https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_7948fa0a09b40123b318264f2_o.jpg
20 iyunda rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ölkəmizdə səfərdə olan “Tech Mahindra” şirkətinin baş vitse-prezidenti Sandip Padke və şirkətin Avropa, Böyük Britaniya və İrlandiya üzrə strategiya rəhbəri Şobita Şetti ilə görüşüb.
Görüşdə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Görüş zamanı çıxış edən nazir Rəşad Nəbiyev “Tech Mahindra”nın nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edib. O, ölkənin rəqəmsal inkişafında İKT sektorunun mühüm rolunu qeyd edib və hökumətin yerli, eləcə də xarici şirkətlər üçün əlverişli biznes mühitinin yaradılmasına olan diqqətini xüsusi vurğulayıb.
Görüşdə İRİA-nın sədr əvəzi İnarə Vəliyeva, agentliyin beynəlxalq biznesin inkişafı üzrə rəhbəri Loukas Tzitzis tərəfindən ölkədə İKT şirkətlərinə təqdim olunan texnopark rezidentliyi və bu rezidentliyin gətirdiyi imtiyazlar, vergi güzəştləri barədə təqdimat həyata keçirilib. Eyni zamanda yeni biznes imkanları yaradacaq və iki tərəf arasında bilik və texnologiyanın ötürülməsini asanlaşdıracaq uzunmüddətli əməkdaşlıq formatları müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, 7 milyard dollarlıq dövriyyə və 150 mindən çox işçi qüvvəsinə sahib “Tech Mahindra” İKT sahəsində qlobal lider şirkətdir. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fərmanı ilə “Texnologiyalar parkı haqqında Nümunəvi Əsasnamə”də edilmiş dəyişiklikdən və İKT sahəsində tətbiq edilən bir sıra güzəşt və imtiyazlardan sonra Azərbaycana maraq göstərən ilk multimilli şirkətlərdən biridir.
“Tech Mahindra”nın nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri vaxtı, eyni zamanda yerli böyük qurum və şirkət rəhbərləri ilə görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Səfərin məqsədi Azərbaycanın İKT mənzərəsinin potensialını öyrənmək, mümkün tərəfdaşlıq və biznes əlaqələrinin gücləndirilməsini təmin etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_7948fa0a09b40123b318264f2_o.jpg
20 июня министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев встретился с находящимися с визитом в нашей стране старшим вице-президентом Tech Mahindra Сандипом Фадке и руководителем по стратегии компании в Европе, Великобритании и Ирландии Шобитой Шетти.
Во встрече также приняла участие делегация Агентства инноваций и цифрового развития (АИЦР).
Выступая на встрече, министр Рашад Набиев выразил удовлетворение визитом делегации Tech Mahindra в Азербайджан. Он отметил важную роль сектора ИКТ в цифровом развитии страны и особо подчеркнул нацеленность правительства на создание благоприятной бизнес-среды для местных и иностранных компаний.
В ходе встречи исполняющий обязанности председателя АИЦР Инара Велиева, руководитель по развитию международного бизнеса агентства Лукас Цицис выступили с презентациями о резидентстве в технопарке и привилегиях, налоговых льготах, предоставляемых этим резидентством ИКТ-компаниям в стране. В то же время были обсуждены форматы долгосрочного сотрудничества, которые создадут новые возможности для бизнеса и упростят передачу знаний и технологий между двумя сторонами.
Отметим, что Tech Mahindra является глобальным лидером в сфере ИКТ с оборотом 7 млрд долларов и штатом сотрудников более 150 000 человек. Кроме того, она является одной из первых транснациональных компаний, проявивших интерес к Азербайджану после внесения изменений в «Типовое положение о технологических парках» и ряда льгот и привилегий, применяемых в сфере ИКТ указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
В ходе визита делегации Tech Mahindra в Азербайджан также планируется проведение встреч с руководителями местных крупных учреждений и компаний. Целью визита является изучение потенциала ИКТ-среды Азербайджана, обеспечение усиления возможных партнерских и бизнес-связей.