https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_3789174d70a02b0a451d91b52_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 22-də ölkəmizdə səfərdə olan Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasında Çexiya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri ilə görüşüb. Qonaqları Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Milli Məclisin sədri bu səfərin iki ölkənin qanunvericilik orqanları arasında münasibətlərin genişlənməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu söyləyib. Görüşdə parlamentlərimizin dostluq qrupları arasında təmasların, qarşılılqlı səfərlərin əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlər səsləndirilib. Azərbaycanın Avropanın etibarlı enerji təchizatçısı və mühüm iqtisadi tərəfdaş ölkə olaraq əldə etdiyi nailiyyətləri diqqətə çatdırılıb.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanda və regionda mövcud olan vəziyyət barədə qonaqlara geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, Ermənistan 30 il ərzində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini işğal altında saxlayıb. Ölkəmiz bu illər ərzində dünyada mövcud olan ikili standartlardan əziyyət çəkib, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalına son qoyulması, torpaqlarımızın qeyd-şərtsiz işğaldan azad olunması ilə bağlı beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri icra olunmayıb. 2020-ci ildə isə Azərbaycan özü BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını təmin edib, öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa edib.
Bildirilib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastrukturu, şəhərləri, kəndləri yenidən tikir, bərpa edir. Söhbətdə həmçinin işğal dövründə və Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə Ermənistan tərəfindən ərazilərin minalanmasının işğaldan azad olunmuş ərqazilərimizdə bərpa və quruculuq işlərinə yaratdığı maneə və təhlükələr diqqətə çatdırılıb, Azərbaycanın sülh istədiyi, Ermənistanla sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsünü irəli sürdüyü, hazırda sülh danışıqlarının davam etdiyi bildirilib.
Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasında Çexiya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Yan Kubik Azərbaycana, o cümlədən, işğaldan azad olunmuş Ağdam rayonuna səfərləri, keçirdiyi görüşlərlə bağlı təəssüratlarını bölüşüb. O, ölkələrimiz haqqında həqiqətlərin, məlumatların ictimaiyyətə doğru çatdırılması, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından bu cür səfərlərin önəmini qeyd edib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с членами группы межпарламентских связей Чехия-Азербайджан
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с членами группы межпарламентских связей Чехия-Азербайджан Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с членами группы межпарламентских связей Чехия-Азербайджан
У председателя Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой 22-го июня состоялась встреча с прибывшими в Баку членами рабочей группы по чешско-азербайджанским межпарламентским связям Палаты депутатов Парламента Чешской республики.
Сагиба Гафарова сказала гостям, что рада приветствовать их в азербайджанском парламенте, и что, как она надеется, их приезд поспособствует расширению связей между нашими законодательными собраниями.
На встрече были также высказаны мысли о важности контактов и встречных визитов между группами дружбы азербайджанского и чешского парламентов, и отмечалось положение Азербайджана в качестве надёжного поставщика энергоресурсов в Европу и важного экономического партнера последней.
Г-жа Председатель подробно рассказала гостям о текущей ситуации в Азербайджане и регионе, упомянув при этом тридцатилетнюю армянскую оккупацию 20% азербайджанских земель. Долгие годы наша страна страдала от двойных стандартов, и столь же долго оставались лишь на бумаге требовавшие безоговорочной прекращения захвата наших территорий решения и резолюции международных организаций. Наконец, в 2020-м году, Азербайджан самостоятельно добился выполнения соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН, вернул себе свою территориальную целостность, а заодно и восстановил столь долго попиравшуюся историческую справедливость.
Азербайджан восстанавливает всю инфраструктуру, а также города и сёла, разгромленные оккупантами на отныне свободных землях, заметила гостям г-жа Гафарова.
Говорилось и о препятствиях возрождению этих районов, и об опасностях, порождаемых множеством мин, установленных Арменией, как в период оккупации, так и уже после подписания трёхстороннего заявления. Меж тем, Азербайджан хочет мира и предложила Армении подписание мирного договора, о чём ныне идут переговоры.
Затем возглавляющий рабочую группу Парламента Чешской Республики по связям с Милли Меджлисом Ян Кубик поделился впечатлениями от Азербайджана, в том числе освобожденного от оккупации Агдамского района, и от проведённых в ходе текущей поездки встреч и бесед. Г-н Кубик подчеркнул значение подобных визитов в деле неискажённого донесения до общественности фактов и сведений о наших странах, а также для расширения связей между их парламентами.