https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_52df20714757416e30d3584e0_o.jpg
Mayın 11-də Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) tərəfindən üzv şirkətlər üçün “PAŞA Property Management” MMC-nin sponsorluğu ilə növbəti AHK İmpuls tədbiri təşkil edilib. Tədbirin fəxri qonağı, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəisi Orxan Nəzərli “Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün yeni çağırışlar: davamlı inkişafa xidmət edən vergi islahatları” mövzusunda çıxış edib.
Azərbaycanın vergi sistemi, aparılan islahatlar, milli vergi qanunvericiliyinin və inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən AHK Azərbaycanın İdarə Heyətinin sədri Fərid İsayev görüşdə iştirak edən qonaqları, o cümlədən diplomatik missiya nümayəndələrini salamlayaraq dövlət-özəl tərəfdaşlığının genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib, dialoq mühitinin inkişafında işgüzar dairələrlə dövlət qurumları arasında keçirilən görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
DVX rəisi O. Nəzərli son illərdə vergi sistemində aparılan islahatlar, “kölgə iqtisadiyyatı”nın minimallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən siyasət, haqsız rəqabətin qarşısının alınması, əmtəəsiz və riskli əməliyyatlar aparan vergi ödəyicilərinin fəaliyyətinə nəzarətin gücləndirilməsi, leqal fəaliyyətin stimullaşdırılması mexanizmlərinin tətbiqi ilə bağlı görülən işlər barədə danışıb. O. Nəzərli Palata üzvlərini ortamüddətli dövr üçün vergi sisteminin inkişaf strategiyası, həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan vergi siyasətinin əsas istiqamətləri, DVX-nin rəqəmsal platformasının təkmilləşdirilməsi, vergi ödəyiciləri üçün nəzərdə tutulan yeni elektron xidmətlər və rəqəmsal layihələr barədə məlumatlandırıb.
DVX rəhbərliyinin sağlam dialoqun qurulması, qərarların qəbulunda ictimai iştirakçılığın təmin edilməsində maraqlı olduğunu vurğulayan O. Nəzərli, AHK Azərbaycan ilə əməkdaşlığın dövlət, sahibkar və ictimaiyyət arasında dialoqa töhfə verəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
AHK Azərbaycanın icraçı direktoru Tobias Baumannın moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə DVX rəisi Palata üzvlərinin suallarını cavablandırıb və özəl sektor nümayəndələri ilə yaradılan birbaşa dialoq imkanı üçün təşkilatçılara minnətdarlığını ifadə edib. Tədbir müzakirələr və şəbəkədaxili danışıqlar şəraitində yekunlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_52df20714757416e30d3584e0_o.jpg
On 11 May, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce organised the next AHK Impuls event for its member companies sponsored by PASHA Property Management LLC. The event was dedicated to tax legislation and administration in Azerbaijan. The honorary guest speaker of the event, Mr Orkhan Nazarli, Chief of the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech on "Emerging Challenges for Azerbaijan's Economy: Tax Reforms to ensure Sustainable Development".
Opening the event, Chairman of the Board at AHK Azerbaijan, Mr Farid Isayev welcomed the member companies and greeted the representatives of the diplomatic missions participating in the event before handing over the floor to the honorary guest of the event Mr Orkhan Nazarli.
In his speech, Mr Nazarli provided detailed information on the reforms carried out in the tax system in recent years, the policy implemented to minimise the "shadow economy", the prevention of unfair competition, strengthening control over the activities of taxpayers engaged in non-commodity and risky operations as well as on the introduction of legal incentives. He informed the members of the Chamber about the development strategy of the tax system for the medium term, the main directions of tax policy, the improvement of the digital platform of the State Tax Service, new electronic services for taxpayers and digital projects.
Considering the interest of the State Tax Service in establishing a healthy dialogue and ensuring public participation in decision-making, the Service Chief emphasised the importance of the cooperation with the AHK Azerbaijan in contributing to the dialogue between the state, entrepreneurs and the public collaboration.
Concluding his speech, Mr Nazarli expressed his gratitude to the AHK Azerbaijan for the given opportunity to have a direct dialogue with the representatives of the private sector. The event was concluded with a networking lunch.