https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_fb3e9867ca282b85b3ddd5995_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində mayın 25-də bu ölkənin Prezidenti Aleksandar Vuçiç ilə görüşüb.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Aleksandar Vuçiç, dost və strateji tərəfdaş olan ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib. O, deyib ki, Azərbaycanla Serbiya arasında müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir.
O, Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında da dost münasibətlərin olduğunu qeyd edib və bildirib ki, Serbiyada Azərbaycanı yaxşı tanıyırlar. O, ölkəmizdə baş verən prosesləri çox yaxından izlədiyini vurğulayıb, Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. Serbiya Prezidenti Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırladaraq, bu görüşlər zamanı əldə olunmuş razılaşmaların və imzalanmış sənədlərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərin rolunu qeyd edən Serbiya Prezidenti Milli Məclis sədrinin bu səfərinin qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın daha da inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Serbiya Prezidentinə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, keçən il diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi qeyd edilib. Bu illər ərzində ölkələrimiz arasında əlaqələr davamlı şəkildə inkişaf edib. Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, ali və yüksək səviyyəli səfərlər münasibətlərin dərinləşməsinə vacib töhfə verib. Xüsusilə, Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin noyabrında Serbiyaya rəsmi, həmçinin Prezident Aleksandar Vuçiçin 2018-ci ilin mayında Azərbaycana rəsmi və 2022-ci ilin dekabrında işgüzar səfərləri zamanı aparılan müzakirələr, imzalanmış sənədlər ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə geniş əməkdaşlığın inkişafı baxımından çox mühüm olub.
Görüşdə qeyd olunub ki, beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusən də suverenlik və ərazi bütövlüyü məsələlərində ölkələrimiz arasında güclü tərəfdaşlıq və həmrəylik mövcuddur. Azərbaycan ilə Serbiya arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi hər iki ölkənin maraqlarına cavab verir.
Münasibətlərimizin müxtəlif istiqamətləri əhatə etdiyini bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, enerji sektoru əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün böyük potensiala malik olan sahələrdən biridir.
Bu səfərin Azərbaycan Milli Məclisinin sədri səviyyəsində Serbiyaya ilk rəsmi səfər olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, inamını ifadə edib ki, bu səfər ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcək. Parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətinin Azərbaycan və Serbiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri olduğunu deyən Sahibə Qafarova əlavə edib ki, qarşılıqlı səfərlər bu əlaqələrə müsbət təsir göstərir və əməkdaşlığın inkişafına təkan verir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri hazırda regionda mövcud olan vəziyyət barədə də geniş məlumat verib. O, xatırladıb ki, Ermənistan 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı Azərbaycan ərazilərində bütün infrastrukturu, binaları, o cümlədən tarixi və mədəniyyət abidələrini tamamilə dağıdılıb. Bu işğal nəticəsində bir milyon azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvasından didərgin düşüb. Azərbaycan 2020-ci ildə bu işğala son qoymaqla həm özünün ərazi bütövlüyünü, həm də ədaləti bərpa edib. Spiker qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri aparır. Sahibə Qafarova deyib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə, o cümlədən, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda müasir şəhər və kəndlər tikir. Artıq məcburi köçkünlərimizin öz doğma torpaqlarına qayıtmasını nəzərdə tutan "Böyük qayıdış" proqramına start verilib.
Spiker görüşdə diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş kütləvi minalanma yenidənqurma işlərinə ən böyük əngəldir. İlkin hesablamalara görə, işğal dövründə Ermənistan həmin ərazilərə bir milyondan artıq mina basdırıb. 2020-ci ilin noyabr ayında Vətən müharibəsi başa çatdıqdan sonra mina partlaması nəticəsində 300-ə yaxın mülki şəxs və hərbçi həlak olub və yaralanıb.
O, bir daha xatırladıb ki, Azərbaycan işğal qurbanı olmasına baxmayaraq, regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin olunması üçün səy göstərir və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında Ermənistana sülh sazişi imzalamağı təklif edib.
Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Prezident İlham Əliyevin salamlarına görə minnətdarlığını bildirərək, onun da salamlarını Azərbaycanın dövlət başçısına çatdırmağı xahiş edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_fb3e9867ca282b85b3ddd5995_o.jpg
Находящаяся в Белграде с официальным визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 25-го мая встретилась с президентом Республики Сербия Александром Вучичем.
