https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_fb3e9867ca282b85b3ddd5995_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində mayın 25-də bu ölkənin Prezidenti Aleksandar Vuçiç ilə görüşüb.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Aleksandar Vuçiç, dost və strateji tərəfdaş olan ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib. O, deyib ki, Azərbaycanla Serbiya arasında müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir.
O, Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında da dost münasibətlərin olduğunu qeyd edib və bildirib ki, Serbiyada Azərbaycanı yaxşı tanıyırlar. O, ölkəmizdə baş verən prosesləri çox yaxından izlədiyini vurğulayıb, Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. Serbiya Prezidenti Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırladaraq, bu görüşlər zamanı əldə olunmuş razılaşmaların və imzalanmış sənədlərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərin rolunu qeyd edən Serbiya Prezidenti Milli Məclis sədrinin bu səfərinin qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın daha da inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Serbiya Prezidentinə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, keçən il diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi qeyd edilib. Bu illər ərzində ölkələrimiz arasında əlaqələr davamlı şəkildə inkişaf edib. Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, ali və yüksək səviyyəli səfərlər münasibətlərin dərinləşməsinə vacib töhfə verib. Xüsusilə, Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin noyabrında Serbiyaya rəsmi, həmçinin Prezident Aleksandar Vuçiçin 2018-ci ilin mayında Azərbaycana rəsmi və 2022-ci ilin dekabrında işgüzar səfərləri zamanı aparılan müzakirələr, imzalanmış sənədlər ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə geniş əməkdaşlığın inkişafı baxımından çox mühüm olub.
Görüşdə qeyd olunub ki, beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusən də suverenlik və ərazi bütövlüyü məsələlərində ölkələrimiz arasında güclü tərəfdaşlıq və həmrəylik mövcuddur. Azərbaycan ilə Serbiya arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi hər iki ölkənin maraqlarına cavab verir.
Münasibətlərimizin müxtəlif istiqamətləri əhatə etdiyini bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, enerji sektoru əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün böyük potensiala malik olan sahələrdən biridir.
Bu səfərin Azərbaycan Milli Məclisinin sədri səviyyəsində Serbiyaya ilk rəsmi səfər olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, inamını ifadə edib ki, bu səfər ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcək. Parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətinin Azərbaycan və Serbiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri olduğunu deyən Sahibə Qafarova əlavə edib ki, qarşılıqlı səfərlər bu əlaqələrə müsbət təsir göstərir və əməkdaşlığın inkişafına təkan verir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri hazırda regionda mövcud olan vəziyyət barədə də geniş məlumat verib. O, xatırladıb ki, Ermənistan 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı Azərbaycan ərazilərində bütün infrastrukturu, binaları, o cümlədən tarixi və mədəniyyət abidələrini tamamilə dağıdılıb. Bu işğal nəticəsində bir milyon azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvasından didərgin düşüb. Azərbaycan 2020-ci ildə bu işğala son qoymaqla həm özünün ərazi bütövlüyünü, həm də ədaləti bərpa edib. Spiker qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri aparır. Sahibə Qafarova deyib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə, o cümlədən, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda müasir şəhər və kəndlər tikir. Artıq məcburi köçkünlərimizin öz doğma torpaqlarına qayıtmasını nəzərdə tutan "Böyük qayıdış" proqramına start verilib.
Spiker görüşdə diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş kütləvi minalanma yenidənqurma işlərinə ən böyük əngəldir. İlkin hesablamalara görə, işğal dövründə Ermənistan həmin ərazilərə bir milyondan artıq mina basdırıb. 2020-ci ilin noyabr ayında Vətən müharibəsi başa çatdıqdan sonra mina partlaması nəticəsində 300-ə yaxın mülki şəxs və hərbçi həlak olub və yaralanıb.
O, bir daha xatırladıb ki, Azərbaycan işğal qurbanı olmasına baxmayaraq, regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin olunması üçün səy göstərir və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında Ermənistana sülh sazişi imzalamağı təklif edib.
Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Prezident İlham Əliyevin salamlarına görə minnətdarlığını bildirərək, onun da salamlarını Azərbaycanın dövlət başçısına çatdırmağı xahiş edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_fb3e9867ca282b85b3ddd5995_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, currently in Belgrade on an official visit, has met with President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić on 25 May.
President Vučić greeted the Azerbaijani delegation cordially. He then expressed satisfaction with the high level of relations between our friendly countries, also strategic partners, and noted the progress of co-operation between Azerbaijan and Serbia in various fields.
There are also friendly relations between the Azerbaijani and Serbian peoples. Azerbaijan is well known in Serbia, according to Mr Vučić, who added that he followed the developments going on in our country closely and had the highest regard for the achievements made under the leadership of President Ilham Aliyev. The Serbian leader was pleased to recall his meetings with his Azerbaijani counterpart and said that the agreements that had been reached and documents that had been during them had made an important contribution in terms of deepening the interstate relations further.
President Vučić referred to the part our legislatures play in the progress of the two-way ties and said confidently that Mrs Gafarova's current visit would serve the cause of furthering and advancing the inter-parliamentary collaboration.
Sahiba Gafarova thanked Aleksandar Vučić for the warm welcome and conveyed to him the greetings of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
She went further to say that our diplomatic relations were 25 years old and that we had observed a consistent evolution of the bilateral ties throughout those years. The supreme and high-level reciprocal visits have greatly contributed to the intensification of our connexions, which is especially true of President Ilham Aliyev’s official visit to Serbia in November 2022 and the official visit of President Aleksandar Vučić of Serbia to Azerbaijan in May 2018 as well as his working visit to our country in December 2022. Those trips and the documents signed to date had proved crucial for the advancement of our diverse co-operation, indeed.
The two states took up steady partnership and achieved solidarity in international organisations, especially, on such topics as sovereignty and territorial integrity. It is a shared interest that this collaboration in particular should continue.
Various areas are covered by the two-way interaction, with the energy sector featuring as one of the fields endowed with a huge intensification potential, according to Mrs Gafarova.
She told Mr Vučić that this was her first visit to Serbia as Head of the Milli Majlis of Azerbaijan, adding with conviction that the visit would serve the cause of strengthening and broadening the Azerbaijani-Serbian connexions further. The interaction between the two legislatures, then, represents one of the substantial factors bearing well on the Azerbaijani-Serbian bilateral and multilateral relations. Reciprocal trips are good for the relations, too, whilst promoting the growth of our co-operation.
Next, Speaker Gafarova informed President Vučić in detail about the current situation in our region, while also talking about the utter destruction by Armenia of all our infrastructure, buildings and sites of historical and cultural significance in the Azerbaijani territories which had been under Armenian occupation for nigh on three decades. That occupation had expelled a million Azerbaijanis from their Homeland and had kept them away from it for as long. Azerbaijan restored her territorial integrity and justice by ending that plague of occupation in 2020, and is carrying out re-construction and rehabilitation of Garabagh and Eastern Zangazur on a grand scale now. Modern towns and villages are being built in the liberated lands including Garabagh and Eastern Zangazur. The 'Great Return' programme devised to take our former IDPs back to their native parts has already been launched, according to Madam Speaker.
The massive mining by Armenia put up the greatest ever hurdle to the on-going revival of the de-occupied provinces of Azerbaijan. Preliminary estimates indicate the Armenian planting of over a million mines in those areas. Approximately 300 civilians and military personnel have either been killed or mauled by those mines’ blasts since the Patriotic War was over in November 2020.
Madam Speaker reiterated that, despite having been subjected to occupation, Azerbaijan herself is endeavouring to attain lasting peace and stability in our region and has invited Armenia to sign a peace pact that would be based on five principles of the international law.
President Aleksandar Vučić said his thanks for the greetings from the Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev and, in turned, asked Speaker Sahiba Gafarova to pass his own best regards to him.