https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_9ea21a666205ac11dde759096_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının prezidenti Hasan Mandalla görüş keçirilib.
Qonağı BDU-da görməyin qürurverici olduğunu bildirən rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığı “bir millət-iki dövlət-tək yumruq” formulu ilə daha da möhkəmlənir. Hər iki ölkə bu birliyi elm-təhsil sahəsində də uğurla davam etdirir. Rektor Azərbaycanın Elm və Təhsil Nazirliyi ilə TÜBİTAK arasında elm, texnologiya sahələrində əməkdaşlığa dair niyyət məktubunun imzalanmasının önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, TÜBİTAK-la əməkdaşlıq BDU-nun beynəlxalq layihələrdə iştirak səviyyəsini qaldıracaq. TÜBİTAK tərəfindən 20 prioritet istiqamət üzrə böyük layihələr həyata keçiriləcək. Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həmin layihələrdə Azərbaycanın ali məktəbləri, o cümlədən BDU-nun da iştirakı nəzərdə tutulur.
TÜBİTAK-ın prezidenti Hasan Mandal isə elm və təhsilin inkişafında ölkələrarası əməkdaşlığın böyük rola malik olduğunu, bu layihədən hər iki ölkənin faydalanacağını qeyd edib. O, iştirakçılara TÜBİTAK-ın həyata keçirəcəyi layihə və istiqamətlər barədə ətraflı məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_9ea21a666205ac11dde759096_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с президентом Совета по научным и технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK) Хасаном Мандалом.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что турецко-азербайджанское братство изо дня в день крепнет и обе страны успешно продолжают интеграцию в сфере науки и образования. Ректор подчеркнул важность подписания протокола о намерениях между Министерством науки и образования Азербайджана и TÜBİTAK. Эльчин Бабаев считает, что сотрудничество с TÜBİTAK повысит уровень участия БГУ в международных проектах. TÜBİTAK будет реализовывать проекты по 20 направлениям и при поддержке Министерства науки и образования в этих проектах планируется участие высших учебных заведений Азербайджана, в том числе БГУ.
Президент TÜBİTAK Хасан Мандал отметил, что международное сотрудничество играет большую роль в развитии науки и образования, и обе страны выиграют от этого проекта. Гость дал участникам встречи подробную информацию о проектах и направлениях, которые будет реализовывать TÜBİTAK.