Президент Вучич сердечно приветствовал парламентскую делегацию Азербайджана, выразил удовлетворение высоким уровнем отношений между нашими дружественными странами, также являющимися стратегическими партнерами, и отметил прогресс сотрудничества между Азербайджаном и Сербией в различных областях.
Между азербайджанским и сербским народами тоже существуют дружеские отношения. Азербайджан хорошо знают в Сербии, по словам г-на Вучича, добавившего, что он пристально следит за процессами в нашей стране и самого высокого мнения о достижениях, сделанных ею под началом Президента Ильхама Алиева. Лидер Сербии был рад вспомнить о своих встречах с азербайджанским коллегой, и сказал, что достигнутые в их ходе соглашения и подписанные там же документы внесли важный вклад в дальнейшее углубление межгосударственных связей.
Г-н Вучич отметил роль парламентов в развитии наших отношений и заявил о своей уверенности в том, что текущий приезд г-жи Гафаровой поспособствует дальнейшему развитию сотрудничества между законодательными органами.
Сагиба Гафарова поблагодарила г-на Вучича за радушный приём и передала ему приветствия президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Нашим дипломатическим отношениям исполнилось 25 лет, в течение которых мы наблюдали последовательное развитие двусторонних связей. Как подчеркнула Сагиба Гафарова, встречные поездки высокого и высшего уровня в значительной степени способствовали углублению взаимоотношений – в особенности, официальный визит Президента Ильхама Алиева в Сербию в ноябре 2022-го года и официальный визит Президента Александра Вучича в Азербайджан в мае 2018-го года, а также его же рабочая поездка в нашу страну в декабре 2022-го года. Эти визиты и подписанные по сей день документы были очень важны для развития многопланового сотрудничества между нашими странами.
Два государства наладили устойчивое партнёрство и поддерживают солидарность в международных организациях, особенно в том, что касается суверенитета и территориальной целостности. Продолжение роста именно этого сотрудничества отвечает интересам обеих стран.
Двустороннее взаимодействие охватывают различные направления, а энергетический сектор – одна из сфер, имеющих большой потенциал для его углубления, по словам г-жи Гафаровой.
Это её первый официальный визит в Сербию в качестве главы Милли Меджлиса Азербайджана, заметила г-жа Гафарова, добавив с убеждённостью, что он послужит ещё большему укреплению и расширению связей между странами. Взаимодействие между двумя парламентами представляет собою один из существенных положительных факторов, влияющих на двусторонние и многосторонние связи между Азербайджаном и Сербией. Взаимные поездки тоже благотворно влияют на эти связи, и способствуют развитию сотрудничества.
Сагиба Гафарова подробно проинформировала собеседника о текущей ситуации в регионе, сказав при этом о полном разрушении Арменией всей нашей инфраструктуры, зданий и объектов исторического и культурного значения на азербайджанских территориях, почти тридцать лет находившихся в армянской оккупации – оккупации, изгнавшей миллион азербайджанцев со своей Родины. Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и справедливость, положив конец этой оккупации в 2020-м году, а сегодня проводит масштабные реконструкцию и восстановление Карабаха и Восточного Зангезура. На освобожденных землях. Включая именно Карабах и Восточный Зангезур, строятся современные города и сёла, и уже дан старт программе «Большого возвращения», предусматривающей возвращение наших былых вынужденных переселенцев в родные края.
Массовое минирование со стороны Армении создало крупнейшее препятствие для продолжающегося возрождения освобождённых районов. По предварительным подсчетам, за время оккупации Армения установила более миллиона мин на этих землях. Приблизительно 300 мирных жителей и военнослужащих погибли или получили ранения во взрывах мин с окончания Отечественной войны в ноябре 2020-го года.
Сагиба Гафарова повторила, что хотя это Азербайджан пострадал от оккупации, именно наша страна прилагает усилия для обеспечения долгосрочных мира и стабильности в регионе, и предложила предложил Армении подписать мирное соглашение на основе 5 принципов международного права.
Президент Александр Вучич поблагодарил за приветствия от азербайджанского коллеги Ильхама Алиева и, в свою очередь, попросил Спикера Гафарову передать ему свои приветствия.