https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_4ce9e846972300542971b1679_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi və sifarişi ilə Özbəkistan Respublikasının Dövlət Poçt İdarəsi Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ozarbayjon xalqining Umummilliy Lideri Haydar Aliyevning 100 yilligi” adlanan poçt markası buraxılıb.
Üzərində Ulu Öndərin portreti əks olunan poçt markası 2023-cü ilin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq hazırlanıb.
“Ozarbayjon xalqining Umummilliy Lideri Haydar Aliyevning 100 yilligi” adlanan poçt markası xatirə üçün Azərbaycan və Özbəkistanın muzeylərinə, hər iki ölkənin dövlət və hökumət nümayəndələrinə göndərilməklə yanaşı, Özbəkistanda daxili və beynəlxalq dövriyyəyə buraxılacaqdır.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzindən mətbuata bildirilib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Özbəkistanda silsilə tədbirlər davam edir və Mərkəz Ulu öndərin zəngin irsinin təbliği məqsədi ilə bir sıra layihələr həyata keçirir.
Qeyd olunub ki, yaxın günlərdə Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş Özbək dilində nəşr işıq üzü görəcək, Özbəkistanın aparıcı Universitetində Heydər Əliyev auditoriyasının açılışı nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_4ce9e846972300542971b1679_o.jpg
По проекту и заказу Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, Общество с ограниченной ответственностью «Государственная почта» Республики Узбекистан выпустило в обращение почтовую марку под названием: «Ozarbayjon xalqining Umummilliy Lideri Haydar Aliyevning 100 yilligi» (100 лет Общенациональному Лидеру Азербайджанского народа Гейдару Алиеву), посвященную 100-летию Общенационального Лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Почтовая марка с портретом Великого Лидера изготовлена в связи с объявлением Президентом Азербайджанской Республики 2023 года «Годом Гейдара Алиева».
Почтовая марка под названием: «Ozarbayjon xalqining Umummilliy Lideri Haydar Aliyevning 100 yilligi» будет отправлена в музеи Азербайджана и Узбекистана, а также государственным и правительственным представителям обеих стран, будет выпущена для внутреннего и международного обращения в Узбекистане.
Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане проинформировал прессу о том, что в Узбекистане продолжается ряд мероприятий, посвященных 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева и Центр реализует ряд проектов с целью пропаганды богатого наследия Великого Лидера.
Было отмечено, что в ближайшее время будет выпущено издание на узбекском языке, посвященное Великому Лидеру Гейдару Алиеву, а в ведущем университете Узбекистана предусмотрено открытие аудитории имени Гейдара Алиева.