https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_f1d6ead71e37947b88945b23a_o.jpg
Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan xüsusi iclasında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərə gələn xarici ölkələrinin parlament nümayəndə heyətləri mayın 16-da Fəxri xiyabanda olublar.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonaqlarla birlikdə Ulu Öndər, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə tər çiçəklər düzüb, əklil qoyublar.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan xüsusi iclasında 12 ölkənin parlament sədri, 15 vitse-spiker, 57 parlament üzvü, 4 beynəlxalq parlament təşkilatının və xarici ölkələrin diplomatik korpusunun təmsilçiləri iştirak edirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_f1d6ead71e37947b88945b23a_o.jpg
The national parliamentary delegations in Azerbaijan for the special meeting of the Milli Majlis on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev went to the Alley of Honour on 16 May.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and the guests honoured the memory of Great Leader Heydar Aliyev, the architect and builder of the modern independent Azerbaijani state, and laid fresh flowers and a wreath at his tomb.
It needs to be said that the above-mentioned special session of the Azerbaijani Parliament is being attended by 12 parliament speakers, 15 vice-speakers, 57 MPs, delegates from 4 inter-parliamentary organisations and overseas diplomats.