https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_3ca0a635a7eb477c5ade489ff_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının gənc tədqiqatçısı Günel Əliyeva İtaliyanın Roma şəhərində Milli Nüvə Fizikası İnstitutunda ənənəvi təşkil olunan “Nanoscience and Nanotechnology 2023” konfransında iştirak edib.
Günel Əliyeva konfransda “Qeyri-kovalent qarşılıqlı təsirlərə əsaslanan Şiff əsasları ilə qrafen oksid nanolaylarının səthi funksionallaşdırılması” (“Surface functionalization of graphene oxide nanolayers with Schiff bases based on non-covalent interactions”) adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzəyə təqdim edilən tədqiqat işində qrafen oksidin sintezi və müasir fiziki-kimyəvi tədqiqat üsulları vasitəsilə tədqiqi haqqında məlumat verilib. Son beş ildə kimyəvi tədqiqatların yeni sahəsi olan supramolekulyar quruluşların hədəfli dərman çatdırılmasında tətbiqindən bəhs edən Günel Əliyeva bir neçə hissənin assosiasiyasından (kovalent və ya olmayan) əmələ gələn mürəkkəb strukturlara və bu yüksək mürəkkəbliyin nəticəsi olan yeni kimyəvi xüsusiyyətlərə diqqət çəkib.
Günel Əliyevanın məruzəsindən sonra yeni strukturların ekoloji problemlərin həllində tətbiqi və bu istiqamətdə əməkdaşlığın yaradılması haqqında müzakirələr aparılıb.

Сотрудница БГУ выступила на конференции в Италии
Сотрудница лаборатории наноисследований Бакинского государственного университета (БГУ) Гюнель Алиева приняла участие в конференции «Nanoscience&Nanotechnology 2023» в Национальном институте ядерной физики в столице Италии городе Риме.
Гюнель Алиева на мероприятии выступила с докладом  «Surface functionalization of graphene oxide nanolayers with Schiff bases based on non-covalent interactions» («Функционализация поверхности нанослоев оксида графена основаниями Шиффа на основе нековалентных взаимодействий»). В научно-исследовательской работе, представленной в докладе, дана информация о синтезе и исследовании оксида графена. Говоря о применении надмолекулярных структур для адресной доставки лекарств, Гюнель Алиева обратила внимание на сложные структуры и новые химические свойства, образующиеся при объединении нескольких частей.
После доклада Гюнель Алиевой состоялись обсуждения применения новых структур в решении экологических проблем и интеграции в этом направлении.