https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_d2316330017cd50af9ce772ce_o.jpg
Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi, Avropa İttifaqı (Aİ) və BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə əməkdaşlığı ilə Dənizkənarı Bulvarda ictimaiyyətə açıq “Bir Peşənin Sirri” festivalı təşkil olunub.
Festival öz işinə rəsmilərin çıxışı ilə başlayıb. Çıxışlar zamanı peşə təhsilinin ölkənin inkişafındakı strateji rolundan, gənclərin məşğulluğunun və peşə təhsilinə olan marağın artırılması istiqamətində görülən işlərdən söz açılıb.
Festivalda qonaqları Bakı və müxtəlif regionları təmsil edən peşə təhsili müəssisələrinin turizm, sənaye, sənətkarlıq, kənd təsərrüfatı, İKT və ictimai iaşə istiqamətlərində təhsil alan tələbələrinin əl işlərindən ibarət sərgilər, ustad dərsləri və müxtəlif fəaliyyətlər nümayiş etdirilib. Bununla yanaşı, tədbir iştirakçıları üçün “WorldSkills Azerbaijan” platforması və “STEAM Azerbaijan” layihəsi çərçivəsində əyləncəli oyunlar və viktorinalar keçirilib, qaliblər mükafatlandırılıb.
Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd peşə təhsili haqda məlumatlılığı artırmaq, gənclərin, valideynlərin və digər maraqlı tərəflərin bu prosesə cəlb edilməsini təşviq etməkdir.
İkinci dəfə keçirilən “Bir Peşənin Sirri” festivalına Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi dəstək verib. Festivalın tərəfdaşı Dənizkənarı Bulvar İdarəsi, media tərəfdaşı isə "Azərbaycan televiziya və radio verilişləri" qapalı səhmdar cəmiyyəti olub.
Peşə təhsilinin təşviqatına dəstək fəaliyyətləri, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsili müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_d2316330017cd50af9ce772ce_o.jpg
The State Agency on Vocational Education (SAVE), the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) joined efforts to organise the second “Secret of a Profession” Public Festival in Baku Seaside Boulevard.
At the festival, the strategic role of vocational education in the development of the country, the work done to increase youth employment and interest towards vocational education were discussed.
The “Secret of a Profession” Festival offered a number of master classes and exhibitions organised by the students from tourism, industry, arts, agriculture, ICT and public catering fields. In addition, fun games and quizzes have been held for the participants as part of the "WorldSkills Azerbaijan" platform and “STEAM Azerbaijan” project, and the winners have been awarded.
The festival was aimed at building more awareness about vocational and education training (VET) in the country, to promote the involvement of youth, parents, and all related parties into the VET.
The "Secret of a Profession" Festival was supported by the EU-funded “VET for the Future: Development of VET Providers' Excellence in Azerbaijan” project implemented by UNDP in cooperation with SAVE. The partner of the festival was the Seaside Boulevard Administration, and the media partner was the Azerbaijan Television and Radio Broadcasting CJS Company.
The actions to support promotion of vocational education are organised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.