25 may 2023-cü il tarixində Bakı şəhərindəki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində görkəmli qazax neftçisi, əməkdar elm və texnika xadimi Safi Utebayevin barelyefinin təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, ADNSU-nun rektoru Mustafa Babanlı, “Tengizşevroyl” şirkətinin Baş Direktorunun Müavini Konilkoş Suyesinov, Safi Utebayevin oğlu Maqsud Utebayev, ADNSU-nun müəllimləri və tələbələri iştirak ediblər.
S.Utebayev 25 may 1909-cu il tarixində Qazaxıstanın Atırau vilayətinin Karabau kəndində anadan olub. 1931–1935-ci illərdə Bakı Neft İnstitutunda (indiki ADNSU) təhsil alıb. Utebayev Qazaxıstanın neft sənayesinin banilərindən biri sayılır. Xidmətlərinə görə çoxsaylı dövlət mükafatlara və ordenlərə layiq görülüb. Atırau Neft-Qaz Universiteti və Jılıoy Neft-Qaz Texnoloji Kolleci onun adını daşıyırlar.
Tədbirdə çıxış edərək Səfir Alim Bayel vurğulayıb ki, Qazaxıstanla Azərbaycanı təkcə tarixlərin, mədəniyyətlərin ortaqlığı deyil, həmçinin iqtisadiyyatların strukturlarının oxşarlığı bağlayır. Diplomat təbii sərvətlərin ölkələrimizin inkişafı məqsədilə istifadəsinin əsas məqsəd olduğunu qeyd edib.
A.Bayel iştirak edənlərin diqqətini iki ölkə başçıları arasında etimada söykənən sıx dialoqun mövcudluğuna yönəldib. Ən yüksək səviyyədə əldə edilmiş razılıqların nəticəsi olaraq, bu il qazax nefti ilk dəfə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri vasitəsilə nəql olunmağa başlayıb. Yaxın gələcəkdə sözügedən marşrutu vasitəsilə Qazaxıstandan ixrac olunan neftinin həcminin artırılması planlaşdırılır.
ADNSU-nun Rektoru Mustafa Babanlı öz çıxışında Qazaxıstanla Azərbaycan arasında ali təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi niyyətini bildirib. Xüsusilə, universitet K.İ.Satpayev adına Qazax Milli Tədqiqat Texniki Universiteti ilə əlaqələrini fəal şəkildə inkişaf etdirir. Babanlı barelyefin açılmasının iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında daha bir mühüm hadisə olduğunu vurğulayıb.
Öz növbəsində, Maqsud Utebayev barelyefin açılışına və atasının xidmətlərinə yüksək qiymətlləndirilməsinə görə Azərbaycan tərəfinə və təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_13c4ab71e48bbda1fc69210dc_o.jpg
25 мая 2023 года в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности в городе Баку состоялась торжественная церемония открытия барельефа видного казахского нефтяника, заслуженного деятеля науки и техники Казахстана Сафи Утебаева.
В мероприятии приняли участие Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель, Ректор АГУНП Мустафа Бабанлы, Заместитель гендиректора компании «Тенгизшевройл» Конилкош Суесинов, сын Сафи Утебаева Максут Утебаев, преподаватели и студенты АГУНП.
С.Утебаев родился 25 мая 1909 года в селе Карабау Атырауской области Казахстана. В 1931–1935 гг. учился в Бакинском нефтяном институте (ныне АГУНП). Утебаев считается одним из основателей нефтяной промышленности Казахстана. За свои труды награжден многочисленными государственными наградами и орденами. В его честь назван Атырауский нефтегазовый университет и Жылыойский нефтегазовый технологический колледж.
Выступая на мероприятии, Посол Алим Байель подчеркнул, что Казахстан и Азербайджан связывают не только общность истории и культуры, но и схожесть структур экономики. Дипломат отметил, что основной задачей является использование природных богатств в целях развития наших стран.
А.Байель обратил внимание присутствующих на наличие тесного доверительного диалога между главами двух государств. В результате достигнутых на высшем уровне договоренностей, в этом году казахстанская нефть впервые начала транспортироваться через нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан. В ближайшем будущем планируется наращивание объемов экспортируемой из Казахстана нефти посредством данного маршрута.
Ректор АГУНП Мустафа Бабанлы в своем выступлении заявил о намерении развивать сотрудничество между Казахстаном и Азербайджаном в сфере высшего образования. В частности, университет активно развивает связи с Казахским национальным исследовательским техническим университетом имени К.И.Сатпаева. Бабанлы подчеркнул, что открытие барельефа стало еще одной вехой в развитии отношений между двумя странами.
В свою очередь, Максут Утебаев поблагодарил азербайджанскую сторону и всех организаторов за открытие барельефа и высокую оценку заслуг его отца.