Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri ilə görüşüb
İyulun 12-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Əvvəlcə, iki qardaş ölkənin parlament sədrləri arasında təkbətək görüş olub. Sonra TBMM-in sədri Heydər Əliyev xatirə zalındakı eksponatlarla tanış olaraq, buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb. Daha sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Spiker Sahibə Qafarova Türkiyə nümayəndə heyətini Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirərək, TBMM sədrini bu vəzifəyə seçilməsi münasibətilə təbrik edib, Türkiyədə keçirilmiş seçkilərdə cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın yenidən dövlət başçısı seçilməsinin Azərbaycanda da sevinclə qarşılandığını qeyd edib. Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu seçkilərdə Milli Məclisin deputatları da müşahidəçi qismində təmsil olunublar.
Spiker vurğulayıb ki, dövlət başçılarımızın şəxsi dostluq münasibətləri Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığının, birliyinin və strateji müttəfiqliyinin bugünkü yüksək səviyyəyə çatmasında mühüm rol oynayır. Sahibə Qafarova Vətən müharibəsindən sonra dost və qardaş ölkələrimizin dövlət başçıları tərəfindən Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığını xatırladaraq, deyib ki, bu sənədin imzalanması ilə bütün dünya bir daha Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının şahidi oldu.
Milli Məclisin sədri dövlətlərimizin və xalqlarımızın xoş gündə də, çətin gündə də bir-birinin yanında olduğunu qeyd edərək, Türkiyədə baş vermiş zəlzələ zamanı Azərbaycan dövlətinin və xalqının Türkiyəyə öz qardaş dəstəyini göstərməklə bunu bir daha sübut etdiyini diqqətə çatdırıb.
2023-cü ilin Azərbaycanda “Heydər Əliyev ili” elan edildiyini xatırladan Milli Məclisin sədri, həmin vaxt Türkiyədə  seçki dövrü olmasına baxmayaraq, parlamentin may ayında Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş iclasında Türkiyə nümayəndə heyətinin iştirak etməsini yüksək dəyərləndirib.
Spiker deyib ki, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərimiz arasında da geniş əlaqələr qurulub. Qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir. Parlamentlərimizin komitələri, dostluq qrupları arasında da sıx əlaqələr mövcuddur. İnanırıq ki, bu ilin aprel ayında Azərbaycan Milli Məclisi ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisi arasında imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Saziş münasibətlərimizin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir. Bu saziş Şuşa Bəyannaməsinin parlamentlərarası əməkdaşlığa dair bəndinin həyata keçirilməsi və Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərinin parlament səviyyəsində də əks etdirilməsi baxımından mühüm bir mexanizmdir.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, sülh prosesinin gedişi barədə də məlumat verib. O, Ermənistanın mövcud reallıqları nəzərə alacağına və Azərbaycanın sülh təşəbbüsünü dəyərləndirəcəyinə inamını ifadə edib.
Azərbaycana TBMM sədri kimi ilk səfərindən məmnunluğunu bildirən Numan Kurtulmuş qardaş Azərbaycan dövlətinin və xalqının mühüm bir tarixi dövr yaşadığını diqqətə çatdırıb. O, bildirib ki, Azərbaycanın öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etməsi tarixi zəfərdir və Cənubi Qafqaz regionunda bu ölkənin gücünün göstəricisidir.
Numan Kurtulmuş qeyd edib ki, bu gün Türkiyə də mühüm hədəflərə doğru irəliləməkdədir və 100 ildə böyük inkişaf yolu keçib. TBMM sədri bu ilin fevral ayında Türkiyədə baş vermiş zəlzələ zamanı Azərbaycan dövlətinin və xalqının hər zaman olduğu kimi, Türkiyəyə qardaş dəstəyini yüksək qiymətləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_884941ad391c890147a18c326_o.jpg
There was a meeting of Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova with the officially visiting delegation led by Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye Numan Kurtulmuş on 12 July.
A face-to-face talk was held first, followed by the Head of the GNAT familiarising himself with the exhibits in the Heydar Aliyev Memorial Hall and leaving a heartfelt note to the memorial book. An enlarged meeting was held then.
Speaker Gafarova said she was pleased to welcome the Turkish delegation to the Azerbaijani Parliament and congratulated Mr Kurtulmuş on his election as Speaker of the GNAT, adding that the re-election of Recep Tayyip Erdoğan in the Turkish presidential election was welcomed with equal joy in Azerbaijan. Members of the Milli Mejlis were among the observers at these elections, by the way, she added.
The personal friendship of the leaders of our states was a major factor in the solidifying of our fraternity, unity and strategic alliance. The leaders of Azerbaijan and Türkiye signed the Shusha Declaration after the Patriotic War and, with that, the world at large once again witnessed the Azerbaijani-Turkish brotherhood, Mrs Gafarova was saying.
The two states and peoples are forever side by side both in joy and sorrow, which Azerbaijan demonstrated only too clearly again with her brotherly aid when an earthquake struck Türkiye.
Mrs Gafarova recalled 2023 having been declared the Heydar Aliyev Year in Azerbaijan and praised the Turkish delegation’s participation in the May session of the Milli Majlis that had honoured the centenary of Grand Leader Heydar Aliyev – the participation that was all the more so remarkable as that was the time of election in Türkiye.
We have extensive inter-parliamentary connexions that happen to be as strong as the links in all the other areas, according to Mrs Gafarova. The two legislatures co-operate fruitfully, both bilaterally and in international organisations. Besides, there are close ties between parliamentary committees and friendship groups. We trust, Madam Chair continued, that the co-operation pact that the Milli Majlis of Azerbaijan and the Grand National Assembly of Türkiye inked in April this year is going to contribute to the progress of our relations. This agreement is an important mechanism with which to carry into life the paragraph of the Shusha Declaration concerning inter-parliamentary co-operation and syncing the Azerbaijani-Turkish alliance in the parliamentary dimension.
Then, Sahiba Gafarova told the guests of the sweeping building and restoration work in the de-occupied provinces and the progress of the peace process. She also said she was certain that Armenia would take the existing realia into account and merit Azerbaijan’s peace initiative as it should.
Numan Kurtulmuş expressed satisfaction with his first visit to Azerbaijan as GNAT Speaker, adding that the Azerbaijani State and its nation were going through an important period of their history and that Azerbaijan’s having freed her lands from the 30-year-long occupation was a historic victory and the sign of our strength in the South Caucasus.
Türkiye, too, is moving on towards important goals having negotiated a remarkable path of progress over the 100 years past, according to Mr Kurtulmuş. He extolled the fraternal support of Azerbaijan and her people during the February earthquake in Türkiye. Azerbaijan, as always, did not leave Türkiye of brotherly assistance.