https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_3b354bc75b056029b32237432_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə Qazaxstanın L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Universitetin rektoru Yerlan Sıdıkov imzalayıblar.
Memorandum Fond ilə Universitet arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin və mədəni mübadilələrin yaradılması məqsədilə imzalanıb. Sənəddə türk dövlətlərinin mədəni irsinin təbliği və inkişafı yönündə konfransların, seminarların, sərgilərin və s. təşkili, Fondun beynəlxalq tədbirlərinə Universitetin akademik heyətinin cəlb olunması, ümumtürk yazılı mənbələrinin tədqiqinə dair layihələrin keçirilməsi, Universitetin bu istiqamətdə araşdırma aparan tələbələrinə dəstəyin göstərilməsi üzrə birgə əməkdaşlıq nəzərdə tutulmuşdur.
Mərasimdə Fondun təşkilata üzv və müşahidəçi dövlətlərin, eləcə də müxtəlif xarici ölkələrin elm və təhsil müəssisələri ilə qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasına xüsusi önəm verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir çərçivəsində Günay Əfəndiyeva Universitetdə yaradılmış Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan auditoriya ilə tanış olub. Fondun prezidenti Ulu Öndərin geniş miqyaslı fəaliyyətinə, çoxşaxəli irsinə həsr olunmuş müxtəlif nəşrlərə baxış keçirib.
Mərasimdə həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Hikmət Babaoğlu, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun layihə meneceri Talgat Muxanov, L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin Türkologiya kafedrasının professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Daha sonra Universitetin tələbələrinin ifasında türk xalqlarının dillərində kompozisiyalar səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_3b354bc75b056029b32237432_o.jpg
A Memorandum of Understanding was signed between the International Turkic Culture and Heritage Foundation and L.N. Gumilyov Eurasian National University in Kazakhstan. The document was signed by the President of the Foundation Gunay Afandiyeva, and the rector of the University, Yerlan Sydykov.
The memorandum was signed in order to establish partnership relations and cultural exchanges between the Foundation and the University. The document envisages cooperation on the organization of conferences, seminars, and other similar initiatives for the promotion and development of the cultural heritage of the Turkic peoples, involvement of the academic staff of the University in international events of the Foundation, conducting projects on the study of common Turkic written sources, as well as support to the students of the University conducting research in this direction.
At the ceremony, it was pointed out that the Foundation attaches special importance to the establishment of mutual relations with the member and observer states of the organization, as well as with scientific and educational institutions of various foreign countries.
Within the framework of the event, Gunay Afandiyeva got acquainted with the auditorium named after the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, created at the University. The President of the Foundation reviewed various publications dedicated to the large-scale activities and multifaceted heritage of the Great Leader.
Hikmet Babaoglu, deputy of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan, Talgat Mukhanov, project manager of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, as well as faculty members and students of the Turkology Department of the L.N. Gumilyov Eurasian National University participated in the ceremony.
Following the signing of the memorandum, compositions in the languages of the Turkic peoples were performed by the students of the University.