https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_6a5c37ce659d989503f855f56_o.jpg
24 may 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 100-ə yaxın biznes nümayəndəsinin iştirakı ilə AHK Üzvlərinin Ümumi Yığıncağını təşkil edib. Bütün AHK üzvlərini bir yerə toplayan Üzvlər Yığıncağı ildə iki dəfə keçirilir və tədbirdə AHK Azərbaycanın il ərzində təşkil etdiyi tədbirlər və əldə olunmuş nəaliyyətlər təqdim olunur.
Tədbiri salamlama nitqi ilə açan AHK İdarə heyətinin sədri cənab Fərid İsayev görüşün proqramını qısa şəkildə iştirakçılara təqdim edib. Palatanın və əməkdaşların gərgin əməyini yüksək qiymətləndirən sədr Palata üzvlərinin sayının artmasını, yeni AHK İşçi Qruplarının yaradılmasını və gücləndirilməsini, Almaniyadan nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfər etməsini və çox sayda fiziki tədbirlərin uğurla baş tutmasını özəlliklə vurğulayıb.
Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfirinin müavini Heiko Schwarz, AHK üzvlərini salamlayaraq, səfirliklə bağlı yenilikləri bölüşüb. Cənab Schwarz Almaniya və Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünü xatırladaraq, iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, təhlükəsizlik, və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın inkişafının vacibliyini vurğulayıb. Çıxışını yekunlaşdıraraq, o, davamlı uğurlu əməkdaşlığa görə Palataya minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra AHK Azərbaycanın İcraçı Direktoru cənab Tobias Baumann AHK Azərbaycanın fəaliyyəti və maliyyə göstəriciləri, o cümlədən ötən ilin nəaliyyətləri və növbəti illərdə nəzərdə tutulan layihələr haqqında qısa hesabatı qonaqlara təqdim edib.
“Ötən ilin sonuncu Üzvlər Yığıncağından etibarən AHK Azərbaycana 15 yeni şirkət üzv olub və hal-hazırda Almaniya və Azərbaycandan iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini təmsil edən 163 şirkət Palatamızın üzvüdür. Sevindirici haldır ki, bütün çətinliklərə baxmayaraq, Palatamızın keyfiyyətli işi və öhdəliyi sənayenin müxtəlif sahələrindən yeni şirkətləri cəlb etməyi bacarır.”
Üzvlərin Ümumi Yığıncağının qərar qəbul etməsi üçün kvorumun təyin edilməsindən sonra AHK Azərbaycanın yeni üzvləri təqdim olunub. Tədbir Süleymanbəyli Qrupunun ifasında canlı musiqinin müşayiətində işgüzar şam yeməyi ilə yekunlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_6a5c37ce659d989503f855f56_o.jpg
On 24 May 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised AHK Members’ Assembly, with the participation of around 100 business representatives. AHK Members` Assembly is an event organised twice a year gathering all AHK Members together to discuss the activities and achievements of AHK Azerbaijan over the past year.
The meeting was opened by Mr. Farid Isayev, Chairman of AHK Board of Directors, who delivered a welcoming speech and shortly introduced the agenda of the event. Commending the hard work of the Chamber and the staff, the Chairman emphasised an increasing membership, achievements in establishing and strengthening AHK Working Groups as well as organising physical delegation trips and events.
Welcoming AHK members, Mr. Heiko Schwarz, the Deputy Head of Mission of the German Embassy in Baku, shared the news from the Embassy. Highlighting the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, Mr. Schwarz stressed the importance of the development of cooperation between Germany and Azerbaijan in political, economic, security, and cultural fields. Concluding his speech, he expressed his gratitude to the Chamber for the continued successful cooperation.
Following this, Mr. Tobias Baumann, Executive Director of AHK Azerbaijan, presented a brief report of the activities and financials of AHK Azerbaijan, including achievements from the last year and plans for the next period.
“From the last Members’ Assembly, 15 new companies have become the members of AHK Azerbaijan, and now we count 163 members from Germany and Azerbaijan representing various sectors of the economy. We are proud of the fact that quality work and commitment of our Chamber attract new companies from various industries.”
After the reach of the quorum of the Members’ Assembly, the new members of AHK Azerbaijan were introduced to the auditorium and approved as members of the Chamber.