https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_d2658bd6a230a8a7c92f6b2f8_o.jpg
Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) Bakının Buzovna ərazisində yerləşən yeni televiziya (TV) studiyasının açılış mərasimini keçirib.
TV studiya Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin icra etdiyi “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi çərçivəsində yenidən inşa edilib. Açılış tədbirində elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko və BMTİP-nin Azərbaycandakı Rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Queiros, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu, Təhsildə Kefiyyət Təminatı Agentliyindən nümayəndələr, o cümlədən digər rəsmi qonaqlar və təhsil mütəxəssisləri iştirak edib.
Müasir və qabaqcıl öyrənmə məkanı təmin etməklə studiya, tələbələrə və digər istifadəçilərə yaradıcı sənaye məhsulları istehsal etmək və onların peşə bacarıqlarını təkmilləşdirmək üçün dəstək olmaq məqsədi daşıyır. TV studiyanın rəqəmsal öyrənmə resurslarının inkişafı və paylaşılması üçün bir mərkəzə çevrilməsi, eləcə də bazarın tələblərinə uyğun olaraq müəyyən ixtisaslar üzrə yaradıcı işlər istiqamətində müxtəlif sağlamlıq imkanlarına malik şəxslərin təliminə dəstək verməsi gözlənilir.
Televiziya studiyası kameralar və işıqlandırma vasitələri, səs yazma cihazları və müvafiq köməkçi alətlər daxil olmaqla media sənayesində mövcud olan ən son texnologiyalarla təchiz edilib. Studiyada sinif otağı, səsyazma studiyası, peşəkar video montaj bölümləri, prodüser otağı və 115 kvadrat metr çəkiliş sahəsi təklif edən tam səs keçirməyən studiya səhnələri mövcuddur. Studio video çəkmə, audio/səs, işıqlandırma, makyaj, eləcə də yaradıcı tədbirlərin təşkili ilə bağlı müxtəlif peşələrə yiyələnmək üçün inklüziv öyrənmə mühiti və imkanlar təqdim edir.
Yenidənqurma işləri layihənin peşə təhsili və təlimi müəssisələrində infrastruktur və avadanlıqların modernləşdirilməsi üzrə iş istiqaməti çərçivəsində həyata keçirilir. Bu televiziya studiyasının qadınlar və kişilər üçün əhəmiyyətli öyrənmə və məşğulluq imkanları yaradacağı, habelə daha çox gənci peşə təhsilinə cəlb edəcəyi gözlənilir. Studiya, həmçinin təcrübə, tədqiqat və təhsil sahəsində gələcək potensial əməkdaşlıqlar vasitəsilə dayanıqlı yaradıcı sənayenin inkişafına töhfə verəcək.
Yenidənqurmaya dəstək fəaliyyətləri, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_d2658bd6a230a8a7c92f6b2f8_o.jpg
The European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE) held an opening event for a new Television (TV) Studio located in the Buzovna area of Baku.
The TV studio was reconstructed in the Baku State Vocational Education Centre on Culture and Crafts as part of the EU-funded “VET for the Future” project, which is implemented by UNDP. The opening event of the studio brought together the deputy Minister of Science and Education İdris İsayev, the EU Ambassador to Azerbaijan Peter Michalko and the UNDP Resident Representative a.i. Nuno Queirós, the representatives from the Institute of Education of the Republic of Azerbaijan, and the Education Quality Assurance Agency as well as other official representatives and the education experts.
By providing a modern and advanced learning space, the studio aims to support students and other users to produce creative industry products and improve their vocational skills. The TV studio is expected to be a hub for the development and dissemination of digital learning resources and to support production works for different specializations in accordance with the market demands while considering training needs of all.
The TV Studio is equipped with the latest technology available in the media industry including cameras and lighting facilities, voice recording devices and relevant auxiliary tools. The studio has a classroom, a voice recording studio, professional video editing stations, a producer room and fully soundproofed studio stages offering a total of 115 square meters of filming space. The Studio offers an inclusive learning environment and facilities to master a wide range of professions related to video making, audio/sound, lighting, make-up, as well as the organization of creative events.
The reconstruction activities are carried out under the project’s pillar on the infrastructure and equipment modernization in the VET providers. This TV studio is expected to create significant learning and employment opportunities for women and men and attract more youth into the vocational education and training. It will also contribute to developing a sustainable creative industry by experimenting, research and further potential collaborations in education.
The supportive reconstruction works are realised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.