https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_02175311d937164f00c62f646_o.jpg
Parlamentin sədri Sahibə Qafarova Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan xüsusi iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Serbiya Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliçlə görüşüb. Qonağı Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Sahibə Qafarova, xüsusi iclasda iştirakına, geniş və maraqlı nitqinə görə həmkarına təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında strateji tərəfdaşlıq, dostluq əlaqələri uğurla inkişaf edir. Dövlət başçılarımız arasında mövcud olan dostluq əlaqələri Serbiya-Azərbaycan əlaqələrinin sürətli inkişafında önəmli rol oynayır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ötən ilin noyabr ayında Serbiyaya, həmçinin, Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiçin ötən ilin dekabrında ölkəmizə baş tutmuş səfərlərinin uğurlu nəticələri qeyd olunaraq, bu səfərlər zamanı ölkələrimiz arasında münasibətlərin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafına dair geniş və əhəmiyyətli müzakirələrin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan və Serbiya ölkələrin ərazi bütövlüyü və suverenliyi kimi prinsipial məsələlərdə həm beynəlxalq təşkilatlarda, həm də ikitərəfli əlaqələrdə bir-birini qarşılıqlı şəkildə dəstəkləyir.
Qeyd olunub ki, ölkələrimizin qanunverici orqanları arasında da münasibətlərin inkişafı üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qrupları fəaliyyət göstərir. Vurğulanıb ki, parlamentarilərimiz, o cümlədən, dostluq qrupları arasında təmasların daha da sıxlaşdırılması ümumi əlaqələrin dinamikasına müsbət təsir göstərə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_02175311d937164f00c62f646_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Speaker of the Narodna Skupština of Serbia Vladimir Orlić who is in Azerbaijan for the special parliamentary meeting on the centenary of National Leader Heydar Aliyev. Sahiba Gafarova told the guest that she was glad to welcome him within the Milli Majlis walls and thanked him for his participation and meaningful and interesting speech at the special meeting.
The advance of the strategic partnership between the two states and of their ties of friendship was then noted. As for the personal friendship of the Heads of State, it is an important factor behind the rapid progress of the Serbian-Azerbaijani relations. The fruitful visits of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Serbia in November last year and Serbian President Aleksandar Vučić to our country in December same year were mentioned during the conversation. Both visits had gone with extensive and significant discussions on the advancement of bilateral relations in various fields, it was remarked.
Azerbaijan and Serbia are backing each other in international organisations as well as bilaterally over such principal matters as territorial integrity and sovereignty.
There are clearly fine opportunities to promote interaction between the Azerbaijani and Serbian legislatures as well. Both have friendship groups in action; a continued acceleration of contacts amongst MPs and friendship groups may bear favourably on the dynamics of the inter-state connexions as a whole.
The conversation continued; Mrs Gafarova and Mr Orlić also discussed several subjects of mutual interest.