Məşhur fransız fotoqraf, yazıçı, rejissor Qreqori Herpe Azərbaycana səfəri çərçivəsində Laçın və Naxçıvan şəhərlərində olub.
Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan səfər yenidən qurulan Laçın şəhərindən başlayıb.
Azərbaycan dövləti tərəfindən qısa müddət ərzində Laçın şəhərində aparılan bərpa və quruculuq işlərini möhtəşəm layihə adlandıran Qreqori Herpe yenilənmiş Laçında gördüklərindən çox təsirləndiyini və heyrətləndiyini etiraf edib. Əhalinin Laçına qayıdışını, həyatın burada canlandığını vurğulayıb, şəhərin tezliklə müxtəlif beynəlxalq festivallara və tədbirlərə ev sahibliyi edəcəyinin mümkün olduğunu söyləyib.
Sonra fotoqraf Naxçıvan şəhərinə yola düşüb. Azərbaycanın qədim şəhərindəki “Naxçıvanqala”, Nuh türbəsi, “Əshabi-kəhf”, Gəmiqaya, Əlincə qalası, Möminə xatun türbəsi, Heydər Əliyev adına məscid, Heydər Əliyev muzeyi kimi tarixi, mədəni, dini abidələrlə tanış olub və xatirə kitablarına ürək sözlərini yazıb. Fotoqraf məşhur Batabat gölünü və “Duzdağ” fizioterapiya mərkəzini də lentə alıb.
Qreqori Herpe bu səfərin təşkilinə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkürünü bildirib. Qonağı səfərdə Paris Azərbaycan Evi Təşkilatının sədr müavini, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının layihə rəhbəri Mehri Quliyeva, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları Arif Abbasov və Aydın Mahmudov müşayiət ediblər.
Qeyd edək ki, bundan öncə fransız fotoqraf Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 2021 və 2022-ci illərdə Qarabağda səfərdə olub. Səfərlər zamanı Ermənistanın otuzillik işğalı nəticəsində dağıdılmış tarixi və mədəni irs nümunələrimizi, Azərbaycan tərəfinin apardığı bərpa-quruculuq və minatəmizləmə işlərini lentə alıb.
Həmin fotoşəkillər Parisdəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Qarabağ: sülh dövründə” və Avropa Parlamentinin Altiero Spinelli binasında “Qarabağ müharibədən sonra” adlı sərgilərdə nümayiş etdirilib.
Xatırladaq ki, dünya təsviri incəsənətinin müasir nümayəndələrindən biri olan fotoqraf 25 fevral 1969-cu ildə Fransada anadan olub. Nyu-Yorkda “Polaris Images” və Honq Konqda “Sopa Images” mətbuat agentliklərində fotomüxbir kimi çalışır. Vaxtilə Fransa və İngiltərə KİV-lərində jurnalist və baş redaktor işləyib. Hazırda Fransadakı bir sıra qeyri-hökumət təşkilatları ilə mütəmadi olaraq əməkdaşlıq edir. Fotoəsərləri Paris, Kann, Barselona, Bristol, Boston, San Dieqo, Sürix, Afina və Strasburq və sair şəhərlərdə nümayiş etdirilib. Bir sıra nüfuzlu büynəlxalq mükafatların laureatıdır.
Aktyor, rejissor və yazar kimi Avropada teatr tamaşalarının quruluşçu rejissoru olub, Fransa və Kanadada çoxsaylı ədəbi əsərlər nəşr etdirib.
2019-cu ildə Azərbaycanda olarkən fotoqraf paytaxtımız haqqında xoş təəssüratlarını “British edition of London Street Art Design” jurnalında bölüşüb: “Memarlıq və dizayn həvəskarısınızsa, Bakı sizin üçün lazımı yerdir. Bu qədim şəhərin içindən keçəndə bir çox memarlıq üslubuna vurulursan”.
Eyni zamanda 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanı dəstəkləyən fikirlər və yazılarla çıxış edib.

Известный французский фотограф побывал в Лачине и Нахчыване
Известный французский фотограф побывал в Лачине и Нахчыване Известный французский фотограф побывал в Лачине и Нахчыване
Известный французский фотограф, писатель, режиссер Грегори Эрп в рамках поездки в Азербайджан побывал в городах Лачин и Нахчыван.
Поездка, организованная Ассоциацией друзей Азербайджана во Франции, началась с реконструируемого города Лачин.
Грегори Эрп, назвав восстановительную и созидательную работу, проделанную Азербайджанским государством в короткий срок в Лачине, грандиозным проектом, признал, что все увиденное в обновленном городе очень тронуло и восхитило его. Он говорил о возвращении жителей в Лачин, возрождении жизни здесь, сказал, что в скором времени в городе можно будет проводить различные международные фестивали и мероприятия.
Затем фотограф отправился в Нахчыван. Он ознакомился в древнем азербайджанском городе с такими историческими, культурными, религиозными памятниками, как “Нахчывангала”, гробница Ноя, “Асхаби-Кахф”, Гямигая, крепость Алинджа, мавзолей Момине хатун, мечеть имени Гейдара Алиева, музей Гейдара Алиева, и оставил запись в книгах почетных гостей. Фотограф снял также знаменитое озеро Батабат и физиотерапевтический центр “Дуздаг”.
Грегори Эрп поблагодарил Государственный комитет по работе с диаспорой за организацию поездки. Гостя в поездке сопровождали заместитель председателя Организации “Дом Азербайджана в Париже”, проектный руководитель Ассоциации друзей Азербайджана во Франции Мехри Гулиева, сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой Ариф Аббасов и Айдын Махмудов.
Отметим, что ранее французский фотограф в 2021 и 2022 годах совершил поездки в Карабах, также организованные Ассоциацией друзей Азербайджана во Франции при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. Во время поездок он снимал образцы нашего исторического и культурного наследия, разрушенные в результате тридцатилетней армянской оккупации, проводимую азербайджанской стороной работу по восстановлению, созиданию и разминированию.
Эти фотоснимки демонстрировались в Азербайджанском культурном центре в Париже и здании Альтиеро Спинелли Европейского парламента на выставках соответственно под названиями “Карабах: в мирное время” и “Карабах после войны”.
Напомним, что фотограф, являющийся одним из современных представителей мирового изобразительного искусства, родился 25 февраля 1969 года во Франции. Занимает должность фотокорреспондента в пресс-агентствах “Polaris Images” в Нью-Йорке и “Sopa Images” в Гонконге. Ранее работал журналистом и главным редактором в СМИ Франции и Англии.
В настоящее время регулярно сотрудничает с рядом неправительственных организаций во Франции. Его фотоработы демонстрировались в Париже, Каннах, Барселоне, Бристоле, Бостоне, Сан-Диего, Цюрихе, Афинах, Страсбурге и других городах. Лауреат ряда престижных международных премий.
Как актер, режиссер и писатель, являлся режиссером-постановщиком театральных спектаклей в Европе, издал многочисленные литературные произведения во Франции и Канаде.
Посетив в 2019 году Азербайджан, фотограф поделился приятными впечатлениями о нашей столице в журнале “British edition of London Street Art Design”: “Если вы любите архитектуру и дизайн, то Баку – подходящее место для вас. Совершая прогулку по этому древнему городу, нельзя не влюбиться во множество архитектурных стилей”.
Одновременно во время 44-дневной Отечественной войны выступал с поддерживающими Азербайджан высказываниями и материалами.