https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_02175311d937164f00c62f646_o.jpg
Parlamentin sədri Sahibə Qafarova Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan xüsusi iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Serbiya Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliçlə görüşüb. Qonağı Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Sahibə Qafarova, xüsusi iclasda iştirakına, geniş və maraqlı nitqinə görə həmkarına təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında strateji tərəfdaşlıq, dostluq əlaqələri uğurla inkişaf edir. Dövlət başçılarımız arasında mövcud olan dostluq əlaqələri Serbiya-Azərbaycan əlaqələrinin sürətli inkişafında önəmli rol oynayır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ötən ilin noyabr ayında Serbiyaya, həmçinin, Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiçin ötən ilin dekabrında ölkəmizə baş tutmuş səfərlərinin uğurlu nəticələri qeyd olunaraq, bu səfərlər zamanı ölkələrimiz arasında münasibətlərin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafına dair geniş və əhəmiyyətli müzakirələrin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan və Serbiya ölkələrin ərazi bütövlüyü və suverenliyi kimi prinsipial məsələlərdə həm beynəlxalq təşkilatlarda, həm də ikitərəfli əlaqələrdə bir-birini qarşılıqlı şəkildə dəstəkləyir.
Qeyd olunub ki, ölkələrimizin qanunverici orqanları arasında da münasibətlərin inkişafı üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qrupları fəaliyyət göstərir. Vurğulanıb ki, parlamentarilərimiz, o cümlədən, dostluq qrupları arasında təmasların daha da sıxlaşdırılması ümumi əlaqələrin dinamikasına müsbət təsir göstərə bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_02175311d937164f00c62f646_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с руководителем Национальной ассамблеи Сербии Владимиром Орличем, прибывшим в Азербайджан, чтобы участвовать в особом парламентском заседании в связи со столетним юбилеем Общенационального лидера Гейдара Алиева. Сагиба Гафарова сказала гостю, что рада приветствовать его в стенах Милли Меджлиса; она поблагодарила Владимира Орлича за участие в особом заседании и за произнесённую им содержательную и интересную речь.
Затем был отмечено развитие стратегического партнёрства двух государств и их дружеских уз. Что до личной дружбы глав государств, то она – важный фактор, стоящий за быстрым прогрессом сербско-азербайджанских отношений. В ходе беседы было сказано о продуктивности визитов президента Азербайджана Ильхама Алиева в Сербию в ноябре прошлого года и президента Сербии Александра Орлича в нашу страну в декабре того же года. В ходе обоих поездок состоялись обстоятельные и значительные обсуждения продвижения двусторонних отношений в различных сферах.
Азербайджан и Сербия поддерживают друг друга как в международных организациях, так и в двустороннем контексте по таким принципиальным вопросам, как территориальная целостность и суверенитет.
Налицо хорошие возможности для развития взаимодействия и между законодательными органами наших стран. В обоих действуют группы дружбы, а дальнейшее наращивание контактов между парламентариями, в том числе между группами дружбы, может положительно повлиять на динамику межгосударственных связей в целом.