО готово сотрудничать со специализированными итальянскими компаниями и на этих этапах.
Было сообщено, что Общество в настоящее время осуществляет три горнодобывающих проекта – разработку месторождений золота «Човдар», «Мярях» и «Тюлаллар», а также разработку одного месторождения железной руды – «Юго-восток». До внимания было доведено, что параллельно с этим в Нахчыванской Автономной Республике, Кельбаджарском и Балакенском районах на различных стадиях продолжаются разведка и исследования на существующих месторождениях золота, меди и других цветных металлов.
В свою очередь, Клаудио Таффури сказал, что Азербайджан является важным партнером для Италии. Он отметил особую роль нашей страны в обеспечении энергетической безопасности Италии. Подчеркнув важность обмена мнениями о создании совместной деятельности в горнодобывающей сфере как новом направлении сотрудничества между двумя странами, посол выразил заинтересованность в ознакомлении с добывающей и производственной деятельностью ЗАО «AzerGold». В этой связи была достигнута договоренность об организации в ближайшие месяцы ознакомительной поездки на Човдарский интегрированный региональный участок по переработке ЗАО в Дашкесанском районе.