Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə.
04-06 may tarixlərində Günəşin səthində bir sıra oblastlarda davamlı olaraq M-sinif alışmalar baş verib. Bu səbəbdən geomaqnit sahə mayın 8-də G2 (orta) maqnit qasırğa səviyyəsində (gündüz saat 10.00-dək), mayın 9-da G1 (mülayim) və daha zəif, mayın 10-da isə aktiv səviyyədə olacaq. 04-05 may tarixlərində yaranmış tac dəliklərindən yüksək sürətli plazma zərrəcikləri selinin Yerdən keçməsi geomaqnit şəraitin həyəcanlaşmasını bir qədər də gücləndirib.
LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronagraph - Geniş bucaqlı və spektrometrik koronoqraf) C2 koronoqrafı vasitəsi ilə Yerə yönəlmiş hər hansı tac kütlə atılması (CME -Coronal Mass Ejection) müşahidə olunmayıb.
Mayın 8-də Yerdə maqnit qasırğasının loqarıfmik indeksini xarakterizə edən Kp əmsalının orta qiyməti 3-5, mayın 9-10-da 2-4 intervalında dəyişəcək.
Bu günlərdə risk qrupuna daxil olan xəstələrin, yaşlı insanların və uşaqların səhhətində müəyyən narahatlıq-diskomfort halı güclənə bilər. Belə hallarda təşvişə düşmədən həkim nəzarəti altında profilaktik tədbirlərin görülməsi, fiziki və psixoloji yüklənməni azaldaraq fəal istirahətə üstünlük verilməsi tövsiyə olunur.

4-6 мая в ряде областей на поверхности Солнца непрерывно происходили вспышки М-класса.
Как сообщили в кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), по этой причине 8 мая (до 10:00) геомагнитное поле было на уровне магнитной бури G2 (умеренный), 9 мая оно будет на уровне G1 (умеренный) и еще слабее, а 10 мая – активным. Поток высокоскоростных частиц плазмы, прошедший через Землю из корональных дыр, образовавшихся 4-5 мая, усилил возбуждение геомагнитной обстановки.
Отмечено, что не наблюдался выброс корональной массы, направленной на Землю.
8 мая среднее значение коэффициента Кр, характеризующего индекс магнитной бури на Земле, будет колебаться в пределах 3-5, а 9-10 мая - в пределах 2-4.
В эти дни может усилиться определенный дискомфорт в состоянии здоровья больных, пожилых людей и детей, входящих в группу риска. В таких случаях рекомендуется проводить профилактические мероприятия под наблюдением врача, снизить физическую и психологическую нагрузку и отдавать предпочтение активному отдыху.