https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_417e22703b15e5cb993d6a73d_o.jpg
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Qurbanov və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimovun başçılıq etdikləri nümayəndə heyətləri Türkiyənin Ankara şəhərində işgüzar səfərdə olub.
Ötən ilin sonlarında Azərbaycanda təşkil olunmuş Enerji Forumu çərçivəsində iki ölkə arasında mədənçilik sahəsində əməkdaşlığa dair imzalanan dördtərəfli anlaşma memorandumu çərçivəsində həyata keçirilən səfərin ilk günündə nümayəndə heyətləri ümummilli lider Heydər Əliyevin Ankara şəhərində ucaldılmış abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoyublar.
10 may tarixində Türkiyənin Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mədən Tədqiqi və Axtarış Baş İdarəsində (MTA) keçirilən görüşlərdə iki qardaş ölkə arasında geologiyanın bütün sahələri üzrə əməkdaşlıq, eləcə də yeraltı sərvətlərin axtarışı, onların dəyərləndirilməsi və işlənilməsi, həmçinin geofiziki xəritələrin hazırlanması məsələləri ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb. Görüşlərdə birgə geoloji məlumat bazası mərkəzinin qurulması, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş əraziləri də daxil olmaqla faydalı qazıntı yataqları üzrə geofiziki anomaliyaların rəqəmsal xəritəsinin hazırlanması, ehtiyatların dəqiqləşdirilməsi üçün birgə fəaliyyətin təşkili, mülti və hiperspektral platformaların tətbiqi, qeyri-invaziv texnologiyaların mənimsənilməsi, həmçinin digər texniki məsələlər və növbəti mərhələlərdə atılacaq addımlar müzakirə edilib.
11 may tarixində nümayəndə heyəti MTA-nın Mineralların Analizi və Texnologiyası şöbəsinin metallurgiya, minerallar, qeyri-filiz və tikinti materiallarının tədqiq edildiyi analitik kimya və metallurji sınaq laboratoriyasını ziyarət edib, müəssisənin işi ilə yaxından tanış olub. Görüşdə Azərbaycanın filiz ehtiyatları ilə zəngin olan bölgələrindən birində analoji laboratoriya mərkəzinin yaradılması, mərkəzin təsis edilmə formatı və texnoloji imkanları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_417e22703b15e5cb993d6a73d_o.jpg
В Анкаре состоялась встреча делегаций под председательством главы правления Госагентства по использованию запасов минерального сырья при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджана Самира Гурбанова и председателя правления ЗАО AzerGold Закира Ибрагимова с представителями Министерства энергетики и природных ресурсов Турции. В ходе встречи стороны обменялись мнениями о сотрудничестве во всех областях геологии, разведки, оценки и разработки полезных ископаемых и геофизического картирования.
В первый день делегации посетили памятник общенациональному лидеру Азербайджана Гейдара Алиева в Анкара и возложили цветы.
Визита в Анкару состоялся в рамках подписанного в ходе энергетического форума в 2021 году четырехстороннего Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области добычи полезных ископаемых между Турцией и Азербайджаном.
В первый день визита, 10 мая, стороны обсудили вопросы создания единого центра геологических баз данных, подготовки цифровой карты геофизических аномалий и месторождений полезных ископаемых, в том числе на освобожденных территориях Азербайджана, организация совместных мероприятий по исследованию запасов, использования мульти- и гиперспектральных платформ, неинвазивных технологий, а также ряд других технических вопросов. Также, обсуждены шаги, которые необходимо предпринять на следующих этапах.
11 мая азербайджанская делегация посетила испытательную лабораторию аналитической химии и металлургии кафедры анализа и технологии минерального сырья, а также лабораторию, где изучаются отрасли металлургии, полезных ископаемых, нерудных и строительных материалов, а также ознакомились с работой этой лаборатории.
По итогам встречи, состоялся и широкий обмен мнениями о создании аналогичного лабораторного центра в одном из богатых рудными ресурсами регионов Азербайджана, его формате и технологических возможностях.