https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_475704ef9a7151a6e67cdf76d_o.jpg
23 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzi və Mərkəzi Gömrük Hospitalının birgə təşkilatçılığı ilə “Allergik xəstəliklərin diaqnostikası və müalicəsinə müasir yanaşmalar” mövzusunda beynalxalq elmi seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini Şahlar Mirqasım Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin və Mərkəzi Gömrük Hospitalının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən müxtəlif beynalxalq elmi və tibbi tədbirlər barədə danışıb.
Şahlar Mirqasım deyib: “Mərkəzi Gömrük Hospitalı pandemiya dövründə 22 ay ərzində yalnız COVID-19 xəstələrinin müalicəsi ilə məşğul olsa da, eyni zamanda COVID-19 infeksiyasının müalicəsinə həsr edilmiş müxtəlif onlayn konfranslar və vebinarlar təşkil etmiş, tibbin müxtəlif sahələrinə, o cümlədən transplantologiya, pediatriya və ginekologiya sahələrində COVİD-19 xəstəliyinin müalicəsində olan aktual məsələlər müzakirə edilmişdir. Tədbirin mövzusunun əhəmiyyətini qeyd edən Ş.Mirqasım çıxışının sonunda seminarın işinə uğurlar arzulayıb, dinləyiciləri müzakirələrdə, sual-cavab sessiyalarında fəal iştirak etməyə dəvət edib.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəis müavini Rəna Qasımovanın moderatorluğu ilə keçirilən beynəlxalq elmi seminarda Azərbaycan, Qazaxıstan və Rusiyadan olan ekspertlərin 4 məruzəsi təqdim olunub:
Nursultan şəhəri, Astana Tibb Universitetinin allerqologiya, hematologiya və endokrinologiya üzrə uşaq xəstəlikləri kafedrasının assistenti Oksana Usenova "Allergiyanın müasir diaqnostikası: skrininqdən molekulyar səviyyəyə qədər" mövzusunda, Rusiyanın Moskva şəhərindən Uşaq Allerqoloqları və İmmunoloqları Assosiasiyasının vitse-prezidenti, Diplomdan sonrakı Təhsil Akademiyasının Kliniki immunologiya və allerqologiya kafedrasının professoru Yuri Smolkin "Klinik praktikada molekulyar allerqodiaqnostikanın üstünlükləri" mövzusunda, Azərbaycan Respublikasının əməkdar həkimi, “Makrobioz” Klinikasının baş direktoru Faizə Əliyeva “Allergik xəstəliklərin profilaktikasına inteqrasiya yanaşmaları” və “Makrobioz” Klinikasının həkim-diyetoloqu Emil Hidayətli “Allergik hallarda iltihab əleyhinə pəhrizin effektivliyi” mövzusunda çıxış ediblər.
Təqdimatlarda allergik xəstəliklərin dəqiq diaqnostikasının müasir üsulları, düzgün terapevtik müdaxilələrin seçilməsi, o cümlədən pəhriz saxlanılan zaman qida məhdudiyyətlərinin seçilməsinə yanaşmalar barədə ətrfalı məlumat verilib.
Hibrid formatında keçirilən tədbir, Mərkəzi Gömrük Hospitalının tibb personalının iştirakı ilə yanaşı, eyni zamanda onlayn şəkildə ZOOM platforması üzərindən həyata keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_475704ef9a7151a6e67cdf76d_o.jpg
23 мая 2022 года состоялся международный научный семинар на тему "Современные подходы к диагностике и лечению аллергических заболеваний", организованный Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета и Центральным Таможенным Госпиталем.
С приветственной речью мероприятие открыл заместитель начальника Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Шахлар Миргасым. Он рассказал о большом опыте, накопленном Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета и Центральным Таможенным Госпиталем в проведении различных международных научно-медицинских мероприятий. Ш. Миргасым сказал: «В период пандемии Центральный Таможенный Госпиталь в течение 22 месяцев занимался только лечением ковидных больных, но и в это время организовывались онлайн конференции и вебинары, посвященные различным областям медицины – от лечения COVID-19 до проблем трансплантологии, актуальных вопросов педиатрии и гинекологии». Ш. Миргасым отметил важность темы, которому посвящено проводимое мероприятие, и в завершение своего выступления пожелал успехов в работе семинара и призвал слушателей к активному участию в дискуссиях, сессиях вопросов и ответов.
На научном семинаре, который модерировался заместителем начальника Центрального Таможенного Госпиталя Реной Гасымовой, были представлены 4 доклада со стороны экспертов из Азербайджана, Казахстана и России: «Современная диагностика аллергии: от скрининга до молекулярного уровня» - Оксана Усенова, ассистент кафедры детских болезней с курсом аллергологии, гематологии и эндокринологии НАО "Медицинский университет Астана”, г. Нур-Султан; «Преимущества молекулярной аллергодиагностики в клинической практике» - Юрий Смолкин, д.м.н., вице-президент Ассоциации детских аллергологов и иммунологов России, профессор кафедры клинической иммунологии и аллергологии Академии постдипломного образования, г. Москва; «Интеграционные подходы к профилактике аллергических заболеваний» - Фаиза Алиева, к.м.н., заслуженный врач Азербайджанской Республики, генеральный директор клиники «Макробиозис», г. Баку и «Эффективность противовоспалительной диеты при аллергических состояниях» - Эмиль Гидаятли, врач-диетолог, специалист по персональному питанию, клиника «Макробиозис», г. Баку.
В выступлениях освещались современные методы точной диагностики аллергических заболеваний и подходы к выбору соответствующего правильного терапевтического вмешательства, в том числе диетических ограничений.
Мероприятие проводилось в гибридном формате, наряду с очным участием, было организовано онлайн-подключение через платформу Zoom.