https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_a470aa727c42501d38f40e2df_o.jpg
İyulun 12-də ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) sədri Numan Kurtulmuşun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Fəxri xiyabanı, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət edib.
Nümayəndə heyəti Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyub.
Sonra Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Sonra nümayəndə heyəti, Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək, ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini hörmətlə anıb, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüb.
Ziyarət zamanı, həmçinin “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyulub.
Nümayəndə heyəti, həmçinin 1918-ci ildə Bakının azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş şəhid türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılmış “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət edib. Abidənin önünə gül dəstələri qoyulub. TBMM sədri Numan Kurtulmuş burada Xatirə dəftərini imzalayıb.
Ziyarət zamanı nümayəndə heyətini Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli, Milli Məclisin Türkiyə ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Əhliman Əmiraslanov və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_a470aa727c42501d38f40e2df_o.jpg
The delegation led by the Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye (GNAT) Numan Kurtulmuş went to the Alley of Honour, the Shahids’ Lane and the Turkish Martyrs’ Memorial on 12 July.
In the Alley of Honour, the members of the delegation, in Azerbaijan on an official visit, commemorated our National Leader, architect and builder of the modern Azerbaijani State Heydar Aliyev and put a wreath in front of his tombstone.
Fresh flowers also decorated the gravestone of the Great Leader’s spouse, outstanding ophthalmologic researcher, Academician Zarifa Aliyeva.
On arrival at the Martyrs’ Lane the Turkish delegation paid tribute in memoriam the heroic sons of the Motherland fallen for her freedom and sovereignty. Their graves were adorned with fresh flowers.
A wreath was installed in front of the Eternal Flame Memorial as well.
Then, the delegation feasted their eyes on the cityscape from the highest point of Baku and listened to the story about the past of the Martyrs’ Lane as well as about the building and renovation afoot all over the capital of Azerbaijan.
The GNAT delegation also went over to the Turkish Martyrs’ Memorial erected in honour of the Turkish military fallen in the Baku liberation campaign of 1918. Flower bouquets were put at the Memorial, with Mr Kurtulmuş signing the commemorative book there.
All the while the Turkish delegation were accompanied by First Deputy Chair of the Milli Majlis Ali Huseynli, Head of the WG for inter-parliamentary connexions with Turkiye Ahliman Amiraslanov and other officials.