https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_bba4d875a353a70e1613ba973_o.jpg
Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyasının İdarə heyətinin sədri, İnsan Təhlükəsizliyi üçün Qlobal Sülh Şurasının həmtəsisiçisi Vasif Eyvazzadə ilə BMT Sivilizasiyalar Alyansının direktoru Nihal Saad arasında Nyu-York şəhərində görüş keçirilmişdir.
Görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlıq və beynəlxalq layihələrin icrasında səmərəli tərəfdaşlığın qurulması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin himayəsi və beynəlxalq təşkilatların tərəfdaşlığı ilə 2024-cü ildə Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulan 6-cı Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna hazırlıqla bağlı müzakirə zamanı V.Eyvazzadə Forumun Azərbaycan tərəfindən Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və ənənəvi olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə təşkil ediləcəyini, bu çərçivədə yaxın zamanda beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə Bakı Prosesi Beynəlxalq İşçi Qrupunun yüksək səviyyəli görüşünün keçiriləcəyini, həmin görüşdə təşkilatçılar tərəfindən tədbirin proqram və konseptual məsələlərinin təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırdı.
Görüş zamanı eyni zamanda Azərbaycan tərəfindən 2021-ci ildə irəli sürülmüş Mədəniyyət naminə Sülh Qlobal Çağırışı çəçivəsində BMTSA ilə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyətinə nəzər salınmış və V.Eyvazzadə gündəlikdə olan məsələlər barədə Mədəniyyət Nazirliyinin rəhbərliyini məlumatlandıracağını, habelə layihənin sürətli icra edilməsi üçün qısa müddətdə lazımi addımların atılacağına əmin olduğunu ifadə etmişdir.
Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu BMT Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO, Ümumdünya Turizm Təşkilatı, İCESCO və Avropa Şurasının tərəfdaşlığı ilə 2011-ci ildən etibarən Bakı şəhərində beş dəfə yüksək səviyyədə təşkil edilmişdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_bba4d875a353a70e1613ba973_o.jpg
The chairman of the board of Azerbaijan Creative Industries Federation, co-founder of the Global Peace for Human Security Council, Mr. Vasif Eyvazzade held a meeting with Ms. Nihal Saad, Chief of Cabinet and Spokesperson for the High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) in New York.
The meeting exchanged the views on mutual cooperation and creation of an effective partnership in the implementation of international projects.
During the discussion held on the preparations for the 6th World Intercultural Dialogue Forum, which is planned to be organized in Baku in 2024 under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and in partnership with international organizations, Mr. Eyvazzade said that the Forum would be organized by Azerbaijan with the support of Heydar Aliyev Foundation and traditionally by the Ministry of Culture, also pointed out that a high-level meeting of the Baku Process International Working Group would be conducted soon with international partners, and the program and conceptual issues of the event be presented by the organizers at that meeting.
Same time, during the meeting, the current state of cooperation with the UNAOC was reviewed within the framework of the Global Call “Peace for Culture” that was proposed by Azerbaijan in 2021, and Mr. Eyvazzade said that he would inform the leadership of the Ministry of Culture about the issues on the agenda, as well as that expressed his assurance that the necessary steps would be undertaken in a short period of time for the rapid implementation of the project.
The World Forum on Intercultural Dialogue has been organized five times on a high level in Baku since 2011 in partnership with the UNAOC, UNESCO, World Tourism Organization, ICESCO and the Council of Europe.