https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_ae4404ff99c86906cb7d5a287_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri darknetdə (qaranlıq internetdə) bir neçə forumda – rusdilli və beynəlxalq forumlarda dipfeyk (deepfake) videoların yaradılması xidmətlərini təklif edən reklamları təhlil ediblər. Dərc edilmiş hesabatlara əsasən, bir dəqiqəlik belə bir videonun yaradılmasının dəyəri 300 ABŞ dolları ilə 20 min dollar arasında dəyişir.
Onlar müxtəlif məqsədlər, məsələn, fırıldaq sxemlərində, siyasi manipulyasiyalarda, qisas və kiber zorakılıqda istifadə üçün yaradıla bilər. Bununla belə, günümüzdə bu cür inandırıcı saxta videoların yaradılması texniki təcrübə və ən müasir proqram təminatı tələb edir. Qaranlıq internetdə müvafiq xidmətlər və alətlərə olan tələb təklifi çox üstələyir. Dipfeyk yaratmaq və ya satın almaq üçün qiymətlər layihənin mürəkkəbliyindən və son məhsulun keyfiyyətindən asılı olaraq dəyişə bilər.
Təhlil edilmiş reklamların böyük əksəriyyətində kriptodələduzluqlar üçün dipfeyk yaratmaq xidmətləri təklif edirlər. Söhbət kriptoyayım xidməti (streaming) və ya saxta kriptovalyuta lotereyalarından gedir. Bu, təcavüzkarların izləyiciləri kriptovalyutanı onların hesabına köçürməyə inandırdığı məşhur bir fırıldaq sxemidir. Fırıldaqçılar bunu etmək üçün saxta məşhur videolardan istifadə edir və ya sosial media platformalarında canlı yayıma başlamaq üçün köhnə video yazıları birləşdirirlər. Adətən onlara göndərilən ödənişi ikiqat artırmağa söz verirlər. Hədəf seçilmiş şəxs təcavüzkara inanırsa, o, böyük miqdarda pul itirmək riski ilə üzləşir.
Qaranlıq internet satıcıları həmçinin pornoqrafik videolar yaratmaq üçün xidmətlər təklif edir və bəziləri bu cür videoların yaradılması üçün təlimatlar hazırlayırlar. Təəssüf ki, bu cür dərin saxtakarlıqlar təqib və şantaj üçün də istifadə edilə bilər.
“Öz-özlüyündə dipfeyk texnologiyaları nə yaxşı, nə də pisdirlər. Əhəmiyyətli olan insanların onlardan necə və hansı məqsədlə istifadə etməsidir. Biz görürük ki, təcavüzkarlar onlardan getdikcə daha çox müxtəlif fırıldaqları, o cümlədən maliyyə fırıldaqlarını həyata keçirmək üçün istifadə edirlər. Texnologiya inkişaf etməyə və daha əlçatan olmağa davam etdikcə şirkətlər və fərdlər özlərini dipfeyklə əlaqəli rəqəmsal hücumlardan qorumaq üçün addımlar atmalıdırlar. Bu gün müdafiənin əsas qaydası şəbəkədə olan istənilən məlumata həssas yanaşmaq və rəqəmsal savadlılığı artırmaqdır. Dipfeykin şirkətlərə qarşı məqsədyönlü hücumlarda istifadə oluna biləcəyini nəzərə alaraq, müəssisələr işçilərə internetdə təhlükəsiz davranışın əsaslarını öyrətməyə daha çox diqqət yetirməlidirlər. Biz həmçinin şəxsi istifadəçilərə fişinq və ya fırıldaq resursuna keçmələrinin qarşısını alacaq təhlükəsizlik həllərindən istifadə etməyi tövsiyə edirik”, - deyə Kaspersky-nin aparıcı məlumat mütəxəssisi Vladislav Tuşkanov qeyd edir.
Kibertəhlükələrdən qorunmaq üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edir:
- şirkətinizdə hansı kibertəhlükəsizlik tədbirlərinin olduğunu yoxlayın - söhbət təkcə təhlükəsizlik həllərindən deyil, həm də İT mütəxəssislərinin hansı bacarıqlara malik olmasından gedir. Hansı təhdidlərin biznesinizə təhlükə yarada biləcəyini anlamaq üçün Kaspersky Threat Intelligence-dən istifadə edin;
- işçilərin dipfeykin nə olduğunu və nə üçün ciddi təhlükə olduğunu bildiyinə əmin olun və onların onu tanıması üçün mütəmadi qaydada müvafiq təlimlər keçirin. Kaspersky Automated Security Awareness platforması rəqəmsal savadlılıq səviyyəsini artırmağa kömək edir;
- dipfeykin-in əsas əlamətləri bunlardır: cəld hərəkətlər, bir kadrdan digərinə keçərkən işıqlandırmanın dəyişməsi, dəri tonunun dəyişməsi, qəribə yanıb-sönmə və ya göz qırpmama, nitqlə zəif sinxronlaşdırılan dodaq hərəkəti, təsvirdə təhrif, qəsdən aşağı keyfiyyətlə kodlanmış və zəif işıqlandırmada çəkilmiş video.
