Pakistan İslam Respublikasında rəsmi səfərdə olan müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev Parlamentin Müdafiə Palatasını ziyarət edərək bu ölkənin Federal müdafiə naziri cənab Asif Muhammed Xavaca ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Pakistanın müdafiə naziri Azərbaycan ilə Pakistan arasında hərbi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını və ölkəmizlə hərbi əlaqələrin genişləndirilməsinə xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
Dövlətlərimizin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bütün məsələlərdə qarşılıqlı dəstək göstərdiyini qeyd edən nazir ölkələrimizin yerləşdiyi bölgələrdə yaranmış vəziyyət və yeni çağırışların hərbi əməkdaşlığımızın möhkəmləndirilməsini zəruri etdiyini diqqətə çatdırıb.
Cənab A.M.Xavaca hər iki ölkə ordularının döyüş qabiliyyətinin artırılması, bu sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması, habelə əldə olunan nailiyyətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Qəbula görə təşəkkürünü bildirən general-polkovnik K.Vəliyev Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun salamlarını cənab A.M.Xavacaya çatdırıb.
Baş Qərargah rəisi Pakistanla müdafiə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində olduğunu xüsusi qeyd edib.
General-polkovnik K.Vəliyev azad edilmiş ərazilərdə aparılan mühəndis və bərpa-quruculuq işləri, həmçinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin şərti sərhəddə törətdiyi təxribatlar və bu təxribatlara qarşı görülən tədbirlər barədə Pakistanın müdafiə nazirinə ətraflı məlumat verib.
Tərəflər birgə təlimlərin keçirilməsi, müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq, o cümlədən qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələləri müzakirə edib, Azərbaycan ilə Pakistan arasında hərbi və hərbi-texniki əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Pakistan İslam Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri cənab Xəzər Fərhadov da iştirak edib.

The First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev, who is on an official visit to the Islamic Republic of Pakistan, visited the Defense Chamber of the Parliament House and met with the Federal Minister for Defence of Pakistan, Mr. Khawaja Muhammad Asif.
Welcoming the guests, the Pakistani Federal Minister for Defence pointed out that the military relations between Azerbaijan and Pakistan are at a high level. The Minister mentioned that Pakistan recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and attaches special importance to the expansion of military relations with this country.
The Minister noted that both countries provide mutual support to each other in all issues including a bilateral basis and the framework of international organizations. He pointed out that the situation and new challenges in the regions where Azerbaijan and Pakistan are located necessitate the strengthening of military cooperation between the two countries.
Mr. Khawaja Muhammad Asif emphasized the importance of increasing the combat capability of the armies of both countries, experience exchange in this field, as well as further developing the achieved results.
The Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army expressed his gratitude for the warm reception, and conveyed the greetings of the Azerbaijan Defense Minister, Colonel General Zakir Hasanov to Mr. Khawaja Muhammad Asif.
Colonel General K. Valiyev emphasized that the expansion of cooperation with Pakistan in the military field is always in the spotlight of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev.
Colonel General K. Valiyev gave detailed information to the Federal Minister for Defence of Pakistan about the engineering and reconstruction works carried out in the liberated territories, as well as the provocations committed by the Armenian armed forces on the conditional border and the measures taken to suppress these provocations.
The sides discussed the conduct of joint exercises, cooperation in the field of defense industry, including a number of issues of mutual interest. They importance of further expansion of military and military-technical cooperation between Azerbaijan and Pakistan was emphasized.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Pakistan Mr. Khazar Farhadov also participated in the meeting.