https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_92ee4a064c1137b7388223599_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova mayın 11-də Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ann Buayonla görüşüb. Sahibə Qafarova, səfiri ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edərək, ümidvar olduğunu bildirib ki, o, Fransanın Azərbaycandakı səfiri kimi fəaliyyətində ölkələrimiz arasında münasibətlərə öz töhfəsini verəcək.
Spiker qeyd edib ki, ötən il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunub. Milli Məclisin sədri, bu 30 il ərzində iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin zəngin tarixinin olduğunu qeyd edib. O, həmçinin, tərəflər arasında iqtisadiyyat, ticarət, enerji, nəqliyyat, mədəniyyət, təhsil sahələrində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, çoxsaylı yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər ikitərəfli münasibətlərimizdə mühüm rol oynayıb. Spiker, Prezident İlham Əliyevin Fransaya 13, Fransa prezidentlərinin 3 dəfə ölkəmizə səfər etdiyini xatırladıb. O, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Fransadakı fəaliyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri ötən dövrlərdə ikitərəfli münasibətlərdə əldə olunmuş bu nailiyyətlərə baxmayaraq, bəzi Fransa rəsmilərinin və siyasətçilərinin Vətən müharibəsi zamanı və ondan sonrakı dövrdə açıq şəkildə Ermənistana dəstəyini ifadə edən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü şübhə altına alan və ermənipərəst siyasətini göstərən bəyanatlarının Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı və ciddi narazılığına səbəb olduğunu xatırladaraq, bu kimi təxribatçı bəyanatların ikitərəfli münasibətlərimizə mənfi təsir göstərdiyini qeyd edib. Spiker, bu çərçivədə Fransa Senatında və Milli Assambleyada qərəzli qətnamələrin qəbul edilməsini pisləyib. Sahibə Qafarova xatırladıb ki, 2022-ci ilin noyabrında Milli Məclis tərəfindən Fransa Senatında və Milli Assambleyada Azərbaycan əleyhinə qətnamələrin qəbul edilməsini pisləyən Bəyanat qəbul edilib və parlamentarilərimiz Fransanın rayon və şəhərlərinin nümayəndələrinin, Milli Assambleya və Senat üzvlərinin təxribat xarakterli fəaliyyətinə və bəyanatlarına öz narazılıqlarını bildiriblər.
Spiker Sahibə Qafarova Fransanın Avropa və Xarici İşlər Naziri Ketrin Kolonnanın regiona son səfəri, Laçın yolu ilə bağlı Ermənistanda verdiyi bəyanatlar, həmçinin Fransanın ictimai radiosuna verdiyi müsahibədə səsləndirdiyi iddiaları da qəbuledilməz adlandırıb. Onun fikrincə, bu kimi qeyri-obyektiv fikirlər göstərir ki, Fransa bu məsələdə birtərəfli, qərəzli mövqeyini davam etdirir. Hamıya aydın olmalıdır ki, Qarabağ regionu Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisidir və ölkəmizin ayrılmaz hissəsidir.
Səfir Ann Buayon görüşə görə minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlayandan sonra keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verib.
Səfir, ölkələr arasında münasibətlərdə qanunvericilik orqanlarının mühüm rolunu qeyd edib, parlamentarilərin qarşılıqlı əlaqələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Fransa parlamentində qəbul olunan sözügedən qətnamələrin hökumət tərəfindən dəstəklənmədiyini bildirib.

Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova congratulated the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of France to Azerbaijan Anne Boillon on the start of her diplomatic tenure in our country as they met on 11 May. Mrs Gafarova said she hoped that Mrs Boillon was going to make a contribution of her own to the relations between France and Azerbaijan.
Further, Mrs Gafarova said that the bilateral diplomatic relations had turned thirty last year and added that the three decades past had had a rich history of diplomatic interaction. She also spoke of the fruitful economic, trading, energy, transport, cultural and educational co-operation between our countries and the numerous high-level visits and meetings that had played their important parts in the bilateral relations. President Ilham Aliyev had visited France on thirteen occasions and the Presidents of France had come to our country three times, Mrs Gafarova remarked before referring to the operations of the Heydar Aliyev Foundation in France as well.
Yet, the statements by certain French officials and politicians openly backing Armenia, both during and after the Patriotic War, seem at odds with those achievements in the bilateral interaction. Those who made those claims called Azerbaijan’s territorial integrity into question and demonstrated the pro-Armenian stances, which caused the well-founded and serious public indignation in Azerbaijan. Such provocative remarks are detrimental to our relationship, according to Mrs Gafarova who went further to deplore the resolutions of France’s Senate and National Assembly and to remind Mrs Boillon of the Milli Majlis’ own statement of November 2022 condemning the anti-Azerbaijani resolutions of France’s Senate and National Assembly. Besides, our MPs vented their resentment of the subversive actions and claims of officials of several French provinces and towns as well as of members of both the National Assembly and the Senate.
Speaker Gafarova put down as unpalatable the recent visit of France’s Minister of Europe and International Affairs Catherine Colonna to the region, her declarations concerning the Lachin Road Mrs Colonna made in Armenia and her ideas voiced in an interview to French Public Radio. In Mrs Gafarova’s opinion, such biased claims only show that France holds on to her one-sided, partial stance regarding the matter whereas it should be clear to anyone that the Garabagh Region is Azerbaijan’s sovereign territory that is recognised as such internationally, and is also an inseparable part of our country.
Anne Boillon thanked for the meeting and updated Sahiba Gafarova on the meetings she had had since the beginning of her diplomatic work in Azerbaijan.
Mrs Boillon underlined the significant roles of the legislatures in the inter-state relations, stressed the importance of interaction between MPs and said that the French Government was not supportive of the already-mentioned resolutions of the French Parliament.