https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_35aab3ec16d9f17ff09f7f324_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Türk xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan xalqının milli dövlətçilik tarixində Heydər Əliyev zirvəsi” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilib.
Tarix fakültəsinin dekanı, tarix elmləri doktoru, professor İbrahim Zeynalov müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan tarixindəki rolu, demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirdiyi islahatlar, irimiqyaslı layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev bütün ictimai-siyasi fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın inkişafı üçün çalışıb, millətimiz, xalqımız üçün əlindən gələni əsirgəməyib.
Konfransın plenar iclasında Milli Məclisin komitə sədri Sadiq Qurbanovun “Heydər Əliyev: zamandan uca insan” və BDU-nun Türk xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Əsməd Muxtarovanın “Heydər Əliyevdən “Tarix və onun problemləri” elmi, nəzəri, metodik jurnala gələn yol” mövzusunda məruzələri, həmçinin Qafqaz tarixi kafedrasının professoru Qabil Əliyev, Azərbaycan tarixi (humanitar fakültələr üzrə) kafedrasının müdiri, dosent Azad Rzayev, kafedranın dosenti Ələmdar Şahverdiyevin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda Ulu Öndərin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə yenidən qayıdışı ilə ölkənin davamlı inkişaf yoluna qədəm qoyduğu, sabitliyin bərqərar olduğu, xarici siyasətdə böyük uğurlar qazanıldığı vurğulanıb.
Daha sonra konfrans işini bölmə iclaslarında davam etdirib. Bölmə iclaslarında BDU, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşlarının, həmçinin BDU SABAH qrupları tələbələrinin məruzələri dinlənilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_35aab3ec16d9f17ff09f7f324_o.jpg
На историческом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась Республиканская научная конференция на тему «Вершина Гейдара Алиева в истории национальной государственности азербайджанского народа», посвященная 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
Декан факультета, профессор Ибрагим Зейналов дал подробную информацию о роли великого лидера Гейдара Алиева - архитектора и основателя нашего независимого государства, в новейшей истории Азербайджана, реформах, осуществленных в направлении государственного строительства, и масштабных проектах. Оратор сказал, что общенациональный лидер Гейдар Алиев на протяжении всей своей общественно-политической деятельности трудился на благо развития Азербайджана, не щадя сил для нации и народа.
На пленарном заседании конференции с докладами выступили председатель комитета Милли Меджлиса Садиг Гурбанов и заведующая кафедрой истории тюркских народов БГУ, профессор Асмед Мухтарова. Также выступили профессор кафедры истории Кавказа Габиль Алиев, заведующий кафедрой истории Азербайджана (для гуманитарных факультетов), доцент Азад Рзаев и доцент кафедры Аламдар Шахвердиев.
В дальнейшем конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях. На них заслушаны доклады сотрудников БГУ, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Института истории НАНА имени А.А.Бакиханова, Сумгаитского государственного технического колледжа при Сумгаитском государственном университете, а также студентов групп SABAH БГУ.