Kaspersky Digital Footprint Intelligence xidməti darkneti izləyir və dipfeyk sənayesi haqqında qiymətli məlumatlar toplayır, tədqiqatçılara bu sahədə ən son tendensiyaları və fəaliyyətləri izləməyə, dipfeky yaratmaq və yaymaq üçün istifadə olunan yeni alətlər, xidmətlər və bazarları tapmağa imkan verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_ae4404ff99c86906cb7d5a287_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» проанализировали на нескольких форумах в даркнете — русскоязычных и международных — объявления с предложениями услуг по созданию дипфейк-роликов. Судя по опубликованным сообщениям, стоимость создания одной минуты такого видео составляет от 300 до 20 тысяч долларов США.
Дипфейки могут создавать с разными целями ― для использования в скам-схемах, политических манипуляций, мести и кибербуллинга. При этом сегодня для создания по-настоящему убедительных подделок требуется технический опыт и современное программное обеспечение. Спрос на соответствующие сервисы и инструменты в даркнете значительно превышает предложение. Цены на создание или покупку дипфейков могут варьироваться в зависимости от сложности проекта и качества конечного продукта.
В значительном количестве проанализированных объявлений предлагают услуги по созданию дипфейков для криптофрода. Речь идёт о так называемых криптостримах или фальшивых розыгрышах криптовалют. Это популярная скам-схема, в рамках которой злоумышленники побуждают зрителей переводить им криптовалюту. Мошенники используют для этого фейковые видео со знаменитостями или соединяют старые записи, чтобы запустить прямые трансляции на платформах социальных сетей. Обычно они обещают удвоить отправленный им платёж. Если человек поверит злоумышленнику, то рискует потерять крупную сумму денег.
Продавцы в даркнете также предлагают услуги по созданию порнографических видео, а некоторые разрабатывают инструкции для генерации подобных роликов. К сожалению, такие дипфейки могут использоваться в том числе для преследования и шантажа.
«Сами по себе дипфейк-технологии не являются ни плохими, ни хорошими. Важно то, как и с какой целью их используют люди. Мы видим, что злоумышленники всё чаще применяют их для проведения различных афёр, включая финансовое мошенничество. Поскольку технология продолжает развиваться и становится всё более доступной, крайне важно, чтобы компании и частные пользователи предпринимали определённые шаги для защиты от цифровых атак, связанных с дипфейками. На сегодняшний день основное правило защиты ― критически относиться к любой информации в сети и повышать цифровую грамотность. Учитывая, что дипфейки могут использоваться в таргетированных атаках на компании, бизнесу стоит обращать больше внимания на обучение сотрудников основам безопасного поведения в интернете. Частным пользователям мы также рекомендуем использовать защитные решения, которые не дадут перейти на фишинговый или скам-ресурс», ― комментирует Владислав Тушканов, ведущий исследователь данных в «Лаборатории Касперского».
Для защиты от киберугроз «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- проверьте, какие меры кибербезопасности действуют в вашей компании; речь не только о защитных решениях, но и о том, какими навыками обладают IT-специалисты. Используйте Kaspersky Threat Intelligence, чтобы понимать, какие угрозы могут нести опасность бизнесу;
- убедитесь, что сотрудники знают, что такое дипфейки и почему это серьёзная угроза, регулярно проводите соответствующее обучение тому, как их распознать. Платформа Kaspersky Automated Security Awareness помогает повышать уровень цифровой грамотности;
- знайте, что основные признаки дипфейков следующие: дёрганные движения, изменение освещения от одного кадра к другому, изменение тона кожи, странное моргание или его полное отсутствие моргания, движение губ плохо синхронизировано с речью, искажения на изображении, видео намеренно закодировано с пониженным качеством и снято при плохом освещении.
Сервис Kaspersky Digital Footprint Intelligence позволяет мониторить ресурсы даркнета и собирать ценные сведения об индустрии дипфейков, позволяя исследователям отслеживать последние тенденции и деятельность в этом направлении, находить новые инструменты, услуги и рынки, используемые для создания и распространения подделок.