https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_792fbed80d31f58b120290d05_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyənin “Çiftay” dağ-mədən və tikinti şirkətinin “Öksüt” qızıl mədəninə səfər edib. İşgüzar səfər Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşəbbüsü və iştirakı, Türkiyənin Metal Sənayeçiləri Birliyini (MSB) təmsil edən MEXT Texnoloji Mərkəzi və onun tərəfdaşı “KoçDigital” şirkətinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Kayseri şəhərində yerləşən və Kanadanın “Centerra Gold” şirkəti tərəfindən istismar edilən qızıl mədənində istehsalatın avtomatlaşdırılması prosesi ilə bağlı tətbiq edilən texnologiyalarla yaxından tanışlıq və işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədi daşıyan səfər çərçivəsində istehsal müəssisəsində səmərəlilik əmsalının artması, əsas keyfiyyət göstəricilərinin dəyərləndirilməsi istiqamətində təcrübə mübadiləsi məqsədilə dördtərəfli görüş keçirilib. Görüşdə Cəmiyyətin istehsal proseslərinin innovativ həllərin və müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi ilə avtomatlaşdırılması üzrə potensial əməkdaşlıq perspektivləri və bu çərçivədə atılacaq növbəti addımlar müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, fəaliyyətə başladığı dövrdən müxtəlif istiqamətlər üzrə innovativ yenilikləri tətbiq edən və daim təkmilləşdirən “AzerGold” QSC mütəmadi qaydada maddi-texniki bazasını çağdaş dövrün texniki tələblərinə uyğun olaraq yeniləyir. İnnovativ yanaşmalar təkcə istehsal prosesinin səmərəliliyini artırılması məqsədilə deyil, biznesin inkişafı, işçilərin sağlamlığının qorunması, əməyin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi və digər fəaliyyət istiqamətləri üzrə də tətbiq edilir. Bu məqsədlə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində 4SİM ilə Türkiyənin MSB-yi arasında ötən ilin sonu imzalanmış anlaşma memorandumu çərçivəsində MEXT Texnoloji Mərkəzi və “KoçDigital” şirkəti ilə birgə rəqəmsal savadlılığın təşviqi, ağıllı istehsal proseslərinin qurulması, istehsalat sahələrinə qarşılıqlı səfərlərin təşkili və s. kimi əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə müvafiq addımlar atılır.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_792fbed80d31f58b120290d05_o.jpg
Делегация во главе с председателем правления ЗАО AzerGold Закиром Ибрагимовым посетила золоторудное месторождение Оксут турецкой горнорудной компании "Çiftay". Визит был инициирован Центром анализа и координации четвертой промышленной революции (4SIM) при министерстве экономики Азербайджанской Республики, а также при поддержке ассоциации металлопромышленников Турции, Технологического центра MEXT и его партнера KoçDigital.
В рамках визита, в целях ознакомления с технологиями, применяемыми в процессе автоматизации производства на золоторудном месторождении, расположенном в городе Кайсери и эксплуатируемом канадской компанией Centerra Gold, была проведена четырехсторонняя встреча. Стороны обсудили расширение деловых связей, вопросы по повышению коэффициента эффективности и оценки основных показателей качества на предприятии. Кроме того, были затронуты вопросы перспективных отраслей для сотрудничества, в том числе автоматизация производственных процессов с применением инновационных решений и современных технологий, а также дальнейшие шаги, которые необходимо предпринять.
Следует отметить, что с начала своей деятельности ЗАО AzerGold, внедряя и постоянно совершенствуя инновации в различных направлениях своей деятельности, продолжает обновлять свою материально-техническую базу в соответствии с современными требованиями. Мы продолжаем поддерживать внедрение инноваций в различные направления деятельности, обновлять материально-техническую базу в соответствии с современными требованиями. Кроме того, применение инноваций важно не только с точки зрения повышения эффективности производства, но и для развития бизнеса, охраны здоровья работников и окружающей среды, обеспечения безопасного труда. В рамках подписанного меморандума о взаимопонимании в конце 2021 года между 4SIM и ассоциацией металлопромышленников Турции были проведены работы по продвижению цифровой грамотности, созданию интеллектуальных производственных процессов, организация взаимных визитов в производственные районы.