https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_92ee4a064c1137b7388223599_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova mayın 11-də Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ann Buayonla görüşüb. Sahibə Qafarova, səfiri ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edərək, ümidvar olduğunu bildirib ki, o, Fransanın Azərbaycandakı səfiri kimi fəaliyyətində ölkələrimiz arasında münasibətlərə öz töhfəsini verəcək.
Spiker qeyd edib ki, ötən il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunub. Milli Məclisin sədri, bu 30 il ərzində iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin zəngin tarixinin olduğunu qeyd edib. O, həmçinin, tərəflər arasında iqtisadiyyat, ticarət, enerji, nəqliyyat, mədəniyyət, təhsil sahələrində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, çoxsaylı yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər ikitərəfli münasibətlərimizdə mühüm rol oynayıb. Spiker, Prezident İlham Əliyevin Fransaya 13, Fransa prezidentlərinin 3 dəfə ölkəmizə səfər etdiyini xatırladıb. O, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Fransadakı fəaliyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri ötən dövrlərdə ikitərəfli münasibətlərdə əldə olunmuş bu nailiyyətlərə baxmayaraq, bəzi Fransa rəsmilərinin və siyasətçilərinin Vətən müharibəsi zamanı və ondan sonrakı dövrdə açıq şəkildə Ermənistana dəstəyini ifadə edən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü şübhə altına alan və ermənipərəst siyasətini göstərən bəyanatlarının Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı və ciddi narazılığına səbəb olduğunu xatırladaraq, bu kimi təxribatçı bəyanatların ikitərəfli münasibətlərimizə mənfi təsir göstərdiyini qeyd edib. Spiker, bu çərçivədə Fransa Senatında və Milli Assambleyada qərəzli qətnamələrin qəbul edilməsini pisləyib. Sahibə Qafarova xatırladıb ki, 2022-ci ilin noyabrında Milli Məclis tərəfindən Fransa Senatında və Milli Assambleyada Azərbaycan əleyhinə qətnamələrin qəbul edilməsini pisləyən Bəyanat qəbul edilib və parlamentarilərimiz Fransanın rayon və şəhərlərinin nümayəndələrinin, Milli Assambleya və Senat üzvlərinin təxribat xarakterli fəaliyyətinə və bəyanatlarına öz narazılıqlarını bildiriblər.
Spiker Sahibə Qafarova Fransanın Avropa və Xarici İşlər Naziri Ketrin Kolonnanın regiona son səfəri, Laçın yolu ilə bağlı Ermənistanda verdiyi bəyanatlar, həmçinin Fransanın ictimai radiosuna verdiyi müsahibədə səsləndirdiyi iddiaları da qəbuledilməz adlandırıb. Onun fikrincə, bu kimi qeyri-obyektiv fikirlər göstərir ki, Fransa bu məsələdə birtərəfli, qərəzli mövqeyini davam etdirir. Hamıya aydın olmalıdır ki, Qarabağ regionu Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisidir və ölkəmizin ayrılmaz hissəsidir.
Səfir Ann Buayon görüşə görə minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlayandan sonra keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verib.
Səfir, ölkələr arasında münasibətlərdə qanunvericilik orqanlarının mühüm rolunu qeyd edib, parlamentarilərin qarşılıqlı əlaqələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Fransa parlamentində qəbul olunan sözügedən qətnamələrin hökumət tərəfindən dəstəklənmədiyini bildirib.

Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла посла Франции в Азербайджане
Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла посла Франции в Азербайджане Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла посла Франции в Азербайджане
На встрече с чрезвычайной и полномочной послом Франции в Азербайджане Анн Буайон 11-го мая председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 11-го мая поздравила г-жу Буайон с началом дипломатической работы в нашей стране и выразила надежду на то, что г-жа Буайон внесёт свой вклад во взаимоотношения между Францией и Азербайджаном.
Г-жа Гафарова упомянула, что в прошлом году дипломатическим отношениям между нашими странами исполнилось 30 лет, добавив, что за эти три десятилетия отмечены богатой историей дипломатического взаимодействия. Она также отметила налаженное между сторонами плодотворное сотрудничество в экономике, торговле, энергетике, транспорте, культуре и образования. Многочисленные визиты и встречи на высоком уровне сыграли важную роль в двусторонних отношениях; Президент Ильхам Алиев тринадцать раз посещал Францию, а президенты Франции трижды приезжали в нашу страну, продолжала г-жа Гафарова, также затронув деятельность Фонда Гейдара Алиева во Франции.
С этими достижениями в двусторонних отношениях не стыкуются заявления некоторых французских официальных лиц и политиков с открытой поддержкой Армении во время и после Отечественной войны. Авторы этих заявлений ставили под сомнение территориальную целостность Азербайджана и демонстрировали проармянскую политику, что вызвало обоснованное и серьёзное недовольство азербайджанской общественности. Подобные провокационные заявления плохо сказываются на взаимоотношениях, заметила г-жа Гафарова. Она осудила предвзятые резолюции Сената и Национального Собрания Франции, и напомнила собеседнице, что в ноябре 2022-го года Милли Меджлис, в свою очередь, сделал заявление с осуждением принятия Сенатом и Национальной ассамблеей Франции антиазербайджанских резолюций. Кроме того, наши парламентарии выразили своё недовольство провокационной деятельностью и заявлениями представителей ряда районов и городов Франции, а также депутатов Национальной ассамблеи и Сената.
Спикер Гафарова назвала неприемлемыми недавний визит министра Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна в регион, сделанные ею в Армении заявления относительно Лачынской дороги и высказанные ею в интервью Общественному радио Франции мысли. По мнению г-жи Гафаровой, подобные необъективные высказывания свидетельствуют, что Франция продолжает занимать однобокую, предвзятую позицию по данному вопросу. А между тем, всем должно быть ясно, что Карабахский регион является признанной международно суверенной территорией Азербайджана и неотъемлемой частью нашей страны.
Анн Буайон поблагодарила за приём и поделилась с Сагибой Гафаровой сведениями о встречах, проведённых ею после начала дипломатической деятельности в Азербайджане.
Г-жа Буайон подметила важную роль законодательных органов в отношениях между странами, указала на значимость взаимодействия между парламентариями и сказала, что французское правительство не поддерживает упомянутые резолюции французского парламента.