https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_d798961dec64bf879aee7a852_o.jpg
8 iyun 2023-cü il tarixində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən elektron sənəd dövriyyəsi sistemlərinin inteqrasiyası üçün vahid şlüzün hazırlanması istiqamətində görüş keçirilib. Görüşdə 30-a yaxın dövlət qurumunun aidiyyəti istiqamət üzrə rəhbər məsul şəxslərinə istifadə etdikləri Elektron Sənəd Dövriyyəsi (ESD) sistemindən asılı olmayaraq dövlət qurumları arasında maneəsiz əlaqəni asanlaşdıran yeni həll təqdim edilib.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müavini Rəşad Xalıqov görüş iştirakçılarına Milli Məlumat Mübadiləsi platformasının təkmilləşdirilməsi və qurumlararası sənəd dövriyyəsinin kağızsız formada təmin edilməsindən bəhs edib. Bildirib ki, Milli Məlumat Mübadiləsi platforması və mübadilə standartlarının hazırlanması mövcud istifadə olunan ESD-lərin inteqrasiyasına və kağızsız hökumətə sürətlə keçidi təmin edəcəkdir.
“Dövlət orqanlarında ESD proqram təminatından istifadə olunsa da, həmin dövlət qurumları arasında sənədlərin mübadiləsi fiziki formada həyata keçirilir. Dövlət qurumlarında bir çox elektron sənəd dövriyyəsi sistemləri mövcuddur və onlar müxtəlif yerli İKT şirkətlərinə məxsus olduqları üçün inteqrasiya prosesində çətinliklərlə qarşılaşırdılar. Yeni həll tam kağızsız mübadilə və müxtəlif yerli İKT şirkətlərinin həllərinin inteqrasiyasını təmin etmək üçün ümumi şlüz və sənəd mübadiləsi standartlarını təqdim edir. Qeyd edim ki, 1 iyun tarixində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Maliyyə Nazirliyi arasında sözügedən istiqamətdə pilot layihə uğurla yekunlaşmışdır”.
Eyni zamanda sistemin işləmə prinispindən bəhs edən R. Xalıqov beynəlxalq təcrübədə sınanmış bu arxitekturada açıq standartların (API, şifrələmə və s.) tətbiqindən danışıb:
“Bu şlüz dövlət idarələri arasında bütün növ sənədlərin sürətli elektron mübadiləsinə xidmət edir. Biz istənilən sistemə funksionallıq əlavə etmək imkanı yaradan tətbiq proqramlaşdırma interfeysi (API) və standartlar yaratmışıq. Sözü gedən standartlar dövlət qurumlarında istifadədə olan ESD-lərin qarşılıqlı inteqrasiyasına imkan verəcəkdir”.
Görüşün sonunda qurumların IT üzrə səlahiyyətli rəhbər nümayəndələrinin sualları cavablandırıb, qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
“Dövlət qurumu nüməyəndələrini bu sessiyada salamlamaqdan və onlarla birgə bu platformanın bütün təkliflərini təcrübədən keçirməkdən məmnunuq. Mən dəstəyə görə icmaya, eləcə də əməyi keçən bütün komandaya təşəkkürümü bildirirəm. Gələcəyə baxaraq deyə bilərik ki, Milli Məlumat Mübadiləsi Sistemi yeni funksionallıq və imkanlarla daha da inkişaf edəcək”- deyə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müşaviri tədbirin sonunda bildirib.
Qeyd edək ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi Milli Məlumat Mübadiləsinin təkmilləşdirilməsi çərçivəsində dövlət qurumlarının aidiyyəti nümayəndələri ilə müzakirələri davam etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_d798961dec64bf879aee7a852_o.jpg
8 июня 2023 года Агентством инноваций и цифрового развития была организована встреча, посвященная разработке единого шлюза для интеграции систем электронного документооборота.
На встрече руководящим лицам около 30 государственных структур по соответствующему направлению было представлено новое решение, которое способствует беспрепятственному общению между государственными учреждениями вне зависимости от используемой ими системы электронного документооборота (ЭДО).
Заместитель руководителя Агентства инноваций и цифрового развития Рашад Халыгов рассказал участникам встречи об усовершенствовании Национальной платформы информационного обмена информацией и обеспечении безбумажного межведомственного документооборота.
Р. Халыгов заявил, что разработка Национальной платформы обмена информацией и стандартов обмена обеспечит интеграцию существующих ЭДО и быстрый переход к безбумажному правительству:
«Несмотря на то, что программное обеспечение ЭДО используется в государственных органах, обмен документами между этими учреждениями осуществляется в физической форме. В государственных органах существует множество систем электронного документооборота, и, поскольку они принадлежат различным локальным ИКТ-компаниям, они столкнулись с трудностями в процессе интеграции. Новое решение предлагает общий шлюз и стандарты обмена документами для обеспечения полного безбумажного обмена и интеграции решений различных местных ИКТ-компаний. Отмечу, что 1 июня между Министерством цифрового развития и транспорта и Министерством финансов в указанном направлении был успешно завершен пилотный проект».
В то же время, говоря о принципе работы системы, Рашад Халыгов рассказал о применении в этой архитектуре открытых стандартов (API, шифрование и т.д.), проверенных в международной практике:
«Этот шлюз служит для быстрого электронного обмена всеми видами документов между государственными ведомствами. Мы создали интерфейсы прикладного программирования (API) и стандарты, которые позволяют добавлять функциональные возможности в любую систему. Упомянутые стандарты обеспечат взаимную интеграцию ЭДО, используемых в государственных учреждениях».
В конце встречи были даны ответы на вопросы руководителей IT-структур, состоялся обмен мнениями.
«Мы рады приветствовать представителей госструктур на этой сессии и вместе с ними рассмотреть все предложения этой площадки. Я хотел бы поблагодарить сообщество за их поддержку, а также всю команду за их усилия. Заглядывая в будущее, можно сказать, что Национальная система информационного обмена будет развиваться дальше с новым функционалом и возможностями», - сказал в завершение мероприятия советник руководителя Агентства инноваций и цифрового развития.
Следует отметить, что Агентство инноваций и цифрового развития в рамках усовершенствования Национального информационного обмена продолжает обсуждения с соответствующими представителями государственных структур.