https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_3789174d70a02b0a451d91b52_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 22-də ölkəmizdə səfərdə olan Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasında Çexiya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri ilə görüşüb. Qonaqları Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Milli Məclisin sədri bu səfərin iki ölkənin qanunvericilik orqanları arasında münasibətlərin genişlənməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu söyləyib. Görüşdə parlamentlərimizin dostluq qrupları arasında təmasların, qarşılılqlı səfərlərin əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlər səsləndirilib. Azərbaycanın Avropanın etibarlı enerji təchizatçısı və mühüm iqtisadi tərəfdaş ölkə olaraq əldə etdiyi nailiyyətləri diqqətə çatdırılıb.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanda və regionda mövcud olan vəziyyət barədə qonaqlara geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, Ermənistan 30 il ərzində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini işğal altında saxlayıb. Ölkəmiz bu illər ərzində dünyada mövcud olan ikili standartlardan əziyyət çəkib, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalına son qoyulması, torpaqlarımızın qeyd-şərtsiz işğaldan azad olunması ilə bağlı beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri icra olunmayıb. 2020-ci ildə isə Azərbaycan özü BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını təmin edib, öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa edib.
Bildirilib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastrukturu, şəhərləri, kəndləri yenidən tikir, bərpa edir. Söhbətdə həmçinin işğal dövründə və Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə Ermənistan tərəfindən ərazilərin minalanmasının işğaldan azad olunmuş ərqazilərimizdə bərpa və quruculuq işlərinə yaratdığı maneə və təhlükələr diqqətə çatdırılıb, Azərbaycanın sülh istədiyi, Ermənistanla sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsünü irəli sürdüyü, hazırda sülh danışıqlarının davam etdiyi bildirilib.
Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasında Çexiya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Yan Kubik Azərbaycana, o cümlədən, işğaldan azad olunmuş Ağdam rayonuna səfərləri, keçirdiyi görüşlərlə bağlı təəssüratlarını bölüşüb. O, ölkələrimiz haqqında həqiqətlərin, məlumatların ictimaiyyətə doğru çatdırılması, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından bu cür səfərlərin önəmini qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_3789174d70a02b0a451d91b52_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 22 June with the visiting members of the Czech Republic-Azerbaijan inter-legislature connexions group of the Czech Parliament’s Chamber of Deputies.
Sahiba Gafarova told the visitors that she was glad to greet them at the Azerbaijani Parliament and that she hoped their arrival was going to help broaden the links between our legislative assemblies further.
The importance of the contacts and reciprocal visits between the friendship groups of the Azerbaijani and Czech parliaments, and Azerbaijan’s position as a dependable supplier of energy resources to Europe and Europe’s significant economic partner were commented, too, as the meeting continued.
Madam Chair gave the guests a detailed account of the present-day situation in Azerbaijan and the region, not omitting to mention the thirty-year Armenian occupation of 20% of Azerbaijani lands. For long years, our country had suffered from world-wide double standards, and the decisions and resolutions of international organisations demanding an unconditional end to the occupation of our provinces had remained but on paper for an equally long time. Finally, in 2020, Azerbaijan had the relevant resolutions of the UN Security Council carried out independently; our country regained her territorial integrity, and at the same time restored the long-scorned historical justice, according to Sahiba Gafarova.
As for now, Azerbaijan is busy restoring the whole infrastructure as well as rebuilding all the towns and villages that the invaders had laid to waste in the already-liberated areas, Mrs Gafarova remarked them.
Then, there was talk of the obstacles to the freed areas’ revival and of the dangers, posed in either case by the many mines that Armenia planted both during the occupation and after the Trilateral statement was signed. But Azerbaijan wants peace. Azerbaijan has invited Armenia to sign a peace treaty, which is under negotiation currently.
The leader of the Czech-Azerbaijan inter-parliamentary connexions group Jan Kubík shared his impressions of Azerbaijan, including of the country’s de-occupied province of Aghdam, and of the meetings and discussions held during the current visit. Mr Kubík stressed the importance of visits such as this one in conveying facts and information about our countries to the public without bias as well as for enhancing the ties between their legislatures.