https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_3b354bc75b056029b32237432_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə Qazaxstanın L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Universitetin rektoru Yerlan Sıdıkov imzalayıblar.
Memorandum Fond ilə Universitet arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin və mədəni mübadilələrin yaradılması məqsədilə imzalanıb. Sənəddə türk dövlətlərinin mədəni irsinin təbliği və inkişafı yönündə konfransların, seminarların, sərgilərin və s. təşkili, Fondun beynəlxalq tədbirlərinə Universitetin akademik heyətinin cəlb olunması, ümumtürk yazılı mənbələrinin tədqiqinə dair layihələrin keçirilməsi, Universitetin bu istiqamətdə araşdırma aparan tələbələrinə dəstəyin göstərilməsi üzrə birgə əməkdaşlıq nəzərdə tutulmuşdur.
Mərasimdə Fondun təşkilata üzv və müşahidəçi dövlətlərin, eləcə də müxtəlif xarici ölkələrin elm və təhsil müəssisələri ilə qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasına xüsusi önəm verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir çərçivəsində Günay Əfəndiyeva Universitetdə yaradılmış Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan auditoriya ilə tanış olub. Fondun prezidenti Ulu Öndərin geniş miqyaslı fəaliyyətinə, çoxşaxəli irsinə həsr olunmuş müxtəlif nəşrlərə baxış keçirib.
Mərasimdə həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Hikmət Babaoğlu, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun layihə meneceri Talgat Muxanov, L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin Türkologiya kafedrasının professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Daha sonra Universitetin tələbələrinin ifasında türk xalqlarının dillərində kompozisiyalar səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_3b354bc75b056029b32237432_o.jpg
Подписан Меморандум о взаимопонимании между Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия и Казахским Национальным Университетом им. Л.Н. Гумилева. Документ подписали президент Фонда Гюнай Эфендиева и ректор Университета Ерлан Сыдыков.
Меморандум был подписан с целью установления партнерских связей и культурного обмена между Фондом и Университетом. Документ предусматривает совместное сотрудничество в направлении организации конференций, семинаров и других подобных инициатив для популяризации и развития культурного наследия тюркских народов, привлечение профессорско-преподавательского состава университета к международным мероприятиям Фонда, проведение проектов по изучению общетюркских письменных источников, а также поддержку студентов университета, проводящих исследования в этом направлении.
На церемонии было подчеркнуто, что Фонд уделяет особое внимание налаживанию взаимодействия с научными и образовательными учреждениями стран-членов и наблюдателей организации, а также различных зарубежных стран.
В рамках мероприятия Гюнай Эфендиева ознакомилась с созданной в Университете аудиторией, носящей имя Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Президенту Фонда были представлены различные издания, посвященные масштабной деятельности и многогранному наследию Великого лидера.
На церемонии также приняли участие депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Хикмет Бабаоглу, Руководитель проектов Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Талгат Муханов, а также профессорско-преподавательский состав и студенты кафедры тюркологии Евразийского национального университета имени Л.Н. Гумилева.
После подписания Меморандума в исполнении студентов Университета прозвучали композиции тюркских народов.