https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_15dbad59869ec3137e4acd134_o.jpg
Cinex kino şirkətinin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, azərbaycanlı rejissor və prodüser və Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının İdarə Heyətinin üzvü Mariya İbrahimova rəsmi olaraq Avropa Kino Akademiyasının üzvü seçilib. Bu, 9 may 2023-cü ildə Avropa Kino Akademiyasının baş direktoru Matthijs Wouter Knolun təbrik məktubundan məlum olub.
Mariya İbrahimova Cinex kino şirkətini təmsil edir, rejissor və prodüserdir. Onun İsmayıl Səfərəlinin “Balıqçı qızı” filmi, fransalı rejissor Aleksandra Dalsbakın “Rusiya bizik” və “Zoluşka sindromu” sənədli filmləri, azərbaycanlı rejissor Elvin Adıgözəlin “Mənim sehrli dünyam” filmi, eləcə də layihələri, hazırlanması mərhələsində olan "Alagöz" tammetrajlı bədii filminin layihəsi kimi var. Mariya İbrahimova həm də Fəaliyyəti arzuolunan qadın rejissorları dəstəkləməyə yönəlmiş “Women in Motion” layihəsinin yaradıcısı və ilhamvericisidir.
Avropa Kino Akademiyası Avropanın ən yaxşı kinorejissorlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. Müxtəlif dövrlərdə onun prezidentləri İnqmar Berqman, Vim Venders və Aqneşka Holland olub. Kino Akademiyası 4400 üzvünü dəstəkləməyə və birləşdirməyə çalışır, onların işlərini qeyd edir və təbliğ edir. Akademiyanın məqsədləri bilikləri bölüşmək və hər yaşdan olan tamaşaçıları Avropa kinosu ilə tanış etməkdir. Özünü aparıcı təşkilat kimi yerləşdirən və sənayedə mühüm müzakirələrə töhfə verən Akademiya hər il Avropa Film Ayı və Avropa Film Mükafatlarını qeyd etməklə və 2023-cü ilin payızında Avropa Film Klubunu istifadəyə verməklə Avropa kinosunu sevənlərin hamısını bir araya gətirməyi hədəfləyir.

Продюсер из Азербайджана стала членом Европейской киноакадемии
Продюсер из Азербайджана стала членом Европейской киноакадемии Продюсер из Азербайджана стала членом Европейской киноакадемии
Как сообщает пресс-служба кинокомпании Cinex, азербайджанский режиссер и продюсер и член правления Гильдии продюсеров Азербайджана Мария Ибрагимова  была официально избрана в качестве члена Европейской киноакадемии. Об этом стало известно 9 мая 2023 года из поздравительного письма генерального директора Европейской киноакадемии Маттейса Воутера Кнола.
Мария Ибрагимова представляет кинокомпанию Cinex, является режиссером и продюсером. На ее счету такие проекты, как фильм Исмаила Сафарали «Дочь рыбака», документальные ленты французского режиссера Александры Дальсбак «Россия это мы» и «Синдром Золушки», картина азербайджанского режиссера Эльвина Адыгёзала «Мой волшебный мир», а также проект полнометражного художественного фильма «Алагёз», который находится на стадии разработки. Также Мария Ибрагимова является основателем и вдохновителем проекта Women in Motion, чья деятельность направлена на поддержку начинающих женщин-режиссеров.
Европейская киноакадемия была создана по инициативе лучших кинематографистов Европы. Ее президентами в разно время были Ингмар Бергман, Вим Вендерс и Агнешка Холланд. Киноакадемия стремится поддерживать и объединять 4400 своих членов, а также отмечает и продвигает их работу. Целями академии является обмен знаниями и ознакомление зрителей всех возрастов с европейским кино. Позиционируя себя как ведущую организацию и способствуя важным дебатам в отрасли, Академия стремится объединить всех, кто любит европейское кино, ежегодно проводя Месяц европейского кино и вручение наград European Film Awards, а осенью 2023 года запуская Клуб европейского кино.