https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_a7ff4f144087d71da90c7d498_o.jpg
UNEC və bp arasında əməkdaşlıq çərçivəsində “Elmin inkişafına dəstək: İnnovativ ideyalar və perspektivlər” mövzusunda Forum keçirilib.
UNEC Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən forumun iştirakçıları tədbirdən öncə bp-nin maliyyə dəstəyi ilə UNEC-də yaradılan Aziz Sancar adına Qida Təhlükəsizliyi, Qida kimyası, Ekologiya kimyası laboratoriyaları və Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Tədris üçün nəzərdə tutulan laboratoriyaların fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Forumun açılışında çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov UNEC ilə bp arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrdən söz açıb. UNEC-ə göstərdiyi dəstək üçün bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyliyə təşəkkürünü bildirib.
Rektor UNEC-də 39 elmi-tədqiqat mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini və həmin mərkəzlərdə xaricdən 113 tədqiqatçının araşdırmalar apardığını bildirib. Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin universitetə qazandırdığı qrant layihələrindən söz açan rektor, UNEC üzrə Scopus bazasında çap olunan elmi məqalələrin üçdə bir hissəsinin məhz həmin mərkəzin payına düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli uğurla tamamlanan layihənin UNEC-ə beynəlxalq elmi təşəbbüslərə qoşulmaq, nüfuzlu və təcrübəli bir mənbə kimi dünyanın aparıcı elmi institutları ilə əməkdaşlıq etmək imkanları yaradacağından, eləcə də təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və tədqiqat potensialının genişləndirilməsinə mühüm töhfə qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
Sonra UNEC Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri professor Rövnəq Rzayev mərkəzin fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr və hədəflər barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, bir neçə komponenti əhatə edən layihə universitetin professor-müəllim heyətinin, tədqiqatçıların dünyanın aparıcı tədqiqat mərkəzləri ilə bir araya gələrək, öz elmi fəaliyyətlərində daha böyük uğurlara nail olmalarına dəstək məqsədi daşıyır. R.Rzayev bp tərəfindən mərkəzə hədiyyə olunan tam avtomatik Drawell DTR8000 Raman spektrometri cihazının tibbi analiz, kənd təsərrüfatı və qida texnologiyaları, suyun çirklənməsinin təhlili və digər aparıcı fənn sahələrində tədqiqatlar aparmağa imkan yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Forumda iştirak edən akademiklər Arif Həşimov və Adil Qəribov UNEC-in elmi fəaliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələri, həmçinin universitetdə yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndiriblər. Elmin inkişafı baxımından innovativ ideyaların əhəmiyyətindən danışıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_a7ff4f144087d71da90c7d498_o.jpg
В рамках сотрудничества между UNEC и bp состоялся форум «Поддержка развития науки: инновационные идеи и перспективы».
Участники форума, состоявшегося при организационной поддержке Научно-исследовательского центра композитных материалов UNEC, до начала форума ознакомились с деятельностью лабораторий Пищевой безопасности имени Азиза Санджара, Пищевой химии, Химии окружающей среды, созданных в UNEC при финансовой поддержке bp, Научно-исследовательского центра композитных материалов. Лаборатории, предусмотренные для обучения, были высоко оценены.
Выступая на открытии форума, ректор профессор Адалат Мурадов рассказал о проектах, реализуемых в рамках сотрудничества между UNEC и bp. Он поблагодарил вице-президента по коммуникациям и внешним связям Каспийского региона Бахтияра Асланбейли за поддержку UNEC.
Ректор сообщил, что в UNEC действуют 39 исследовательских центров, в которых проводят исследования 113 зарубежных исследователей. Говоря о грантовых проектах, предоставленных университету Научно-исследовательским центром композитных материалов, ректор отметил, что треть научных статей, опубликованных в базе данных Scopus UNEC, принадлежит этому центру.
Вице-президент по коммуникациям и внешним связям bp в Каспийском регионе Бахтияр Асланбейли отметил, что успешно завершенный проект предоставит возможность присоединиться к международным научным инициативам, сотрудничать с ведущими научными учреждениями мира в качестве авторитетного и опытного источника, а также повышения качества образования и выразил уверенность, что внесет важный вклад в расширение исследовательского потенциала.
Затем выступил с презентацией руководитель Научно-исследовательского центра композитных материалов UNEC Ровнаг Рзаев по деятельности центра, реализуемых проектах и целях. Он отметил, что проект, включающий несколько компонентов объединит профессорско-преподавательский состав и исследователей университета с ведущими мировыми исследовательскими центрами, которые достигнут еще больших успехов в своей научной деятельности. Р. Рзаев отметил, что полностью автоматический спектрометр Drawell DTR8000, переданный в дар центру компанией bp, дает возможность проводить исследования в области медицинского анализа, сельскохозяйственных и пищевых технологий, анализа загрязнения воды и других ведущих дисциплин.
Принявшие участие в форуме кадемики Ариф Гашимов и Адиль Гарибов, высоко оценили проекты, реализуемые UNEC в направлении повышения научной активности, а также условия, созданные в университете. Говорили о важности инновационных идей с точки зрения развития науки.