Qazaxıstan-Azərbaycan: dostluğun və strateji tərəfdaşlığın 30 ili - FOTO
Qazaxıstan-Azərbaycan: dostluğun və strateji tərəfdaşlığın 30 ili - FOTO Qazaxıstan-Azərbaycan: dostluğun və strateji tərəfdaşlığın 30 ili - FOTO
Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığın indiki durumu və inkişaf perspektivləri 23 may 2022-ci il tarixində Bakıda, diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinə və Qazaxıstan-Azərbaycan Ekspert Şurasının təsis edilməsinə həsr olunan Dəyir masanın iclasında iki ölkənin ekspertləri tərəfindən müzakirə olunub.
İclasda iştirak edən Qazaxıstanın Bakıdakı Səfiri Serjan Abdıkarimov, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti yanında Qazaxıstan Strateji Araşdırmalar İnstitutunun direktoru Yerkin Tukumov, Azərbaycan Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin Sədri Fərid Şəfiyev, ekspertlər, politoloqlar, hər iki ölkənin analitik və ictimai təşkilatlarının nümayəndələri yekdil fikrə gəliblər ki, Qazaxıstan və Azərbaycan 30 illik yubileyə dostluq və qarşılıqlı surətdə faydalı əlaqələrin möhkəmləndirilməsində böyük uğurlar və nailiyyətlər əldə edərək yaxınlaşırlar.
Qazaxıstan və Azərbaycan müstəqilliklərinin ilk çağlarında milli suverenlik və dövlətçilik quruculuğu, siyasi və iqtisadi transformasiya istiqamətində mürəkkəb yol keçərək bu gün Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionlarında strateji tərəfdaş, beynəlxalq arenada və Türk dünyasında mühüm oyunçusuna çevriliblər. Burada genetik bağlılıq, coğrafi və tarixi yaxınlıq, iki ölkənin liderlərinin uzunmüddətli və səmimi dostluğu fundamental rol oynayıb və bunun sayəsində müasir Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığın möhkəm əsası qoyulub.
Qazaxıstanda tanınmış siyasətçilər, sahibkarlar, elm, təhsil, mədəniyyət və idman xadimləri də daxil olmaqla, çoxsaylı Azərbaycan diasporası dayanıqlı və möhkəmləndirici amil və mənəvi körpü rolunu oynayır. Parlament Məclisinin deputatları Əbilfəs Xamədov və Məhərrəm Məhərrəmov, boks və ağır atletika üzrə dünya çempionları Qalib Cəfərov və Nicat Rəhimov, Jah Khalib təxəllüsü ilə çıxış edən tanınmış musiqiçi Bəxtiyar Məmmədov və bir çox başqaları Qazaxıstanın və ikitərəfli münasibətlərin iqtisadi, mədəni və siyasi sahələrində inkişafına öz gücləri çərçivəsində və layiqli töhfələrini verirlər.
Ötən 30 illik ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq mərhələsinə nəzər yetirdikdə və görünməz xətt çəkdikdə dərk etmək olar ki, bütün bu dövr ərzində ölkə və xalqlar vahid keçmişin müsbət nəticələrini qoruyub saxlamağa və artırmağa can atıblar.
Bu gün yeni tarixi şəraitdə iki dövlət öz inkişafının, siyasi və iqtisadi prioritetlərin modernləşdirilməsinin yeni trayektoriyasına çıxaraq, dövlətlərarası münasibətlərdə yeni səhifə açır.
“Ағаш тамырымен, Адам досымен мықты” (Ağac kökləri ilə, insan isə dostları ilə güclüdür) qazax atalar misalında deyildiyi kimi, Qazaxıstan və Azərbaycan xalqlarının dostluğu və qardaşlığı nə qədər möhkəm olarsa, Qazaxıstan və Azərbaycan bu yüzilliyin çağırış və təhdidləri qarşısında bir o qədər də möhkəm olacaq.
Bütün bunlar ikitərəfli əməkdaşlığın yeni mərhələsinin iqtisadiyyat, ticarət, siyasət, mədəniyyət və iki ölkə və xalq üçün faydalı olan bütün əməkdaşlıq istiqamətləri sahəsində davamlı və hərtərəfli olacağına əminlik yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_e1df2e925b38697ff184bcaf6_o.jpg
Состояние и перспективы развития казахстанско-азербайджанского сотрудничества обсудили эксперты двух стран 23 мая 2022 года в Баку на заседании Круглого стола, посвященного 30-летию установления дипломатических отношений и созданию казахстанско-азербайджанского Экспертного совета.
Участвовавшие в заседании Посол Казахстана в Баку Сержан Абдыкаримов, директор Казахстанского института стратегических исследований при Президенте РК Еркин Тукумов, председатель правления азербайджанского Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев, эксперты, политологи, представители аналитических и общественных организаций двух стран пришли к единому мнению, что Казахстан и Азербайджан подходят к 30-летнему юбилею с внушительным багажом успехов и достижений в укреплении дружественных и взаимовыгодных двусторонних связей.
На заре независимости Казахстан и Азербайджан, пройдя сложный путь построения национального суверенитета и государственности, политической и экономической трансформации сегодня являются стратегическими партнерами в центрально-азиатском и южно-кавказском регионах, важными игроками на международной арене и в тюркском мире. Фундаментальную роль в этом сыграла генетическая общность, географическая и историческая близость, многолетняя и теплая дружба лидеров двух стран, благодаря чему была заложена твердая основа современного казахстанско-азербайджанского сотрудничества.
Непреходящим и скрепляющим фактором и духовным мостом стала многочисленная азербайджанская диаспора в Казахстане, среди которых известные политики, предприниматели, деятели науки, образования, культуры и спорта. Депутаты Мажилиса Парламента Абилфас Хамедов и Магеррам Маггерамов, чемпионы мира по боксу и тяжелой атлетике Галиб Джафаров и Ниджат Рагимов, известный музыкант Бахтияр Мамедов, выступающий под псевдонимом Jah Khalib, и многие другие вносят свой посильный и достойный вклад в экономическое, культурное и политическое развитие Казахстана и двусторонних отношений.
Оглядываясь и подводя незримую черту над пройденным 30-летним этапом двустороннего взаимодействия, можно осознать, что все это время страны и народы стремились сохранить и приумножить позитивные итоги общего прошлого.
Сегодня в новых исторических условиях два государства выходят на новую траекторию своего развития и модернизации политических и экономических приоритетов, открывая новую страницу в межгосударственных отношениях.
Как говорится в казахской пословице «Ағаш тамырымен, Адам досымен мықты» (Дерево сильно корнями, а человек - друзьями), чем крепче станут дружба и братство казахстанского и азербайджанского народов, тем сплочённей будут Казахстан и Азербайджан перед вызовами и угрозами нынешнего столетия.
Все это вселяет уверенность, что новый этап двустороннего взаимодействия будет устойчивым и всесторонним в сфере экономики, торговли, политики, культуры и всех тех направлениях сотрудничества, которые выгодны двум странам и народам.